Štípačka na dřevo - neocenitelný pomocník pro Váš dům

Topení dřívím je dnes jedním z nejekonomičtějších a mnohdy i velice příjemných způsobů vytápění. Než však přiložíme polínko do kamen či krbu, čeká nás poměrně namáhavá a těžká práce. Proto se každý snaží tuto fyzicky náročnou práci co nejvíce zjednodušit. Jednou z činností přípravy dříví je jeho štípání.

hromada dřívíKdyž se řekne "štípání dříví", každému se vybaví něco jiného. Pro některé nutnost, pro jiné zdokonalení fyzické zdatnosti a pro mnoho z nás může tato práce působit relaxačně na odreagování od kancelářské činnosti. Pokud ale bude dříví sloužit jako hlavní zdroj tepla v domě, měli byste začít uvažovat o pořízení velmi užitečného pomocníka - štípačky na dřevo.

elektrohydraulická štípačka Bayerwald MaschinenTaková elektrohydraulická štípačka Vám totiž ušetří nepříjemnosti při zpracování dříví. Prvotní investice sice není malá, ale velmi rychle se Vám může vrátit tím, že nebudete muset kupovat drahé dříví připravené přímo na zátop ale budete se třeba moci spokojit i s dřívím v kulatině.

Elektrohydraulické štípačky dřeva se těší velké oblibě, protože topení tímto materiálem je opět aktuální. Štípačka vás ušetří. Podle čeho ji vybírat? A která se hodí právě vám: štípačka horizontální, či vertikální?

 

Jak štípačka na dřevo funguje?

Štípačka na dřevo se skládá se z pevného rámu, elektromotoru, čerpadla, pístu, štípacího klínu a ovládacích prvků. Hydraulický okruh každé štípačky pohání motor. Ten může být elektrický nebo čtyřdobý spalovací. Držení štípaného kmenu ve správné poloze zajišťuje spodní stolice stroje.

Štípačky na dřevo se rozdělují na horizontální a vertikální typy.

 • Horizontální stroje štípou dřevo ve vodorovné poloze a bývají méně výkonné - motor mívá příkon cca 1.500 wattů. Doporučují se pro občasné použití a pro štípání menších kusů dřeva o průměru kolem 20 cm a délky půl metru. Tyto štípačky se obvykle zapojují do běžné zásuvky. Cena horizontálních štípaček nepohybuje okolo 5 tis. Kč. 
 • elektrohydraulická štípačka Bayerwald Maschinen - štípací klínVertikální stroje jsou výkonnější a jsou zaměřené na časté použití při štípání průměrů až 35 cm. Mívají nastavitelnou pracovní výšku podložní plošiny a také mnohem větší výkon potřebný pro štípání opravdu velkých polen. K pohonu bývá použitý silný třífázový motor o výkonu často přes 3.000 wattů. Ten vyvine tlačnou sílu i přes 6 tun a taková štípačka zvládne bez problémů štípání polen o délce 1 metr a o průměru větším jak 30 cm. Hmotnost těchto strojů bývá cca 120 i více kg, proto by neměla scházet kolečka, která usnadňují manipulaci se strojem. Vertikální stroje jsou ve srovnání s horizontálními výrazně dražší. Jejich výkonné vertikální verze stojí 15 tis. Kč a více - dle provedení.

Projděte si příslušenství a doplňky ke štípačce! Součástí běžné výbavy bývá vyměnitelné příslušenství. Štípací klín a kříž patří u tohoto modelu do základní výbavy stroje. Křížový klín, který polena rovnou čtvrtí, podstatně zrychluje práci.

 

Bezpečnost při štípání dříví až na prvním místě

Aby se zabránilo úrazům při práci, snaží se výrobci štípacích zařízení zajistit co možná největší bezpečnost. Uvádíme některé příklady bezpečnostních prvků:

 • U horizontální štípačky je po vložení polena nutné oběma rukama uchopit ovládací páky na boku stroje, a zabrání se tak úrazu rukou ve štípacím prostoru.
 • Vertikální štípačka je vybavena kleštinami, do kterých se zafixuje poleno pomocí rukojetí, čímž se zabrání případnému odlétnutí rozštípnutých částí do stran.Teprve tlakem na obě rukojeti směrem dolů se uvede do činnosti štípací klín. Při uvolnění alespoň jednoho ze spouštěcích tlačítek okamžitě vyjíždí štípací klín zpět do výchozí polohy.

 

Vyzkoušeli jsme vertikální elektrohydraulickou štípačku

elektrohydraulická štípačka Bayerwald Maschinenelektrohydraulická štípačka Bayerwald MaschinenMy jsme na vlastní kůži vyzkoušeli úplně novou vertikální štípačku BAYERWALD MASCHINEN s výkonem 3.5kw a štípací silou 7 tun v ceně necelých 15.000,- Kč a nemohli jsme si ji vynachválit. Velká síla, tichý a bezproblémový provoz, to je asi hlavní charakteristikou tohoto báječného stroje. Hromadu dříví (viz. fotografie v článku) jsme s pomocí tohoto skvělého nástroje zpracovali za cca 3h. Tomuto času bychom pomocí klasické sekery nemohli konkurovat. Co se údržby týká, po záběhu bude nutné pouze vyměnit hydraulický olej a více by se nemělo v budoucnu se strojem nic dělat.

elektrohydraulická štípačka Bayerwald Maschinen elektrohydraulická štípačka Bayerwald Maschinen elektrohydraulická štípačka Bayerwald Maschinen

 

Nákup štípačky

Pokud se rozhodnete si štípačku na dřevo pořídit, měli byste si dát pozor na tyto následující věci:

 • K čemu budu štípačku používat
 • Výkon motoru
 • Štípací síla
 • Délka polen
 • Průměr polen
 • Výbava
 • Cena

 

Těm z vás, kteří dům vytápíte dřevem po celý rok, tak na základě vlastní zkušenosti určitě doporučujeme obětovat cca 15 tisíc Kč na pořízení tohoto  skvělého a užitečného pomocníka. Ušetřená námaha za to určitě stojí.

 

Pro firmy: Nabídněte své služby související s tímto článkem nebo kategorií. Zařadit se do seznamu firem, které jsou k danému tématu článku, můžete sami. Musíte se přihlásit nebo zaregistrovat. Přiřazení ke kategorii daného článku Vás bude stát (cena 150000 kreditů).

Komentáře

Chcete-li přidat komentář k tomuto článku, vyplňte formulář pod všemi příspěvky u tohoto článku.

 

u nás je štípačka nejlepší pomocník. Dokáže rozštípnout pořádná polena, která nám pak v kamnech vydrží dlouho hořet. Sice je se dřevem práce, ale je to nejlepší topení. Letos jsem si před zimou koupil dokonce i digitální manometr z https://eshop.afriso.cz/elektronicke-merici-pristroje/digitalni-manometry/c-35 , takže jsem si mohl zkontrolovat, jestli máme komín v pořádku.

Aleš


Přidáno:
2019-06-17 20:19:04

Přidat komentář

Dovolujeme si upozornit, že bude-li Váš komentář vyžadovat nějakou akci z naší strany, např. odpověď, doporučení nebo odeslání související informace, budeme reagovat a to prostřednictvím dalšího komentáře případně e-mailem. Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a obchodními podmínkami.

RSS Přidej si RSS zdroj RSS