Vyrábíme jednoduché dřevěné pískoviště z fošen

Dětským pískovištěm se může stát i obyčejná hromada písku, která se však roznese po celé zahradě, až z ní nezbude nic. Rozhodně lepším řešením je jednoduché pískoviště, které bude písek zadržovat pěkně pohromadě. Domácí kutil si poradí se vším, i se stavbou dětského pískoviště. Těm začínajícím zkusíme trochu napovědět návodem na stavbu. Klasické pískoviště jako u babičky.Popisované pískoviště asi nebude odpovídat směrnicím EU, ale má sedáky, písek, bábovičky a děti ho milují.

Jaký materiál budeme ke stavbě pískoviště potřebovat?

 • Fošna (my jsme použili fošnu rozměrů 200 x 25 x 6 cm) 4 ks - použijeme jako bočnice pískoviště
 • Prkno (200 x 15 x 2,5 cm) 4 ks - použijeme jako sedátka
 • Hřebíky (pokud se Vám nechce všechno tzv. čepovat)
 • Ochranný nátěr na dřevo (a k němu i čistící roztok na štětec)
 • Podklad pod pískoviště (plachta apod.) aby nám do písku neprorostla tráva

 

Jaké nářadí na výrobu pískoviště potřebujeme?

 • Hoblík, smirkový papír
 • Tužka, úhelník, metr
 • Pila - elektrická okružní nebo ruční rámová pila (nebo zlodějku)
 • Dláto
 • Kladivo (a dřevěnou palici, kterou použijeme na dláto)
 • Štětec

 

Jak postupovat při výrobě dětského pískoviště?

1. Získat fošny. My jsme veškeré dříví na stavbu sehnali na venkově za poděkování a malé pozvání na pár skleniček opojného nápoje. Sehnat pořádné fošny se může zdát problémem, ale na pile na kraji města se dá sehnat všelicos i ohoblované fošny a nemusí nás to ani moc finančně zatížit.

Nařezané fošny na pískoviště 2. Opracovat materiál. Pokud máte jakoukoli možnost nechat dříví ohoblovat u známého či kamaráda na elektrické hoblovce, máte vyhráno. V opačném případě nezbude nic jiného než fošny a prkna hoblovat ručním hoblíkem. Je to sice o dost pracnější řešení, ale k výsledku se dopracujeme také.

3. Připravit je rozměrově. Jelikož fošny pro stavbu pravděpodobně nebudou uříznuté přesně na míru, seřízneme všechny 4 kusy na předem stanovenou délku. V našem případě jsme zvolili délku 200 cm. A hoblíkem srazíme všechny hrany.

Ve fošnách vyřízneme a vydlabeme zámky. Řezy 3. a 4. můžeme vynechat. 4. Dvakrát měř, jednou řež. Nyní rozměříme a zakreslíme tzv. zámky, aby nám při sestavování pískoviště fošny do sebe pěkně zapadly. Pro rozměření použijte úhelník a tesařskou tužku. Je užitečné si spoje označit čísly, aby se nám při vyřezávání zámků a následném sestavování nepletly. Samotné vyřezávání provedeme elektrickou okružní pilou (popř. ruční) a třetí stranu zámku odsekáme dlátem.

5. Povrchové úpravy. Před sestavením fošny přebruste smirkovým papírem. Nejlepší je vzít menší odřezek s rovnou plochou, vložit jej do smirku a přejet všechny plochy i hrany. Pak fošny naimpregnujte lazurovacím lakem na dřevo. Jelikož pískoviště bude vystaveno všem nepříznivým povětrnostním vlivům, nátěr několikrát opakujte.

Pod pískoviště z fošen umístíme igelit. Připravené fošny se zámky na sestavení pískoviště6. Sestavení pískoviště by pak už nemělo být žádným problémem. Pomůžou nám v tom i očíslované konce spojů. Vhodné je pod pískoviště vložit nějakou podložku, která zabrání budoucímu prorůstání trávy. Volba materiálu je na Vás, můžete se řídit heslem "co dům dá". My jsme použili igelit.

7. Výroba sedátek. Naměříme a seřízneme prkna coby sedátka. Protože jejich délka je shodná s délkou fošen, zkosíme jejich konce pod úhlem 45°. Hoblíkem srazíme hrany, můžeme přihoblovat i ostrý roh tak, aby rohy sedátek u pískoviště byly dokulata. Podle kvality prken přebrousíme. Každé prkno přitlučeme k rámu z fošen alespoň třemi hřebíky do každé fošny.

Pískoviště je hotové, zbývá jen navézt písek a můžeme se kochat pohledem na to, jak se našim ratolestem rozzáří oči radostí a my budeme mít nyní o něco více času na klidné posezení u kávy či sklenky chladivého moku.

Pro firmy: Nabídněte své služby související s tímto článkem nebo kategorií. Zařadit se do seznamu firem, které jsou k danému tématu článku, můžete sami. Musíte se přihlásit nebo zaregistrovat. Přiřazení ke kategorii daného článku Vás bude stát (cena 150000 kreditů).

Komentáře

Chcete-li přidat komentář k tomuto článku, vyplňte formulář pod všemi příspěvky u tohoto článku.

 

Tyjo to je super, když někdo něco takovýho umí. Já jsem bohužel se synem sama a nemá mně pískoviště kdo udělat, tak jsem mu ho musela koupit https://hrackyzadobrekacky.cz/hracky-na-zahradu/paradiso-piskoviste-plast-114-cm-8edm , ale jsem ráda, že ho máme. Dost si na něm vyhraje.

Veronika


Přidáno:
2019-04-09 07:19:16

Ahoj,

manžel se také pokoušel vyrábět, skončilo to třískama v ruce :-) koupili jsme pískoviště hotové od firmy www.esg.cz a jsme spokojení.

Kačka


Přidáno:
2010-05-12 21:42:46

Přidat komentář

Dovolujeme si upozornit, že bude-li Váš komentář vyžadovat nějakou akci z naší strany, např. odpověď, doporučení nebo odeslání související informace, budeme reagovat a to prostřednictvím dalšího komentáře případně e-mailem. Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a obchodními podmínkami.

RSS Přidej si RSS zdroj RSS
Reklama: