Stavime rodinný dům do 1 MILIONU Korun - stavba krovu

V minulém díle našeho "domu za milion" jsme se letem světem věnovali zdění Stavba krovůhrubé stavby. Dalším pokračováním seriálu bude stavba střešních krovů.

 

 

Příprava základů pro trámové vzpěry garážového stání

Jelikož při stavbě krovů bude nutné dle projektu mít připraveny vybetonované základy pro tři trámy, které budou podepírat garážové stání, museli jsme nejprve jeden víkend věnovat vykopání a vybetonování těchto základů. Dle projektu jsme provedli přesné zaměření středů děr, přičemž jsme museli vzít v úvahu opravdovou nulu podlahy, aby později bylo možné vybudovat například zámkovou dlažbu. Pomocí krumpáče a lopaty jsme vyhloubili tři díry do nezámrzné hloubky, vytvořili ze zbytků prken do každé díry šalování a poté jsme tyto díry vylili betonem. Tímto byla příprava hotova a mohli jsme přikročit k samotné montáži krovů.

 

Materiál

Při shánění materiálu jsme využili služeb pily přímo v obci, kde náš dům stavíme. Tím jsme si ušetřili spoustu času a peněz, protože s následnou dopravou jsme se nemuseli zabývat a dříví nám přivezli bez problémů v den montáže. Cena materiálu spotřebovaného na krovy se vyšplhala na 59000,-Kč. V této ceně jsou zahrnuty stropní trámy, řezivo na samotné krovy včetně střešních latí a prken pro hrubý záklop stropu.

 

Použité nářadí

Na celou akci bylo potřeba následující nářadí:

 • elektrický hoblík
 • motorová pila
 • dláto
 • kladivo
 • metr

 

Stavba krovů

Stavba krovů Stavba krovů Stavba krovů

Stavba krovů Stavba krovů Stavba krovů

Stavba krovů Stavba krovů Stavba krovů

Stavba krovů Stavba krovů Stavba krovů

 • Po dlouhém hledání tesařů, kteří by byli schopni krov vystavět za rozumné peníze a v přijatelném termínu se nám podařilo sehnat 3 zkušené tesaře ochotné v relativně krátkém čase začít stavbu krovů za částku lehce převyšující 20 tis. Kč.
 • Prvním krokem bylo vyměření délky hřebenového trámu a pozednic.
 • Následovalo nařezání, hoblování, následné opracování jejich konců a vytvoření spojovacích čepů. Pro tyto účely tesaři používali motorovou pilu a klasické dláto.
 • Zpočátku nejtěžším úkolem se zdálo vyzvednutí velmi těžkého hřebenového trámu o délce cca 12m. To se nám nakonec podařilo za pomocí lan a popruhů a s pomocí právě přítomného souseda.
 • Hned po té následovalo vyzvednutí a usazení pozednic. Ty se k věnci připevnily vruty k předem připraveným zabetonovaným kovovým páskům.
 • Stavba krovůDalším krokem bylo sestavení jakési šablony střechy na zemi, podle které si tesaři připravili veškeré části krovů - trámky, krokve atd. Všechny díly se pečlivě opracovaly, ohoblovaly, a když bylo vše hotovo, pomocí lan jsme vše tahali nahoru. Věřte nebo ne, po sestavení takto předem připravené stavebnice všechny díly do sebe přesně pasovaly. A kde ne, tam se jim pomohlo kladivem či motorovou pilou.Všechny díly se pak k sobě spojily pomocí závitových tyčí či speciálních velkých hřebíků.
 • Jako poslední přišly na řadu vzpěry garážového stání. K tomu jsme využili předem připravené betonové patky. K těm jsme ještě dokoupili závitové tyče č. 10 a vyvrtali díry jak do stojatých trámů, tak do betonu. Pomocí závitových tyčí a šroubů jsme pak obojí k sobě spojili.

 

Stavba krovů Stavba krovů Stavba krovů

Stavba krovů Stavba krovů Stavba krovů

Na první pohled se může stavba krovu zdát velmi rychlá a jednoduchá ale opak je pravdou - přesnost a náročná manipulace s těžkými kusy dřeva dala zabrat i pořádným chasníkům. Stavba krovu trvala 2dny.

Navštivte http://www.dum-za-milion.cz.

Pro firmy: Nabídněte své služby související s tímto článkem nebo kategorií. Zařadit se do seznamu firem, které jsou k danému tématu článku, můžete sami. Musíte se přihlásit nebo zaregistrovat. Přiřazení ke kategorii daného článku Vás bude stát (cena 150000 kreditů).

Komentáře

Chcete-li přidat komentář k tomuto článku, vyplňte formulář pod všemi příspěvky u tohoto článku.

 

Paráda, takové informace se hodí. My teda naštěstí máme stavbu už za sebou. Jsem za to rád. Měli jsme to i docela rychle hotové. Hodně nám pomohlo to, že jsme k tomu měli pronajaté stavební stroje od https://www.norwit.cz/ Bez nich bychom dům nejspíš stavěli ještě teď.

Mirek


Přidáno:
2020-02-28 00:48:53

DObrý den, protože aktuálně realizujeme něco podobného, chtěl bych se zeptat, co se stalo s tímhle zajímavým projektem?

Libor


Přidáno:
2018-10-05 05:10:36

Zdravim, nasel jsem Vas serial a super, uzasna pomoc. Planuji strechu o pudorysu 11x10 m a premyslim, jak ji postavit co nejlevneji. Podkrovi obytne nebude. Nevite, jaka technologie by byla na takovou strechu nejlevnejsi, neresili jste tuto otazku take? Me napada pouziti prihradovych stycnikovych vazniku (je to sbite rovnou z fabriky), sklon strechy 18 stupnu a asfaltove sindele. Co myslite?

[VSEPROVASDUM.cz] Ano i to je řešení. Předpokládáme, že to je rodinný dům a spodní část obytná je, takže izolace nad stropem, nad tím konstrukce střechy. Záleží, co Vám řekne projektant. Pozor na zatížení zejména v horských oblastech, kde počítáta se sněhem, sklon je poměrně malý a metr sněhu na střeše je pořádná Váha. Pokud jde o váhu střechy, tak já osobně bych spíše šel do plechové střechy, např. Goodlock než do asfaltových šindelů.

Josef


Přidáno:
2010-04-14 09:21:14

Dobrý den, chci se zeptat, zda projekt pokračuje nebo ne. Věřím, že do zimy jste stihli celou střechu.

Simča


Přidáno:
2010-01-28 14:12:42

Přidat komentář

Dovolujeme si upozornit, že bude-li Váš komentář vyžadovat nějakou akci z naší strany, např. odpověď, doporučení nebo odeslání související informace, budeme reagovat a to prostřednictvím dalšího komentáře případně e-mailem. Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a obchodními podmínkami.

RSS Přidej si RSS zdroj RSS
Reklama: