Stavíme rodinný dům do 1 MILIONU Korun - vrtaná studna

Kde je voda, tam je život. Pro stavbu to platí dvojnásob a proto jsme museli zabezpečit přítomnost vody i na staveništi naší reality show. A protože v místě našeho projektu není vodovodní řád, rozhodli jsme se pro vrtanou studnu. V tomto díle vás seznámíme s průběhem celé akce.

Stavební povolení na studnu

... důvěřuj, ale prověřuj. Doporučený odborník nám sdělil, že k tomu, aby studna byla legálním vodním dílem, bude nutné vyřídit tyto doklady (uvádíme včetně konkrétních cen):

  • Projekt - 1.500,-
  • Hydrogeologické posouzení - 2.500,-
  • Laboratorní analýza kvality vody - 1.780,-
  • Čerpací zkouška - 4.500,-

 

Po konzultaci s vodoprávním úřadem nám však bylo sděleno, že čerpací zkouška (v našem případě za 4.500,- Kč) je nutná jen v případě, že dochází ke střetu zájmů, např. když soused tvrdí, že jsme mu naším vrtem ohrozili jeho pramen. Jedním telefonátem jsme tuto částku ušetřili.

Doporučení od nás: vždy se snažte informace ověřit alespoň ze dvou nezávislých zdrojů.

 

Kde se bude vrtání studny provádět?

Prvním úkolem bylo najít místo, kde se bude samotný vrt provádět. Tohoto úkolu se zhostil odborník v geofyzice a hydrogeologii. Ten pomocí virgulí vyhledal nejen místo vrtu, ale sdělil nám, v kolika metrech bude hlavní pramen a jakou bude mít vydatnost. V našem případě 25m s vydatností 8m3 za den, což je desetinásobek požadované normy. Tento úkon si "proutkař" ohodnotil na 500,- Kč. Akce trvala cca 20 minut.

Vrtání studny

Firma provádějící vrtané studny dorazila na místo Po příjezdu na místo jeden ze dvou techniků ověřil vhodnost místa vrtu a z původním rozhodnutím proutkaře se shodnul s odchylkou asi 20cm. Samotný vrt byl prováděn strojem, který montážní firma přivezla na nákladním autě s jeřábem, pomocí něhož stroj sundala na zem. Poté jej umístila na místo vrtu a uvedla do vodováhy. Vrták pro vrtání studní již stojí na svém místěVrtákem o průměru 152mm udělali horní širší vrt. Postupně přidávali další vrtáky. Délka každého z nich byla 3m a průměr 125mm. Na první povrchové prameny jsme narazili již po několika metrech.

Nám však šlo o ten hlavní, který bychom podle verdiktu "proutkaře" měli najít ve 25 metrech. Realita se od tohoto lišila minimálně, na hlavní silný pramen jsme narazili ve 23metrech, což bylo opticky doprovázeno silným gejzírem vody. Tento hlavní pramen je třeba podvrtat o 2-3 metry. Nakonec se tedy vrtací stroj zastavil na hloubce 28m.

Nyní už zbývalo pouze přepažit prostor vrtu od zeminy. Toto firma provedla PVC trubkami KAEMP o průměru 125mm. Tím práce zkončila a celý stroj se opět ramenem jeřábu uložil na korbu nákladního vozu.

 

PVC trubky pro vrtanou studnuVsunutí PVC trubky do vrtané studnyGejzír vody při vrtání studny, našel se pramenPVC trubka je vsunuta do vyvrtané studnyVrtaná studna je hotova, vrták je nakládánVrtaná studna je hotova

 

Celá vrtací akce trvala od 9.30 do 15.30 hodin včetně složení a naložení stroje. CELKOVÁ CENA ZA NÁŠ VRT = 25.000,- Kč

Cena vrtané studny. Nejlevnější nemusí být nejlepší.

Firmu pro náš vrt jsme zajistili na doporučení dle zkušeností od známých a cena za metr vrtání byla 900,- Kč včetně účetního dokladu. Bylo možné využít i služeb levnějších firem (od 700,- Kč/m), ale raději jsme zvolili prověřenou společnost s minimem rizika nezdaru. S jejími službami jsme byli maximálně spokojeni.

Vrtem vybudování studny nekončí

Abychom studnu mohli později zkolaudovat, budeme muset kolem vrtu umístit skruže, které mohou být klasické betonové nebo nám byla nabízeny plastové, jejichž výhodou je snadná manipulace. Skruže musí být umístěny v hloubce cca 70cm, což budeme muset zajistit kopáním díry.

Průměr skruží je libovolný, ale protože v budoucnu se bude muset na dně skruží provést instalace pro rozvod vody, a tudíž tam musí být prostor pro osobu, která bude práci provádět, doporučuje se zvolit průměr minimálně 80cm. Při výšce jedné skruže 30cm budeme muset použít 3ks. Těmto dokončovacím pracím budeme v naší reality show věnovat ještě jeden samostatný článek.

!!!! PŘÍŠTÍ DÍL - PŘEDSTAVÍME VÁM PROJEKT DOMU ZA MILION !!!!

Navštivte www.dum-za-milion.cz.

 

Pro firmy: Nabídněte své služby související s tímto článkem nebo kategorií. Zařadit se do seznamu firem, které jsou k danému tématu článku, můžete sami. Musíte se přihlásit nebo zaregistrovat. Přiřazení ke kategorii daného článku Vás bude stát (cena 150000 kreditů).

Komentáře

Chcete-li přidat komentář k tomuto článku, vyplňte formulář pod všemi příspěvky u tohoto článku.

 

Jaké jsou dnes čekcí lhůty na vrt na Liberecku a jakou firmu byste doporučil.Popovič

popovič


Přidáno:
2019-03-08 07:51:45

Dobrý den.
Hodiny hledám informace, jak provést vyústění vrtané strudny, ale bez úspěchu.
Na základě povolení zkušebního vrtu nám odborná firma provedla na zahradě úspěšně zkušební vrt. Vydatnost není velká, 100 až 200 litrů denně, to ale na věci nic nemění.
V úspěch moc nedoufám, přesto to zkusím.
Pro převedení zkušebního vrtu na standardní vrtanou studnu je třeba provést stavební úpravu vyústění studně, nikde však, nejlépe nákresem, nemohu najít, jak to pro kolaudaci má vypadat.
Současný stav je takový, že ze země trčí plastová roura obsypaná štěrkem.
Velmi prosím o informaci, jak má vypadat vyústění studně tak, aby prošlo kolaudací.
Za případnou odpověď velmi děkuji.
S přáním hezkého dne
Korbel Tomáš
Znojmo

Tomáš Korbel


Přidáno:
2018-11-02 01:48:42

Dobrý den,
Zajímalo by mě, který typ rozboru pitné vody z mé vrtané studny potřebuji ke stavbě RD.
Jsem, jak už bývá, velmi zmaten z vyhlášek.
dle Vyhlášky MZd č. 252/2004 Sb.
dle Vyhlášky MZd č. 252/2004 Sb. - 3a
dle Vyhlášky MZd č. 252/2004 Sb. - 3b
či dle nějaké jiné?

Děkuji za radu

Jaroslav


Přidáno:
2009-04-14 09:49:40

Jsme výše uvedení studnaři. Děkujeme za chválu, kdybychom věděli, že budeme zde uvedeni vyfoceni, tak bychom se lépe oblékli...

[VSEPROVASDUM.cz] Pracovní oblečení nehraje roli. Důležitá byla kvalitní práce (a navíc vás to baví, což bylo vidět) a tu budeme dále doporučovat (zájemci se nám mohou ozvat emailem nebo poptávkovým formulářem).

Jan L.


Přidáno:
2009-02-04 20:29:29

Souhlasím že kdo vybírá firmu na vrtanou studnu,ať si radši připlatí.Je spousta firem co nabízejí ceny od 650,-Kč/m???????,ale jeto pouze klamání zákazníků.Já ze svých zkušeností vím,že je v tom vždy nějaké ale????.Také jsem si s takovou firmou naběhl.Slíbili mně cenu od ?????,ale vše pak bylo úplně jinak.Pokud nechcete nalítnout vybírejte firmy nejlépe na doporučení,nebo se informujte na STAVEBNíM ÚŘADĚ v místě budoucí stavby VRTANé STUDNY,stavební uřady většinou vrtné firmy působící v jejich regionu dobře znají.

petr


Přidáno:
2009-01-30 18:00:50

Je to asi měsíc co jsme si nechali vrtat na pozemku studnu. Jelikož máme pozemek na kopci, hydrogeolog nám sdělil, že studna bude tak 30m hluboká. Když přijeli "vrtáci" a s vrtáním začali, zjistili že snad celý kopec je z jílu. Tedy jíl byl do 20m a také do 20m byly vloženy železné trubky, aby se jíl nesunul a nelepil. K vodě jsme se dostali na 26m a podvrtaná je do 30m. Díky jílům se cena naší studny vyšplhala i s prací hydrogeologa na 100.000 Kč. Přeji všem, co se do studny chtějí pouštět, ať mají lepší a snadnější terén :-)

Lucie


Přidáno:
2008-10-13 12:20:22

Chystáme se na pozemku vyvrtat taky studnu. Proutkař nám našel pramen ve 20-ti metrech. Bylo by možné zaslat kontakt na firmu, která prováděla vrt popisovaný v článku? Předem díky

Radek


Přidáno:
2008-07-29 08:58:41

Soused mi 15 cm od me studny s pitnou vodou chce postavit tzv stříšku neboli garaž a parkovani traktoru auta co mam dělat? Samozřejmě bez dovolení.díky za radu.

[VSEPROVASDUM.cz]

  • předpokládáme, že by mohl stavební úřad postupovat podle § 129 řízení o odstranění stavby, ve kterém lze při splnění podmínek dodatečně povolit stavbu.
  • pokud je to stavba do 25 m2 ( 103 odst. 1 písm. a) stavebního zákona nevyžaduje povolení ani ohlášení, v opačném případě by vyžadovala stavební povolení - rozhodující a určující je stanovisko příslušného stavebního úřadu
  • pro umístění postačí územní souhlas § 96 odst.2 písm.a) (platí u staveb, které nejsou zahájeny!)
  • obraťte se na příslušný stavební úřad

hudzu


Přidáno:
2008-07-25 10:05:28

Mohli byste mi doporučit a dát kontakt na nějaké osvědčené firmy, zabývající se vrtáním studny? Při sazbě okolo 1000 Kč za metr. Děkuji všem předem

Richard


Přidáno:
2008-07-09 11:08:09

Dobrý den chystám se na vrtání studně na svém pozemku bylo by možné dostat kontakt na firmu která prováděla vrtání studně ve Vašem projektu?
Místo akce je vesnicka u Benátek nad Jizerou. Děkuji

[VSEPROVASDUM.cz] Dobrý den. Odpověď jste obdržel emailem.

Jan


Přidáno:
2008-04-24 22:29:26

Kámošovi přijela firma vrtat studnu. Ať měřili jak měřili, nemohli vodu najít s jistotou. Udělali 2 vrty. Už to balili, ale přišel známý, on je takový virguloproutkař esoterik. Prošel si pozemek a řekl tady po 17 metrech bude voda s vydatností na malý bazén. No tak to vrtli a byla. Sekl se pouze o půl metru. Dneska pro ně myslím už pracuje jako externista :-)

Karel


Přidáno:
2008-03-31 14:26:50

Přidat komentář

Dovolujeme si upozornit, že bude-li Váš komentář vyžadovat nějakou akci z naší strany, např. odpověď, doporučení nebo odeslání související informace, budeme reagovat a to prostřednictvím dalšího komentáře případně e-mailem. Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a obchodními podmínkami.

RSS Přidej si RSS zdroj RSS
Reklama: