Stavíme rodinný dům do 1MILIONU Korun - rozpočet materiálu pro hrubou stavbu

Při volbě materiálu pro hrubou stavbu jsme se rozhodovali poměrně dlouho. V dnešní době již většina stavebních systému vykazuje velmi podobné tepelné a mechanické vlastnosti. Proto jsme se při vyhledávání zaměřili především na cenové akce jednotlivých výrobků.

 

Mezi jakými stavebními systémy jsme se rozhodovali?

Při hledání toho nejvhodnějšího stavebního systému jsme se rozhodovali mezi třemi základními stavebnímy materiály:

 • Pálené cihly
 • Pórobetonové tvárnice
 • Betonové tvárnice s polystyrenovou izolací uvnitř

Alternativní stavební materiály jsme možná neprozíravě vynechali, ale rozhodovali jsme se mezi materiály, které nejsou hlavně manželce proti mysli - vynechali jsme např. lisované slámové bloky, polystyrenové stěny, celopolystyrenové tvárnice typu MED system apod. Vynechali jsme i dřevostavby...

O tom, jaké cenové nabídky jsme od jednotlivých výrobců či dodavatelů získali se dočtete v následujících řádcích. Všechny potencionální dodavatele jsme oslovili s dotazem na cenu hrubé stavby, která měla obsahovat:

 • Obvodové zdivo
 • Příčky
 • Překlady
 • Dopravu

 

Později jsme ještě poptávku rozšířili o stavebnici dvouprůduchového komínu (plyn + krb). Doplňkově jsem požádali o cenu originálních stropů  každého stavebního systému (původně byla zvažovaná trámová konstrukce).

 

Pálené cihly POROTHERM a HELUZ

Tento klasický stavební systém nám samozřejmě jako všude doporučují téměř všichni známí, kamarádi i kolegové. Páleným cihlám jako materiálu pro stavbu rodinného domu věří drtivá většina námi dotazovaných osob. Je to způsobeno tím, že se tady mnoho let - kromě panelákových krabic - jinak nestavělo. Oslovili jsme dva výrobce pálených cihel:

 

Pálené cihly jsou nejstarším stavebním materiálem, jež si člověk vyrábí sám. Cihelné zdivo je přírodní materiál, který velmi dobře izoluje i akumuluje teplo a bezproblémově zvládá kolísání vlhkosti vzduchu. Tyto faktory příznivě ovlivňují klima v interiéru objektu, čímž je dán základ pro zdravé bydlení.

Pórobetonové tvárnice YTONG

 

Jedna z nejdůležitějších vlastností YTONG je veliká mechanická pevnost při malé objemové hmotnosti. Jeho rovnorodá stuktura mu dává ve všech směrech stejné vynikající vlastnosti. Šetří energii a tím i výdaje na vytápění domu. V zimě akumuluje teplo, v létě je v domě příjemný chládek. Umožňuje rychlou a úspornou stavbu. YTONG se zpracovává metodou "lepení" (tenkovrstvé zdění).

 

Betonové tvárnice s polystyrenovou izolací uvnitř SUPER IZO a IZO PLUS

 

Stěnové dílce SUPER IZO a stěnové dílce IZO PLUS jsou betonové alt. liaporbetonové sendvičové tvárnice určené pro jednovrstvé obvodové nosné i výplňové zdivo tloušťky 300 mm. Jsou určené pro stavby s požadavkem na vysoký tepelný odpor a tepelnou akumulaci stěny při zachování malé tloušťky obvodového zdiva. Základním výrobním materiálem je mezerovitý liaporbeton. Pro jeho výrobu je použito křemičitého písku, kamenné drtě (alt. liaporu), cementu a vody. K této směsi se přikládá vložka z tvrzeného samozhášivého polystyrénu a tím vzniká základní konstrukční sendvičový prvek.

Nabídka specifikuje dodávku:

 • betonových cihel CB na drobné dozdívky na stavbe (zarovnání štítu, dozdívky prícek, ...)
 • maltové smesi LEICHT-Mauermörtel 820 M 5 (H 120)
 • maltové smesi Mauermörtel 950 M 5 (H 050)
 • ocel.výztuží do pozedních a ztužujících vencu - ztužující venec (viz.dodané výkresy)
 • komínový systém PLEWA
 • železobetonových vnitrních prekladu ozn.PR 60/190
 • tepelne izolacních tvárnic systému SUPER IZO na obvodové zdivo prízemí a podkroví na š.obvod. zdi 300 mm zdené na tepelne izolacní maltovinu HASIT 120
 • nosných betonových tvárnic TN 30 na zdivo šírky 300 mm (u TN 25 pak šír 250 mm) na zdení vnitrního nosného zdiva prízemí a podkroví zdené na maltu HASIT 050
 • liaporbetonových príckových tvárnic
 • nosných ocel.výztuží do prekladu v systému IZO PLUS - napr.ozn. TIP - PR N/200
 • nosných ocel.výztuží do prekladu v systému IZO PLUS - napr.ozn. TIP - PR Z/200
 • dopravu výrobce auty s HR (souprava) prímo na místo stavby
 • Palety prodej , 66 ks
 • Paleta (komínová) prodej , 4 ks
 • balné a manipulace
 • DPH 19 %

 

 

Cenové kalkulace na hrubou stavbu do týdne

Tak by to mělo být. Po předložení projektu získat rozpočet do týdne. Po oslovení všech výše uvedených výrobců stavebních systémů se žádostí o vypracování cenové kalkulace nám byly všechny rozpočty zaslány cca. během týdne. Všechny nabídky byly - jak jinak - zpracovány v klasických ceníkových cenách. Ale ceníkové ceny nelze přijmout  pro rodinný dům, který chceme postavit svépomocí do 1 milionu.

 

Rozdíly v přístupu aneb náš zákazník náš pán

Pravděpodobně současný stavební boom a velká poptávka po stavebních materiálech způsobila, že ze strany výrobců či dodavatelů nebyl vidět zájem o získání zakázky na dodávku materiálu pro dům. Jediný výrobce, který hned od počátku projevil zájem o spolupráci byly BETONOVÉ STAVBY Group. S jejich zástupcem jsme se sešli osobně v nejkratší možné době a po celou dobu rozhodování jsme s ním byli v kontaktu. S ostatními výrobci jsme byli vždy pouze telefonickém a e-mailovém kontaktu. Jejich kalkulace a nabídka byla také velmi přesně sestavena s rozpisem všech materiálů, tvarovek a dalších doplňků pro hrubou stavbu, aby celková stavba dodržela svůj energetický standard.

 

Hledáme slevy, akční nabídky na stavební materiály

Všechny zmíněné stavební systémy nabízí velmi podobné mechanické a tepelně izolační vlastnosti. Proto jsme se při výběru zaměřili především na reference a zkušenosti řemeslníků s jednotlivými systémy, hledání slevových a prodejních akcí, proběhnutí inzercí, internetových shopů, stavebnin a smlouvání co nejlepších cen za materiály i dopravu.

Nejlepší podmínky se nám podařilo dosáhnout u pálených cihel od výrobce HELUZ.

Doporučení: Nemáte-li kvalitního nebo stálého dodavatele na stavební materiály, věnujte výběru dodavatele klidně celý rok. Někteří výrobci a prodejci totiž nabízejí výrazné slevy v nepravidelných akčních nabídkách - obvykle jednou až dvakrát do roka. Rozhodně nespěchejte, přestože cena stavebních materiálů roste, nepředpokládáme další výrazné zvyšování. Ptejte se i ve stavebninách. Některé dodávky materiálu se Vám mohou nepříjemně prodražit o dopravu.

My jsme výběru tolik času u této stavby věnovat nemohli a tak i naše cena za materiál má pravděpodobně ještě rezervu.

Celková cena materiálu pro hrubou stavbu - tedy obvodové zdivo + příčky včetně stavebnice komínu se vyšplhala téměř na 265.000,- Kč s DPH (z toho komín činí cca 45 tis. Kč)

 

Rozhodnutí

Po pečlivém zvážení všech pro a proti (finální rozhodnutí "drahé polovičky" - pozn. investora) jsme nakonec vybrali jako stavební systém pro náš "Dům za milion" klasické pálené cihly. Cena byla tentokrát příznivější u cihel HELUZ. Důvody?

 • Zajímavá cena
 • Doprava zdarma
 • Malta zdarma

 

Všechny cenové nabídky - výběr materiálu pro hrubou stavbu:

Přestože jsme Vám chtěli předložit kompletní cenové kalkulace všech výrobců a věnovali jsme tomu maximální úsilí, nepodařilo se nám - až na jedinou výjimku  - získat oficiální svolení dodavatelů ke zveřejnění zaslaných nabídek. Uvádíme proto pouze oficiální ceníkové ceny jednotlivých nabídek.

Nevíme z jakých důvodů výrobci tak pečlivě tají ceny svých produktů, nicméně jediným, kdo souhlasil se zveřejněním cenové kalkulace pro hrubou stavbu našeho domu je firma Wienerberger cihlářský průmysl, a. s. Cenové kalkulace jsou zde:

 

 • Wienerberger cihlářský průmysl, a. s.: Porotherm
 • HELUZ s.r.o. Obvodové zdivo, překlady, příčky, malta, komín, doprava 265.000,- Kč
 • BETONOVÉ STAVBY GROUP s.r.o. Klatovy - Obvodové zdivo, překlady, příčky, komín, veškeré výztuže ztužujících věnců (souvisí se stropní konstrukcí), malta, doprava 307.000,- Kč
 • XELLA CZ s.r.o. - Obvodové zdivo, příčky, překlady, malta, doprava 216.000,- Kč

 

TIP PRO VÁS! V průběhu stavby "Domu za milion" Vám na tomto místě ještě dodatečně přineseme alespoň orientační cenové kalkulace hrubé stavby při užití alternativních stavebních materiálů, které jsme vynechali např. lisované slámové bloky, polystyrenové stěny, celopolystyrenové tvárnice typu MED system apod.

Není-li uvedeno jinak, jsou uvedené ceny včetně DPH.

Příště: Kopeme základy, betonujeme základovou desku. Máme pro Vás připravené video z kopání základů.

Navštivte www.dum-za-milion.cz.

Pro firmy: Nabídněte své služby související s tímto článkem nebo kategorií. Zařadit se do seznamu firem, které jsou k danému tématu článku, můžete sami. Musíte se přihlásit nebo zaregistrovat. Přiřazení ke kategorii daného článku Vás bude stát (cena 150000 kreditů).

Komentáře

Chcete-li přidat komentář k tomuto článku, vyplňte formulář pod všemi příspěvky u tohoto článku.

 

Postavit rodinný dům něco stojí. My ho právě taky stavíme a člověk se nestačí divit, jak peníze lítají. Teď akorát vybírám komín. Zaujaly mě nerezové komíny z https://www.kominycz-eshop.cz/komin-nerezovy , tak uvažuji, že ho koupím.

Tomáš


Přidáno:
2019-08-24 06:19:00

Vážení, zaujal mě článek o stavbě domu za milion. Můžete mi poslat alespoń nějaký náhled plánů domu?
Děkuju Pavlína

Pavlína


Přidáno:
2009-05-04 11:02:45

Dobrý den,objednal jsem si u vas projektna tento domek ,s pristupem maximalni spokojenost,ale protože chci stavet z ytongu,mate nekde vypis materialu a cenovou nabidku od firmy xela jen tak pro moji orientaci pokud ano prosim o zaslani na email dekuji novak. egon.ul@seznam.cz

[VSEPROVASDUM.cz] Společnost XELLA si bohužel nepřeje zveřejňovat cenovou nabídku pro náš dům za milion. Proto si raději nechte ZDARMA vypracovat nabídku novou.

pavel


Přidáno:
2008-12-07 10:52:34

Dobrý den, chci začít taky řešit stavbu rodinného domu, ale myslel jsem že pokud mám v projektu uvedený materiál obvodových a vnitřních zdí, že to musím dodržet. Je to tak nebo to můžu změnit a stavební úřad o tom nemusím informovat? Viz. Váš výběr materiálu na základě ceny (ten se přece neshoduje s projektem)? Děkuji za odpověď

[VSEPROVASDUM.cz] Nenechte se mýlit, materiál se s projektem shoduje. Materiál se dodržuje dle projektu. Výběr materiálu na základě ceny předcházel finální verzi celého projektu. Projekt je možné přizpůsobit různým stavebním materiálům.

Jirka


Přidáno:
2008-10-30 07:43:57

To je dobré my taky chtěli stavět svépomocí, ale stavební úřad řekl, že pouze firmou dobrý co? Ale kde na tu firmu máme vzít to nám neřekli. Jsme s manželem z toho k.o.

aja


Přidáno:
2008-10-09 12:56:07

Není patrné, jak velký ten dům je. Výběr zdicích materiálů je značně omezený. Postrádám tzv. "systém suchého zdění" od firmy Tezus nebo třeba lehký keramický beton firmy Liapor...

[VSEPROVASDUM.cz] Dům byl představen v článku Stavíme rodinný dům do 1 MILIONU Korun - PROJEKT domu, kde je i jeho velikost. Systém suchého zdění Tezus, zdění Liapor a systémy ztraceného bednění byly u této konkrétní stavby vynechány záměrně - viz. vysvětlení v článku.

Ája


Přidáno:
2008-10-08 06:37:34

Dobrý den, zajímalo by mne na kolik Vás vyšla základová deska a zda jste ji dělali svépomocí. Děkuji.

[VSEPROVASDUM.cz] Odpověď naleznete v polovině měsíce září hned v dalším článku o stavbě základové desky "Stavíme rodinný dům do 1MILIONU Korun - hrabeme základy"

kopretinka


Přidáno:
2008-09-13 11:42:55

Přidat komentář

Dovolujeme si upozornit, že bude-li Váš komentář vyžadovat nějakou akci z naší strany, např. odpověď, doporučení nebo odeslání související informace, budeme reagovat a to prostřednictvím dalšího komentáře případně e-mailem. Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a obchodními podmínkami.

RSS Přidej si RSS zdroj RSS
Reklama: