Zahradní bazény všude kam se podívám - jak si vybrat ten správný?

Zaplavat si v parném létu ve vlastním bazénu je přáním mnohých z nás. Člověk není ničím omezen a může si zaplavat kdykoli se mu zachce. Navíc plavání patří k nejzdravějším sportovním aktivitám a dnešní možnosti financování pořízení kvalitního bazénu velmi usnadňují. Na trhu je mnoho typů, ale který je ten správný pro Vás, Vaši zahradu, zábavu a potěšení? Přinášíme Vám několik užitečných informací pro snazší rozhodnutí s výběrem bazénů.

Jaký si vybrat typ zahradního nebo krytého bazénu?

Nejprve bychom si při výběru měli ujasnit, k čemu a jak často budete bazén využívat. Odpovězte si na několik zásadních otázek:

K jakému účelu bude bazén sloužit?

Plavání dospělých, plavání dětí, zábava dětí (jak velkých), smočení se v parnu...

Kolik osob bude bazén využívat?

Kolik dospělých? Kolik dětí? Pamatujte na přátele a kamarády svých dětí.

Máme dostatečný zdroj vody?

Nemáte-li vlastní studnu s dostatečným pramenem, může provoz bazénu stát spoustu peněz nebo času s napuštěním. Lze zvolit i alternativy - nechat si vodu přivézt, dobrovolní hasiči nebo město či obec může tuto službu zajišťovat.

Kam vypustit použitou vodu?

To je ožehavá otázka. Rozhodně Vás soused pod Vaší zahradou nebude milovat, když mu spláchnete záhony jahod či růží.

Jaké množství vody bazén v provozu spotřebuje?

Obvykle první napuštění a dopouštění. Uvažujte o filtraci, která Vám ušetří vodu i starosti s údržbou.

Kolik bude výstavba a celoroční provoz bazénu stát?

Nadzemní bazény je nutné stavět v rovině. Povrch a podloží je obvykle doporučeno dodavatelem. Zapuštěné bazény jsou obvykle dražší přípravou.

Nafukovací bazén s filtrací Na trhu je k dostání několik desítek různých konstrukcí. Například železobetonový bazén má prakticky neomezenou životnost, ale pokud nejste náruživý otužilec milující vodu za každého počasí a teploty, bez nutného topení si jej budete užívat asi tak tři nejteplejší měsíce v roce. Nadzemní bazén najde využití na chalupě nebo tam, kde není prostoru nadbytek. K nadzemním řadíme i bazény nafukovací, o nichž se zmíníme v závěru článku. Při výběru dbejte na to, aby zvolená technologie byla dostatečně odolná proti prosakování, mrazu a pohybům terénu. Rozhodně dbejte i na bezpečnost vlastní i dětí.

Potřebuji na vlastní bazén stavební povolení?

Pozor! Pro zapuštěné bazény je v každém případě nutné stavební povolení.

Jak má být bazén velký?

Obecně lze říci, že nechcete-li pouze brouzdaliště na smočení, smysl má pouze takový bazén, v němž lze plavat nebo který Vám splní i alternativní požadavky - např. masážní vířivka. Pro pouhé osvěžení je vhodnější obyčejná sprcha či přenosný bazének. Pro kondiční plavání nám postačí rozměr 2,5 x 4,5 m a protiproud. Pro rodinné koupání bychom měli zvolit bazén nejméně 6 x 3 m velký. Minimální hloubka by měla být okolo metru, zcela dostačující pro plavání dospělých je 1,2 - 1,3 m vody.

Jaký tvar bazénu je ten správný? Čtvercový, oválný nebo kruhový bazén?

Moderní technologie v dnešní době umožňují vyrobit bazén téměř jakýchkoliv tvarů a velikostí. Metoda "ztraceného bednění" dovoluje pozměnit tvar každých 25 cm. Bazén ve tvaru obdélníku je vhodný pro plavce. Jeho zakrytí je finančně nejméně náročné. Ledvinový a jinak zakroucený tvar je vhodný pro celou rodinu - plavat lze středem, zatímco děti mají dost místa na hraní v rohu, případně zvolit tvar klasického bazénu s mělkým nebo i odděleným brouzdalištěm pro malé caparty.

Kam bazén umístit?

Zapuštěný laminátový bazén se skluzavkou Bazény můžeme usazovat jak do rovinných pozemků, tak i do mírných svahů a prakticky do všech zahradních terénů. Bazény se podle umístění dělí na venkovní sezónní, venkovní s prodlouženým sezónním provozem, zastřešené bazény a bazény pro celoroční provoz. Venkovní bazén bez zákrytu a bez vyhřívání je v našich podmínkách využitelný zhruba 2,5 - 3 měsíce v roce.

Zapuštěný laminátový bazén se skluzavkou Umístění musíme podřídit dostupnost přívodu vody, kanalizace a elektrických rozvodů. Čím jsou blíže, tím stavba bude levnější. Vyberte takové místo, na které dopadají sluneční paprsky většinu dne. Doporučujeme bazén neumisťovat k plotu, který sousedí s veřejnou komunikací. Z praktických důvodů raději neumisťujte bazén do přímého sousedství vzrostlých stromů. Padající listí, jehličí a jiné nečistoty by Vám zbytečně komplikovaly údržbu.

Stavba bazénu je hotová, co dál - nebo snad nač se připravit před stavbou bazénu?

Bazén se zatahovací krycí plachtou Bazén se zatahovací krycí plachtou Ke každému novému bazénu budeme potřebovat alespoň základní doplňky. Pro uchránění vody před nečistotami se bude hodit letní plachta. Zimní plachta zase zabrání rozmnožení řas a z jara výrazně usnadní obnovení provozu bazénu. Dalším neopomenutelným doplňkem či snad přímo součástí bazénu je schodiště usnadňující přístup do a hlavně výlez z bazénu. Pokud si chcete koupání užívat nezávisle na počasí, uvažujte zastřešení s UV ochranou, které i bez ohřevu vody prodlouží sezónu od dubna do října.

Bezpečnost koupání na prvním místě.

Zábradlí u bazénu zvyšuje bezpečnost Jedním z bezpečnostních opatření je zábradlí kolem bazénu (nebo u té strany, kde je největší provoz lidí) a krycí lamelová roleta. Ta zakryje hladinu bazénu - ovládá se buď motoricky nebo ručně. Zapuštěný bazén se zatahovací krycí plachtou, pevnými schůdky a protiskluzovou dlažbou v bezprostředním okolí bazénuBezprostřední okolí samotného bazénu by mělo mít protiskluzovou úpravu, aby nedošlo k úrazu. Později dokoupené doplňky - např. skluzavka - by měly být řádně namontovány a zajištěny.

Za kolik? Cena je až na prvním místě.

Vodní filtr a síto zachytávající hrubé nečistoty Ceny bazénů se pohybují od několika tisíc až třeba po půl miliónu korun. Nejdostupnější jsou nadzemní (i nafukovací) bazénky a bazény. Další poměrně levnou variantou jsou pozinkované nebo plastové bazény. U nich ale hrozí nebezpečí vzniku trhlinek či deformace v důsledku velkých výkyvů teplot během roku. Vodní filtr a síto zachytávající hrubé nečistoty Betonové bazény mají větší životnost, pevnost a nepropustnost, ale vyžadují velkou stavební připravenost. Bazény na principu ztraceného bednění sice nemají žádný ze jmenovaných nedostatků, avšak základní stavba může z vaší peněženky odčerpat hodně přes sto tisíc korun. Při vybírání vhodného typu bazénu se nikdy nenechte ovlivnit reklamou. Vždy se přesvědčte, co všechno inzerovaná cena zahrnuje. Některé firmy účtují zvlášť zemní práce, obrubní kameny, filtrační zařízení apod.

Komu svěřit stavbu bazénu?

Většina ze zahradních bazénů jsou typizované výrobky montované z dílů, popř. přivezené na místo vcelku a usazené na předem připravené místo. Vytipujte si několik firem, a seznamte se jejich produkty, s nabízenou zárukou a chtějte jejich reference. Porovnejte ceny a zjistěte si zda za investované peníze pořídíte kompletní dodávku na klíč nebo zda se jedná pouze o základní cenu. K té se musí později připočítat ještě nemalé náklady ať již finanční nebo spoustu vlastní práce. Digitální zobrazovač teploměru snímajícího teplotu vody Pamatujte na doplňky k bazénu, které se Vám mohuu zdát jako samozřejmost, ale nemusejí být součástí standardní nabídky - schůdky, skluzavka, vnitřní či venkovní osvětlení, filtrace, zábradlí, dlažba kolem bazénu, teploměr, úpravy terénu apod. Dále je také výhodné zvolit firmu v okolí, z důvodu případných návštěv, konzultací i pro případnou budoucí reklamaci. V neposlední řadě si ověřte, za jak dlouho od podepsané objednávky si poprvé ve vlastním bazénu zaplavete.

Jsou nafukovací bazény opravdu tak skvělé?

Nafukovací bazén s filtrací Obecně platí, že nadzemní - a zejména nafukovací bazény, je nejsnazší umístit či přemístit jinam. Trávíte-li prázdniny na chalupě, může být ideální volbou. Ale pamatujte, že u všech, zejména však u větších nafukovacích bazénů je třeba, aby stály na rovině, jinak se může bazén tlakem vody vyboulit nebo i protrhnout. Tento typ bazénu bývá obvykle nejlevnější a standardní filtrační jednotky mohou být pro někoho nedostačující a bude chtít zvolit pískovou filtraci - pokud některý ze sousedů či známých takový bazén vlastní, zeptejte se ho na praktickou část údržby. V neposlední řadě popřemýšlejte, kam s vodou po sezóně.

Přejeme Vám krásné pokoupáníčko...


Související články

Pro firmy: Nabídněte své služby související s tímto článkem nebo kategorií. Zařadit se do seznamu firem, které jsou k danému tématu článku, můžete sami. Musíte se přihlásit nebo zaregistrovat. Přiřazení ke kategorii daného článku Vás bude stát (cena 150000 kreditů).

Komentáře

Chcete-li přidat komentář k tomuto článku, vyplňte formulář pod všemi příspěvky u tohoto článku.

 

Vzhledem k tomu, že jsou léta čím dál teplejší, rozhodli jsme se s manželem pro koupi nového bazénu, který nám tyto parna alespoň trošičku zpříjemní. Chtěli jsme však přecejen něco kvalitnějšího, a tak jsme objednali zapušťený bazén z https://www.albixon.cz/bazeny/

danielka


Přidáno:
2019-06-28 19:04:27

My jsme letos taky vybírali zahradní bazén, akorát trošku jiný. Chtěla jsem bazén jenom pro dceru a nejvíc se mi líbil tento: https://hrackyzadobrekacky.cz/hracky-na-zahradu/bazen-bestway-potapeci-3d-262x175x51-cm-j6xo . Dcera je z něho nadšená a pořád v něm chce být.

Kristýna


Přidáno:
2019-06-08 20:35:56

K tvaru bazénu - nejduležitějším kriteriem je možnost zakrývání a pak jasně vyhrává obdélník

Tomas


Přidáno:
2009-03-29 17:25:44

Přidat komentář

Dovolujeme si upozornit, že bude-li Váš komentář vyžadovat nějakou akci z naší strany, např. odpověď, doporučení nebo odeslání související informace, budeme reagovat a to prostřednictvím dalšího komentáře případně e-mailem. Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a obchodními podmínkami.

RSS Přidej si RSS zdroj RSS