Vybíráme pračku

Pračka je jedním z nejužitečnějších pomocníků v domácnosti. Při dnešní životnosti spotřebičů ji nebudeme kupovat mnohokrát za život. Proto bychom si na výběru přístroje dát záležet a koupi neuspěchat. Vždyť lákavých akčních nabídek je obrovské množství a proto je dobré se napřed zorientovat a nenechat se zlákat první zdánlivě výhodnou koupí.

Cena

Na počátku zajíma většinu z nás. Musíme však brát v úvahu, že spotřebič bude sloužit mnoho let a tak není na místě vybírat nejlevnější a nejméně vybavenější přístroje. Obecně lze doporučit střední a vyšší třídu, která zaručuje určitou kvalitu a tím pohodlný chod praní v domácnosti.

Rozměr

By nás měl zajímat v další řadě. Pračky se standardní velikostí 60cm šířka a 60cm hloubka jsou určené do domácností, kde je dostatek prostoru. Ve většině případů panelákových koupelen však místa není nazbyt. Pak jsou v nabídce firem spotřebiče, kde výrobci ubírají na šířce nebo hloubce spotřebiče.

Způsob plnění

Velmi důležitým hledikem omezující výběr přístroje. Může být buď zpředu nebo shora. Pozor na pračky s plněním shora - v menších koupelnách nebo z důvodu úspory místa jsou pračky umisťovány pod bojlery, kotle nebo police v koutech koupelen a vrchní dvířka by tak nešla používat.

Spotřeba energie a vody

Jsou další faktory, které by nás měly zajímat. Pokud vyperete 2x měsíčně pračku prádla, tak asi není třeba řešit, jestli pořídíte pračku energetické třídy A, B nebo horší, ale jedná se o budoucí náklady provozní a tím i zásah do vaší peněženky.

Hmotnost suchého prádla které lze vyprat

Další faktor ovlivňující hlavně praktickou část. Existují pračky na 3, 3.5, 4.5, 5 a 6 kg. Volíme podle počtu členů v domácnosti a dalších možnostech využití. Nejefektivnější praní je při maximálně možném naplnění pračky. Některé modely jsou vybaveny programy, které přizpůsobí spotřebu vody podle zašpinění prádla, nebo jsou vybaveny programem pro praní poloviční dávky prádla.

Rychlost odstřeďování

Je udávána v počtech otáček za minutu. Čím víc jich pračka má, tím lépe je konstrukčně vyřešená (lepší ukotvení a tlumiče). Ve střední třídě se množství otáček pohybuje od 500 až po 1000 otáček za minutu. Většinou je udáváno určité rozmezí, uživatel si může podle potřeby nastavit požadovanou hodnotu. Pro vyndání prádla z pračky a následné žehlení je vhodných alespon 1100 otáček, běžně z praxe však postačuje i 900 otáček.

Prací účinek

Je hodnocený v písmenech, přičemž A je nejlepší. Měli bychom se informovat také na vnitřní vybavení. Buben na prádlo, který je ve většině případů z nerezu a usazený v takzvané vaně vyrobené ze speciálního materiálu nebo nerezu.

Programy a funkce

U každé pračky můžeme nastavit teplotu vody, zvolit základní program, který vypovídá o látce kterou pereme a počet otáček při odstřeďování. Další funkce mají za úkol šetřit prádlo. Například program "ruční praní", umožňuje prát oděvy určené pro praní v ruce, stejně šetrný je program pro vlněné výrobky. Výrobci nezapomínají ani na alergiky, pro které je program "dvojité máchání" nebo "zvýšení vody". Zajišťují, že se prací roztok při máchání rozředí další vodou. "Antipěnový systém" zase zabezpečuje, že všechen přebytečný prací prášek bude efektivně odstraněn z tkaniny.

Existují také možnosti rychlého či hospodárného praní nebo naopak intenzivního praní hodně zašpiněného prádla. Některé modely jsou vybaveny přímým sprchováním, což znamená, že se voda nenapouští odspodu, ale prší shora. Prádlo je rychleji skrz naskrz mokré, čímž se snižuje spotřeba vody.

Stále častěji se u praček objevuje možnost předvolit si čas praní, některé luxusnější modely mají update, což znamená, že pokud výrobce vyvine nový program, může si uživatel pračku pomocí této funkce dovybavit, takže bude mít stále aktuální software.

K nastavení funkcí slouží otočné regulátory a tlačítka, aby ovládání bylo co nejjednodušší a srozumitelné pro každého. Většina dnešních přístrojů má také displej, na němž se znázorňuje čas do konce programu, nastavená funkce, případně označení poruchy. O přístroj se nemusíme nijak zvlášť starat. Jednou za čas stačí vymýt přihrádky na prací prostředky a aviváž, pokud pračka nemá samočisticí čerpadlo tak vyčistit filtr a samozřejmě po každém praní nechat otevřená dvířka, aby vyschla. Pokud nebudeme delší dobu spotřebič používat, je vhodné vypustit vodu ze samočisticího čerpadla.


Související články

Pro firmy: Nabídněte své služby související s tímto článkem nebo kategorií. Zařadit se do seznamu firem, které jsou k danému tématu článku, můžete sami. Musíte se přihlásit nebo zaregistrovat. Přiřazení ke kategorii daného článku Vás bude stát (cena 150000 kreditů).

 

Přidat komentář

Dovolujeme si upozornit, že bude-li Váš komentář vyžadovat nějakou akci z naší strany, např. odpověď, doporučení nebo odeslání související informace, budeme reagovat a to prostřednictvím dalšího komentáře případně e-mailem. Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a obchodními podmínkami.

RSS Přidej si RSS zdroj RSS