Stavime rodinný dům do 1 MILIONU Korun - střecha

Střecha je základem domu, a protože čas neúprosně letí a zima klepala na dveře, snažili jsme se pokrýt střechu ještě do konce roku. Dnešní díl naší reality show budeme tedy věnovat právě střešní krytině.

V dnešní době na trhu nalezneme nepřeberné množství různých systémů zastřešení a vybírat je tedy určitě z čeho. My jsme měli od začátku ve výběru celkem jasno - držet se klasiky - pálené střešní tašky. Ale pro srovnání jsme si nechali vypracovat více nabídek na různé druhy krytin:

 • betonové tašky (KM Beta)
 • pálené tašky (ROBEN)
 • plechová střešní krytina (LINDAB)

 

Pak jsme při návštěvě jedné ze specializovaných stavebních výstav uviděli novinku na trhu - plechovou střešní krytinu GOOD LOCK od společnosti ROVA CZECH. Čím více jsme se s tímto druhem střešního pláště seznamovali, tím více se nám tento systém zamlouval. Nízká hmotnost, jednoduchá montáž, kterou zvládne i laik, pěkný vzhled, poměrně zajímavá cena, tím vším nás výrobce lákal tak dlouho, až jsme se rozhodli střechu našeho domu zakrýt právě touto krytinou. O to zda to byla dobrá nebo špatná volba, se dočtete v následujících řádkách.

Systém GOODLOCK Rova Czech

O systému GOODLOCK výrobce ROVA jsme na našem portále psali již dříve:

/lehka-plechova-stresni-krytina-goodlock.html

/vitezove-grand-prix-a-top-expo-veletrhu-forarch-2007.html

Lehká střešní krytina Good Lock je vyrobena z vysoce kvalitního ocelového plechu s barevnou povrchovou úpravou Polyester. Jednotlivé díly o rozměru 1x1m jsou profilovány do tvaru klasických střešních tašek, čímž dávají střeše dokonalý vzhled. Mezi výhody uváděné výrobcem patří:

 • unikátní střěšní krytina bez šroubování v ploše
 • nízká hmotnost
 • dlouhá životnost
 • užití pro nízké sklony
 • nejvyšší výška vlny 48mm pro mohutný nosný profil
 • okamžitá dostupnost pro zákazníka
 • dodává se v šablonách, vhodná k naskladnění
 • rychlá montáž
 • v povrchové úpravě Polyester polomatný
 • v nabídce v 6 barvách

 

Střecha na celý důmRozhodli jsme se, že si krytinu sami položíme za pomocí jednoho zkušeného pokrývače, který má zároveň zkušenosti z klempířského řemesla. Jak se později ukázalo, bez něj bychom pokládku asi nezvládli. Po vypracování nabídky a následné domluvě jsme si pro krytinu dojeli dodávkovým vozem. Celá střecha včetně všech doplňků se nám do vozidla bez problémů vešla. Pak jsme přikročili k samotným pracem, které se Vám pokusíme v kostce přiblížit.

Krok 1 - Stavba lešení

LešeníPro lešení jsme použili klasické lešenářské trubky, které jsme spojovali tzv. žábami. Pro vytvoření pochozích ploch jsme použili staré podlážky a starý hliníkový žebřík. Stavba lešené na jednu stranu domu nám zabrala cca půl dne.

 


Krok 2 - Zalaťování střechy, potažení střechy fólií

Fólie Delta Vent

Fólie
 Delta Vent

Prvním krokem před samotnou pokládkou střechy bylo potažení střechy vodonepropustnou a zároveň paropropustné folií, jejímž účelem je propustit páru z interiéru do exteriéru. My jsme použili fólii DELTA VENT. Fólie se k trámům připevňuje pomocí sponkovačky. Přes fólii jsme pak připevnili k trámům kontralatě.

Krok 3 - Okapy

OkapSpojka okapůNejdříve jsme připevnili háky okapů. Ty jsme museli naohýbat tak, abychom zabezpečili potřebný spád. Pro ohýbání jsme použili speciální ohýbačku, díky níž nám tato činnost zabrala minimum času. Pak jsme do namontovaných okapních háků vložili samotné okapy. K hákům se připevňují uhnutím plíšku. Jednotlivé kusy okapů se k sobě spojují speciálními spojkami, Spádování okapukteré jsou však nepřesně vyrobené a spojování s nimi je takřka nemožné. V místech svodů vody z okapů jsme nůžkami na plech vystřihli díry a následně jsme připevnili tzv. kotlíky. Nakonec jsme provedli zkoušku spádu. Přes okapní háky jsme připevnili tzv. okapní plechy, které zabezpečují, aby voda stékala do okapů.

 

Krok 4 - Závětrné lišty, oplechování komínu

Závětrné lišty se připevňují na konce latí samořeznými šrouby, jednotlivé kusy  lišt jsme k sobě spojili nýty. Na hřebeni se pak obě strany k sobě museli oborně spojit. K tomu jsme využili služeb klempíře. Ten nám také provedl oplechování komínu.

Krok 5 - Startovací profily

Startovací profilyU tohoto typu střešní krytiny se jednalo o nejdůležitější krok. Startovací profil je plíšek, ke kterému se kotví první řada šablon krytiny, a proto připevnění těchto plíšků musí být přesné, aby nám všechny šablony do sebe nadále zapadaly. Vyměření jsme provedli pomocí zednické šňůry.Všechny díry jsme si předvrtali malým vrtáčkem. Následně jsme startovací profily vruty přichytili k lati.

Krok 6 - Střešní okna

Na střechu našeho domu jsme montovali celkem 3 střešní okna. Dvě kyvné a jedno výklopně kyvné, to proto, aby bylo možné vylézt na střechu. Zvolili jsme střešní okna výrobce FAKRO. Nejprve jsme ve střeše vyměřili umístění oken a poté jsme sestavili rám pro usazení oken.Samotnou montáž jsme provedli dle podrobného přiloženého návodu. Montáž těchto tří oken nám zabrala přibližně jeden den.

Krok 5 - Pokládání šablon

Pokládka šablonPokládka šablonSamotné pokládání šablon bylo vcelku jednoduché, šablona se vždy zahákne za spodní šablonu, a v horní části se připevní ke střešní lati čtyřmi vruty. Ty nejsou vidět, protože je zakryje další šablona. Největším problémem bylo vykrajování a zkracování šablon na míru. V těchto případech dle našeho názoru má výrobce u tohoto systému co zlepšovat. Jelikož se tyto desky nesmí řezat rozbrusem a neměli jsme speciální nůžky na stříhání, tak nám tato činnost velmi komplikovala život.

Krok 6 - Hřebenáče

Poslední činností bylo položení tzv. hřebenáčů. Ty se připevňují k latím dlouhými vruty. Pod hřebenáče jsme položili speciální fólii, která byla celkem dost drahá.

Závěr a doporučení

Tímto bylo celá střecha hotová. Jelikož jsme střechu dělali poprvé a svépomocí, trvalo nám to velmi dlouho. Ve třech lidech se podle nás tato střecha nechá za týden položit.

Dům za milion - střechaPo bitvě je každý generál a proto i my můžeme nyní trochu bilancovat. Tak jak jsme byli zpočátku z tohoto systému nadšeni, během montáže naše zapálení celkem rychle mizelo. Heslo výrobce VYBER - ODVEZ - POSTAV se nám v praxi moc neosvědčilo. Tento systém střešního pláště má určitě své výhody, ale my jsme během montáže objevovali spíše záporné stránky systému.

 

Na závěr snad jen jedno - kdybychom tento dům stavěli znovu, zvolili bychom  určitě klasické pálené tašky.

Navštivte www.dum-za-milion.cz.

 

Pro firmy: Nabídněte své služby související s tímto článkem nebo kategorií. Zařadit se do seznamu firem, které jsou k danému tématu článku, můžete sami. Musíte se přihlásit nebo zaregistrovat. Přiřazení ke kategorii daného článku Vás bude stát (cena 150000 kreditů).

Komentáře

Chcete-li přidat komentář k tomuto článku, vyplňte formulář pod všemi příspěvky u tohoto článku.

 

Ještě, že už máme s manželkou a dětmi tyto starosti za sebou a bydlíme v už dokončeném rodinném domečku kousek za Prahou :-) Byl to pro mě velký stres vše okolo domu zařizovat, naštěstí mi v tom žena i mnou velmi oblíbené CBD z https://www.cibdol.cz/ velmi pomáhaly :-)

Dominik Valus


Přidáno:
2020-08-28 16:18:06

My náš dům také postavíme za milion. Když si ho člověk staví svépomocí, tak dost ušetří. Hlavně vím, co a jak budu mít udělané. Momentálně jsme ve fázi výstavby střechy a komínu. Ten jsem si objednal z https://www.kominycz-eshop.cz/komin-nerezovy , protože mi kamarád nerezové komíny doporučil. Také ho má na domě a je s ním spokojený.

Samuel


Přidáno:
2020-04-19 18:49:54

Jaký je současný celkový mezisoučet profinancovaných peněz za dosavadní stavbu?

M


Přidáno:
2010-05-11 17:03:55

Ahoj, jen poznámka k pracnosti. Stavíme domek 10x10m, tašku máme pálenou a pokrytí střechy bez klempířiny vzalo dva dny ve dvou lidech. Jeden den vyvezení balíků tašek na střechu výtahem a roznesení a jeden den pokládka...

Vašek


Přidáno:
2010-05-09 22:53:03

Zdravim. Mohli byste, prosim, uvest konkretne vsechny duvody, proc byste volili radeji palenou tasku nez Goodlock. Myslim, ze z hlediska nebezpeci zatekani pod krytinu bude Goodlock lepsi, navic snih hned sjede dolu a nezatezuje strechu, tady se nebude tvorit mech jako u nekterych hrubsich tasek, i s naporem vetru by si mel Goodlock poradit lepe... Jestli byly nejake problemy s montazi, tak to se da skousnot (kdyz to dobre dopadlo), hlavne jak hodnotite vysledek?
Tesim se na odpoved. At se dari.

[VSEPROVASDUM.cz] Tak na jednoznačné odpovědi se v redakci neshodneme. Každá střecha, konstrukce i krytina má své výhody i nevýhody. Goodlock má např. výhodu s lehkostí krytiny oproti páleným a betonovým taškám. Odpověď si musí každý najít sám v sobě a v projektu. Ovšem konrétní stavebník má v tomto směru poměrně jasno: přidělal si spoustu zbytečné práce. Není vhodné nechávat si dělit plechovou střechu na malé dílce tak, aby se Vám vešly na přívěsný vozík. Nechte si raději dovézt kompletní díly od hřebe střechy až po okapy. Ušetříte si spoustu práce, starostí a zbytečného se drbání... :-)

Petr


Přidáno:
2010-04-16 21:21:42

Ahoj, tak strecha nevypada nejhur, ale jak pisete ma sva pro i proti. Take jsme z prvu premysleli o plechove strese,ale postupem casu jsem ziskaval negativni ohlasy. Pry i pri velkem desti je strecha celkem hlucna.
Jinak hodne zdaru a castejsi prispevky :)

Aleš


Přidáno:
2010-03-24 16:07:46

Přidat komentář

Dovolujeme si upozornit, že bude-li Váš komentář vyžadovat nějakou akci z naší strany, např. odpověď, doporučení nebo odeslání související informace, budeme reagovat a to prostřednictvím dalšího komentáře případně e-mailem. Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a obchodními podmínkami.

RSS Přidej si RSS zdroj RSS
Reklama: