Vybíráme materiál pro cestu kolem domu I - tvrdé povrchy s úzkými spárami

Tvrdé povrchy s úzkými spárami

Tato kategorie povrchů nabízí paletu možností. Patří sem např. dlažební kostky z kamene, betonu, pálené hlíny nebo dřevěné prvky. Nejlepším, ale také nejdražším materiálem pro dlažbu, je přírodní kámen. Mezi nejtvrdší materiály patří žula, porfyr, rula či křemenec.

Usazené horniny - Se vyznačují vrstevnatostí. Patří sem:


Mušlový vápenec - je šedý, bělavý nebo nažloutlý.

Travertin - je spíše žlutohnědý.

Obě horniny odolávají běžným povětrnostním vlivům.

Pískovec - je světležlutý, žlutozelený, červenohnědý a šedý. Odolnost pískovce proti rozpadu ovlivňuje kvalita pojiva, kterým jsou spojeny jednotlivé částečky. Nejtrvanlivější jsou pískovce spojené kyselinou křemičitou.


Kamenné desky - jsou buďto hladké, řezané nebo hrubě štípané. prodávají se ve čtvercových nebo obdélníkových formátech nebo s nepravidelnými okraji. Poslední jmenované se zpravidla upravují až na místě stavby. Při objednání materiálu musíme počítat s odpadem cca 20-30%. I přes výhodné ceny je to nejdražší druh dlažby. Z důvodu pevného usazení by všechny desky neměly být menší než 40x40cm a jejich tloušťka 4-6cm.

Betonové desky - existují v mnoha barevných provedeních a jsou levnější než přírodní kámen a hlavně mají téměř neomezenou životnost. Prodávají se převážně jako čtverce či obdélníky o velikostech 40x40cm, 40x60cm a 50x50cm při tloušťce 5cm. Většinou se jedná o dvouvrstvé desky jejichž povrchová vrstva je min. 1cm silná a je přilisovaná na betonovou vrstvu. Výhodou vrstvených desek je velká trvanlivost barevného odstínu, kdežto barevný beton časem vybledne vlivem povětrnostních podmínek.

Dlažební kostky z přírodního kamene - patří k nejdražším povrchovým úpravám. Výhodou je, že s nimi jde díky malým rozměrům vydláždit libovolný tvar. Výchozím materiálem bývají tvrdé horniny jako je žula, porfyr nebo čedič. Prodávají se tři velikosti kostek: mozaikové 4-6cm, malé dlažební kostky 8-10cm a velké dlažební kostky 12-16cm. Barevná škála sahá od bílošedé po tmavošedou a načervenalou žulu. Porfyr má odstín fialovohnědý až šedočervený a čedič je tmavě černý. Trvanlivost těchto hornin je téměř neomezená.

Betonové dlažební kostky - jsou velmi odolné proti mrazu a mají vysokou pevnost v tlaku. Mají drsný povrch a jsou velmi bezpečné pro chůzi.Jsou k mání s povrchem z příroního kamene nebo s upravovanou plochou (vymývané, pískované). Betonové dlažby se prodávají s lomenými i s rovnými hranami. Velikosti kostek u čtvercových tvarů jsou 6x6x6cm a 16x16x14cm. U obdélníkových formátů je to pak 10x20x10cm a 16x24x14cm.

Mrazuvzdorná cihelná dlažba - tzv. klinkery, vznikají vypalováním cihlářské hlíny za vysokých teplot při kterých dochází k tavení. Mohou mít rovné nebo lomené hrany. Minimální tloušťka je 4cm. Barevný odstín sahá od žluté až po tmavohnědou s různým žíháním. Dlažba je velmi odolná proti mrazu. Cihly lze klást na plocho, ale i na výšku. Mají rovný a dostatečně rovný povrch. Běžné velikosti cihel jsou 24x11cm a 20x10cm.

Dřevěná dlažba - skládá se ze čtvercových nebo obdelníkových přířezů popř. jsou ve formě kruhových dřevěných špalíků 10-15cm vysokých a 8-30cm vysokých. Nejpoužívanější materiálem je dub nebo borovice. Dřevo je dle impregnace zbarveno dozelena nebo dohněda. Přestože dlažba je chemicky impregnována, její trvanlivost je omezená.

Dřevěné rošty - staví se ze čtvercových dřevěných dlažebních prvků nebo z jednotlivých prken. Nejpoužívanějším materiálem je borovice. Materiál musí být impregnován proti hnilobě. Rozměry dlažby bývají 120x60cm, 60x60cm, 100x50cm, 50x50cm. Při montáži je nutné dodržet mezeru mezi povrchem a zemí, aby spodní strana mohla vysychat.

Keramický materiál - je nevhodný pro venkovní použití. Krásné mozaikové podlahy se sice vyznačují barevnou pestrostí, ale nepřežijí přítomnost mrazu.


Související články

Pro firmy: Nabídněte své služby související s tímto článkem nebo kategorií. Zařadit se do seznamu firem, které jsou k danému tématu článku, můžete sami. Musíte se přihlásit nebo zaregistrovat. Přiřazení ke kategorii daného článku Vás bude stát (cena 150000 kreditů).

Komentáře

Chcete-li přidat komentář k tomuto článku, vyplňte formulář pod všemi příspěvky u tohoto článku.

 

My máme kolem domu dlažbu. Vybrali jsme si ji s manželkou z https://www.koupelny-dlazba.cz/dlazba-na-terce , kde nám padla do oka dlažba na terče. Nechtěli jsme do zahrady nic extra, takže proto jsme si udělali chodník z dlažby, abychom nechodili po trávě, když prší a je bláto.

Teo


Přidáno:
2020-09-24 09:41:33

Přidat komentář

Dovolujeme si upozornit, že bude-li Váš komentář vyžadovat nějakou akci z naší strany, např. odpověď, doporučení nebo odeslání související informace, budeme reagovat a to prostřednictvím dalšího komentáře případně e-mailem. Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a obchodními podmínkami.

RSS Přidej si RSS zdroj RSS
Reklama: