Stavíme rodinný dům do 1MILIONU Korun - hydroizolace vrchní stavby

Před začátkem vyzdívání samotné hrubé stavby se budeme v krátkosti věnovat důležitému kroku – odizolování vrchní stavby od spodní vlhkosti.

Tento krok je důležitý především proto, aby se vlhkost, která prostupuje ze země skrze základovou desku, nedostávala do samotného zdiva a podlah. Proto je třeba izolaci provést poctivě a pečlivě. V této fázi budeme izolovat pouze plochu pod obvodovým zdivem a pod nosnou příčkou. To proto, aby se při práci a provozu na stavbě lepenky zbytečně nepoškodily. Lze je totiž velmi snadno proříznout  nebo prorazit padající cihlouči kladivem a toho je potřeba se vyvarovat. Později samozřejmě budeme izolovat celou zbývající plochu podlahy.

 

Co budeme k nalepení izolace potřebovat?

K provedení celého úkonu odizolování základů budeme potřebovat:

 • Asfaltovou penetraci
 • Štětku na penetrování
 • Lepenka asfaltová, nejlépe s hliníkovou vrstvou uvnitř
 • Plynovou bombu s hořákem
 • Zednickou lžíci
 • Lopatu
 • Nůž na řezání lepenky

 

Penetrování asfaltem

Asfaltem potřeme základovou deskuV první řadě tedy natřeme penetrací plochu všude tam, kde se hned od začátku budou pokládat cihly, tzn. obvod a nosná příčka.

My pro zdění obvodů budeme používat cihly tloušťky 44 cm. Šířka položené lepenky by měla z obou stran přesahovat tuto šířku cihly. Šířka lepenky je 1 m, z vnější strany necháme přesah 20 cm a proto budeme natírat penetrací cca 80 cm široký pruh kolem dokola. Na penetraci pod obvodovou zeď a nosnou příčku  jsme spotřebovali jedno balení penetrace v ceně cca 370,- Kč.

Co je to asfaltová penetrace?
Jsou to sfaltové hmoty rozpuštěné v organickém rozpouštědle. Penetrační laky jsou za normální teploty černé tekuté látky, které jsou prosté vody a mechanických nečistot. Penetrační laky mají po odpaření rozpouštědla dobrou přilnavost ke všem stavebním podkladům (beton, kov, zdivo aj.). Vnikají hluboko do pórů podkladu a vytvářejí pevné spojení s dalšími izolačními vrstvami. Samostatně použité penetrační laky nejsou přímo odolné povětrnostním účinkům a vlhkosti. Nevytváří hydroizolační vrstvu. My jsme použili 3,5 kg balení Penetral ALP.

Nanesený nátěr necháme vyschnout, stačí jeden až dva dny. Pokud máme napenetrováno, můžeme se pustit do položení lepenky.

Nahřívání lepenky Nahřívání lepenky Izolace na základové desce

Položení a připevnění izolace

Použijeme klasickou lepenku IPU s hliníkovou fólií. Tato je dodávána v rulích po ... a lepí se na základovou desku nahřátím. Její asfaltová složka se nataví a přilepí.

 • Připravte si plynovou propan-butan bombu s hořákem (opalovací a zejména elektrické pistole raději nepoužívejte, nemají dostatečný výkon a mohlo by dojít k přetavení lepenky)
 • Roli IPY doporučujeme napřed rozvinout, srovnat po délce, (nechat přesahy cca 20 - 30 cm a odříznout). Pak do poloviny srolovat zpátky a srolovanou polovinu začít nahřívat a podle natavení odvalovat. Bokem může asfalt vytékat. Výtok by něměl být širší než 1 až 2 cm.
 • Hotová izolace pod hrubou stavbuLepenku nahříváme rovnoměrně po celé šířce (pro neznalé - tavíme na lepence spodní část!) a poté, co je dostatečně rozehřátá, ji odvalujeme
 • Tímto způsobem pokračujeme na všech stranách desky.
 • Jako poslední jsme dělali tu stranu, kde ze základové desky vyčnívají vývody inženýrských sítí.
 • Musíme si tedy naříznout lepenku tak, abychom jí v místě trubek pěkně usadili
 • POZOR! Při nahřívání u plastových trubek buďte opatrní - dbejte na to, aby se plastové trubky neroztavily.
 • Lepenku dáváme tak, aby se vždy několika centimetry překrývala. Tyto překryvy natavíme a zednickou lžící rozmázneme a přitlačíme k desce

Co je to IPA?
Izolace IPA je z oxidovaného asfaltu s bodem měknutí cca 95 až 100°C. Bod tání je vždy o 10 až 15°C vyšší. Jistě nebudete teploměrem sledovat nárůst teploty. Roli nahříváme a když začne asfalt na roli jakoby stékat, roli začneme pomalu odvalovat. Pokud by to byl asfaltový pás z modifikovaného asfaltu, je bod měknutí je cca o 20°C vyšší.

Tímto je první část izolace hotova, a vše je připraveno na zdění. Nezapomeňte, že před prací na podlahách se musí doizolovat zbylá část základové desky a izolace natavit na přesahy této, již položené izolace. I z tohoto důvodu je pod zdivem přesah lepenky.

Spotřebovaný materiál na hydroizolační vrstvu základové desky (pod zdivo)

 • Asfaltová penetrace -  370,- Kč
 • 6 rolí IPY - 4.300,- Kč
 • Propanbutanová bomba - cca 300,- Kč (propálena necelá polovina náplně).

Navštivte www.dum-za-milion.cz.

Pro firmy: Nabídněte své služby související s tímto článkem nebo kategorií. Zařadit se do seznamu firem, které jsou k danému tématu článku, můžete sami. Musíte se přihlásit nebo zaregistrovat. Přiřazení ke kategorii daného článku Vás bude stát (cena 150000 kreditů).

Komentáře

Chcete-li přidat komentář k tomuto článku, vyplňte formulář pod všemi příspěvky u tohoto článku.

 

Já jsem měl při stavbě domu několikrát obavy, abychom něco udělali správně a jednou takovou krizí byla hydroizolace. S vodou to není sranda, proto jsem ji nechal udělat od profíků z https://www.pakrsro.cz/ , abychom měli jistotu, že se nám domů někudy voda nedostane.

Matyas


Přidáno:
2020-12-18 21:18:32

Preco na niektore dolezite otazky neodpovedate. alebo to neviete? iste nie. Tak ako je to s tym radonom

jozef


Přidáno:
2010-05-01 16:16:44

Prosím, poraďte, lepili jsme modifikovaný asfaltový pás na podlahu, ale penetraci jsme nenechali uschnout a nalepili jsme to na mokrou pentraci. Máme to opravit nebo nechat.
Děkuji za názory
Daniela

Daniela Šmídová


Přidáno:
2010-04-06 12:24:16

Chtěla jsem zeptat, kdy nebo jak se dává něco proti radonu? Nám naměřili, že máme střední radon, tak se ptám. Dává se to taky jen pod obvodové zdivo nebo po celé základové desce? ...a co? Děkuji a držím pěstičky!

Libčousek


Přidáno:
2009-05-19 11:51:58

Je to pěkné, ale chybí mi rozměry desky abych si mohl udělat obrázek za kolik Kč se dá udělat m2 základové desky a základů. Děkuji M. Smetana

[VSEPROVASDUM.cz] Deska má rozměr 10,5m x 8,25m

Miloslav Smetana


Přidáno:
2008-12-18 14:31:14

Dobrý den,Váš seriál se zájmem sleduji.Na jaře se chystám stavět a již nyní zjištuji,že se mi každá z vašich akcí podařila zajistit ješte o neco levněji :) Treba pak udělám vlastní serial o dome za 900 tisic :) Přeji hodně úspěchů ! Aleš

B3JV4


Přidáno:
2008-11-18 20:40:25

Dobry den, velice dekujeme s pritelem za Vas serial. Chystame se stavet temer identicky dum jako vy, takze skutecne velmi ocenujeme Vase podeleni se o zkusenosti. Jen tak dal! Dekujeme a drzime palce.. Nora a Juraj

Nora


Přidáno:
2008-11-16 21:58:15

1. Nebylo by podobné video jako z kopání základů ze zalévání základové desky betonem? 2. Možná by nebylo na škodu na konec článku umístit fotku finální podoby po daném zásahu. 3. Budete zdít ještě letos, nebo až na jaře?

[VSEPROVASDUM.cz] AD1) z této konkrétní stavby video nemáme, připravujeme však celé série videí nejenom z betonáže. AD2) fotky z finále jsou vždy umístěny AD3) hrubá stavba a střecha bude dokončena ještě letos (brzy spustíme článek o hrubé stavbě)

Marek


Přidáno:
2008-11-13 10:00:15

Máte v tuto chvíli již nějakou představu o ceně hrubé stavby (včetně základové desky), případně o celkové ceně čisté stavby?

[VSEPROVASDUM.cz] Ano, máme. Připravíme pro všechny čtenáře tuto informaci a budeme ji aktualizovat, abyste se vždy dozvěděli aktuální stav...

ice.wolf


Přidáno:
2008-11-09 21:54:55

Moc se mi to líbí. Jen tak dál

Míra


Přidáno:
2008-11-06 10:51:41

Přidat komentář

Dovolujeme si upozornit, že bude-li Váš komentář vyžadovat nějakou akci z naší strany, např. odpověď, doporučení nebo odeslání související informace, budeme reagovat a to prostřednictvím dalšího komentáře případně e-mailem. Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a obchodními podmínkami.

RSS Přidej si RSS zdroj RSS
Reklama: