Stavime rodinný dům do 1 MILIONU Korun - Studna - čerpací zkouška, další nutné podklady pro stavební povolení

O vrtání studně a úkonech potřebných pro získání stavebního povolení jsme v našem seriálu psali již dříve. Dnes se budeme maličko podrobněji věnovat právě těmto úkonům, které jsou tak nutné pro legalizaci studny.

S povolením nebo bez?

Poměrně často slýcháme na adresu našeho prvního článku poznámku, že zbytečně plýtváme financemi a celou studnu jsme měli provést jako zkušební vrt a takovou ji ponechat nadále. Ano, toto řešení bychom mohli zvolit, ale v případě, že by studna sloužila jako druhý zdroj vody v domě. V našem případě v celé obci není vybudován vodovodní řád a vodu ze studní využívají všichni obyvatelé a proto nechceme riskovat jakékoli možné budoucí problémy.

Jaké dokumenty jsou tedy nutné pro stavební povolení vrtané studny?

Po konzultaci jsme nakonec museli obstarat následující listiny:

  • Hydrogeologický posudek - průzkumný vrt
  • Projektová dokumentace ke stavebnímu řízení

 

Hydrogeologický posudek

Obsahem hydrogeologického posudku, který je vypracován ve třech výtiscích je:

  1. Úvodní část
  2. Technická část - popis průzkumného vrtu - hloubka, vystrojení, průměr apod.
  3. Přírodní poměry - popis klimatických poměrů okolního prostředí
  4. závěr

 

Aby mohl být celý posudek vypracován, bylo zapotřebí provést:

  • Čerpací zkoušku
  • Fyzikální a chemická analýzu vzorku vody

 

Čerpací zkouška, analýza vzorku vody

Cílem čerpací zkoušky je zjistit, zda trvalý odběr vody ze studny jakýmkoli způsobem nezatíží či neomezí studny okolních rodinných domů. Proto osoba, která tuto zkoušku provádí nejprve ráno v den čerpací zkoušky obešla všechny okolní studny a změřila výšku hladiny vody.

Hadice s elektrickou šňůrou od čerpadla z vrtané studny Pak jsme začali čerpat vodu ze studny a při tom jsme po určitých intervalech měřili, jak se mění průběh hladiny vody. K tomuto účelu slouží speciální "pásmo" s akustickou signalizací v případě, že dojde ke styku s vodou.

My jsme měli na pozemku k dispozici plastovou nádrž na vodu a proto jsme se rozhodli ji v rámci této zkoušky naplnit. Jen tak pro představu se tato 1000 litrová nádrž načerpala za necelou hodinu a hladina ve studni klesla zhruba o 1m, což je skvělý výsledek, který svědčí o vydatnosti pramenu.

Po provedení této zkoušky ještě byl odebrán vzorek vody, aby mohla být provedena jeho analýza.

Čerpadlo + hadice

K tomu, aby mohla být celá zkouška vykonána, bylo nutné pořídit do vrtané studny čerpadlo a hadici.

Vzhledem k tomu, že prostor stavby je nechráněný, a nechtěli jsme riskovat ztrátu kvalitního čerpadla, rozhodli jsme se pro koupi úplně obyčejného ponorného čerpadla zn. Malyš. Toto čerpadlo (včetně 35 m el. přívodního kabelu) stálo cca 2.000,- Kč.

1/2 K tomu, aby byl zabezpečen bezproblémový provoz čerpadla, výrobce doporučuje použití kvalitnější hadice, která se neláme a drží tvar na průřezu (laicky řečeno - neustále skrz ní může protékat kapalina a nikde ji nezaškrtíte). My jsme zvolili 1/2" rozměr a délku 50m za cca 1.700,- Kč.

Kolik to vlastně všechno stálo času a peněz?

Čerpací zkouška včetně odběru vzorku vody trvala přibližně 5 hodin, dalších cca 14 dní trvalo vyhodnocení. Cena za hydrogeologické posouzení (zkoušku + analýzu) byla 5.300,- Kč. Cena za projektovou dokumentaci 1.500,- Kč.

Navštivte www.dum-za-milion.cz.

Pro firmy: Nabídněte své služby související s tímto článkem nebo kategorií. Zařadit se do seznamu firem, které jsou k danému tématu článku, můžete sami. Musíte se přihlásit nebo zaregistrovat. Přiřazení ke kategorii daného článku Vás bude stát (cena 150000 kreditů).

Komentáře

Chcete-li přidat komentář k tomuto článku, vyplňte formulář pod všemi příspěvky u tohoto článku.

 

Dobrý den,
můžete napsat prosím Vás přesný typ ponorného čerpadla a dosavadní zkušeností, zda s ním nenastaly nějaké problémy.
Děkuji za odpověď

[VSEPROVASDUM.cz] Jako dočasné řešení pro čerpání vody ze studny během stavby jsme zvolili čerpadlo MALYŠ.Doposud jsme nezaznamenali žádné problémy.

Luboš


Přidáno:
2009-07-19 19:53:12

Dobrý den, když jde o hlavní zdroj vody ze studny, jak tu vodu privedete do domu? Predpokladam ze ne hadici! Jak zamezite zamrznuti privodu vody v zimních mesících? Děkuji za odpovědi. Martin

[VSEPROVASDUM.cz] Ze studny zajistíme přívod vody hadicí, která musí být položena v nezámrzné hloubce.

Martin


Přidáno:
2009-03-19 11:58:36

dobrý den, kdo bude v domku bydlet až bude hotový?
Děkuji.

[VSEPROVASDUM.cz] 4 členná rodina.

katrin


Přidáno:
2009-01-04 08:58:06

Přidat komentář

Dovolujeme si upozornit, že bude-li Váš komentář vyžadovat nějakou akci z naší strany, např. odpověď, doporučení nebo odeslání související informace, budeme reagovat a to prostřednictvím dalšího komentáře případně e-mailem. Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a obchodními podmínkami.

RSS Přidej si RSS zdroj RSS
Reklama: