Zjistili jsme, jak se vyrábějí kanadské srubové rodinné domy z kulatiny

Srubové domy nejsou v našich končinách vnímány jako rodinné domy k trvalému bydlení. Spíše jako chaty. Avšak vhodné prostředí, změna myšlení nebo touha po změně může obrátit životní styl člověka, více se orientovat k přírodě. Dřevo a jeho všudypřítomnou vůni namísto rovných vyštukovaných stěn nesnese každý. Koupelna s vanou v kanadském srubovém rodinném doměV kontrastu se dřevem jsou však interiéry vybaveny klasickými povrchy podlah (dlažba, kámen, koberce), kachličkami v koupelně, kuchyní dle přání a potřeby paní domu.

Postel v rodinném domě kanadském srubu S rozhodnutím, zda budete schopni v takové stavbě bydlet, Vám vřele doporučujeme strávit 2-5ti denní pobyt ve stavbě tohoto typu. Dům z masivního dřeva je vhodný také pro alergiky. Kdo by chtěl bydlet v kanadském srubu, musí si pečlivě zvolit projekt stavby, protože příčky se stávají součástí konstrukce stavby a přesun příček prakticky není možný. Měli byste zvážit, hodí-li se dřevěná stavba na parcelu a také, jak se budou tvářit na projekt na stavebním úřadě. Rozhodně jsou tyto stavby elegantně sladěné s přírodou.

Jakmile jste rozhodnuti pro tento typ domu, počítejte s dodací lhůtou 4-10 měsíců. Hrubá stavba trvá ve výrobních prostorách a na pozemcích dodavatele 1-3 měsíce, avšak množství zakázek a přípravné projektové práce tento termín prodlužují. Krb v kanadském srubovém rodinném domě Energeticky je dřevo je výborný izolant, avšak dokáže také teplo akumulovat. U kanadského srubu se 150 m2 obytné plochy je nutná energie na vytápění cca 18 kW. K vytápění lze použít jakýkoliv zdroj tepla. Doporučujeme však řešit topení horkovzdušným krbem s rozvedenými průduchy do celého domu. Teplo, kromě akumulační nádoby v topné soustavě, akumulují podlahy, dozdívky stěn v koupelně, horkovzdušný krb s rozvody do celého domu.

Srubový dům se Vám stane spolehlivým ochráncem před negativními vlivy dnešního životního prostředí. Dřevo pracuje jako filtr, který odbourává elektrostatickou energii i nepříjemné pachy, koordinuje vlhkost vzduchu, redukuje energetický a radiový smog. Zajišťuje čistotu vnitřního ovzduší pernamentní filtrací.

Klády se ručně zbaví kůry Klády se ručně zbaví kůryCelá dřevěná část stavby kanadského srubového domu se musí smontovat u výrobce. Na výrobu se používá pouze špičkové smrkové dřevo. Je světlejší než borovice, a proto jsou světlejší i interiéry srubového domu. Navíc dřevo z borovice časem tmavne. Všechno je ruční práce, žádná automatická linka. Se dřevem se pracuje prakticky okamžitě.

Ručně opracovaná a dočista obroušená kulatina Klády se za pomocí škrabáku ručně zbaví kůry, pak se oholený kmen obrousí smirkovým papírem dočista. Vyškolení profesionálové s motorovými pilami připraví kulatiny na sesazení podle projektu. V celé svislé základní konstrukci se nepoužije jediný hřebík nebo spojovací materiál - vše do sebe s úžasnou přesností zapadá. Však také tito chlapi s motorovkama jsou pečlivě proškolenými a certifikovanými profesionály. Do klád se proříznou dlaby na umístění přírodní izolace (ošetřená ovčí vlna), vyříznou sedla tak, aby do sebe vše zapadlo, naříznou se tzv. pukačky. To proto, že syrové dřevo v průběhu příštích 4 let dosychá a dle zákonů přírody popraská - tím se kláda drobně zmenšuje na objemu a celá stavba si dosedá. Sesazené klády při přípravné stavbě kanadského srubuOvšem při výrobě kanadského srubu se s těmito zákony přírody již počítá i při konstrukci a vnitřním vybavení a proto se není čeho bát. Prostě víte, do čeho jdete - jak je vše důmyslně připraveno, domyšleno a prověřeno praxí se dočtěte v dalším z článků - pokračování o stavbě kanadských srubů.

Postupně, jak se připravují jednotlivé klády, tak se do sebe pasují tak, že mezi ně neprostrčíte ani špendlík. Příprava rodinného domu kanadského srubuTakto během 2-3 měsíců vyroste v areálu výrobce srub, který si investor může průběžně kontrolovat. Jakmile je hlavní konstrukce srubu připravena, zákazník si určí, kde budou vývody elektřiny na elektrické zásuvky, kde budou prostupy pro antény, počítačové a telefonní sítě, jestli bude mít dveřní zvonek, lampičky na stěnách, vypínače apod. Připraví se prořezy ve stěnách tak, že veškerá elektroinstalace bude lidskému oku skryta, jako je to běžné u klasického bytu - vidět budou pouze zásuvky a vypínače. Zákazník by si měl pečlivě rozmyslet rozmístění všech zásuvek a průchodek, protože dodělání po dokončení stavby je možné pouze s viditelným narušením stěny - prostě se musí do stěny říznout... Projektant a dodavatel však zákazníkovi s přehledem vysvětlí výhody, proč udělat i několik prázdných průchodek bez drátů na budoucí využití. Připraví se otvory pro okna a dveře. Topení obvykle bývá podlahové a voda a odpady jsou také připraveny v základové desce a s vedením ve stěnách se u tohoto typu stavby nepočítá.

Vznikající rodinný dům typu kanadský srub Různé fáze přípravných staveb kanadských srubůDřevo se ošetří přípravky na bázi přírodních materiálů - hlavně proti škůdcům. Neobsahují žádné alergenní látky. Životnost staveb se počítá na více než staletí a proto i dnes můžeme s nadsázkou prohlásit, že Váš kanadský srubový rodinný dům Vás přežije.

V dalším díle se podíváme přímo na stavbu domu...

Tyto firmy Vám mohou v daném oboru pomoci:


Nadisi s.r.o.
Pomůžeme Vám získat nejvýhodnější hypotéku, pojištění, půjčku. Spolupracujeme s předními finančními ústavy na českém trhu - bankami, pojišťovnami i spořitelnami. Neustále sledujeme trh, a proto Vám vybereme tu nejvhodnější variantu.
hypoteky.nadisi.cz

Pro firmy: Nabídněte své služby související s tímto článkem nebo kategorií. Zařadit se do seznamu firem, které jsou k danému tématu článku, můžete sami. Musíte se přihlásit nebo zaregistrovat. Přiřazení ke kategorii daného článku Vás bude stát (cena 150000 kreditů).

Komentáře

Chcete-li přidat komentář k tomuto článku, vyplňte formulář pod všemi příspěvky u tohoto článku.

 

Dobrý den,je to moc pěkný ale chtěla bych se zeptat jak se o takový srub musím starat.
Rozhoduji se mezi srubem a zděným domem.
Děkuji za odpověď
S pozdravem

Romana


Přidáno:
2008-10-03 12:13:04

Taky bych chtěl srub. Mám vyhlídnutý krásný pozemek v přírodě. Myslím, že tam se tyto stavby naprosto dokonale hoděj. Chci být spjatý s přírodou. Asi do toho půjdu, až to bude, dám vědět, uděláte o mém domě reality show :)

Tomáš


Přidáno:
2007-09-26 15:42:30

Přidat komentář

Dovolujeme si upozornit, že bude-li Váš komentář vyžadovat nějakou akci z naší strany, např. odpověď, doporučení nebo odeslání související informace, budeme reagovat a to prostřednictvím dalšího komentáře případně e-mailem. Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a obchodními podmínkami.

RSS Přidej si RSS zdroj RSS
Reklama: