Stavime rodinný dům do 1 MILIONU Korun - složení materiálu na hrubou stavbu

Je nám jasné, že už se těšíte na další díl o zdění hrubé stavby. Tento díl bychom však věnovali samotné dodávce zdících materiálů a možných úskalí, se kterými byste se mohli setkat a nač si dát pozor.

 

Stavební systém - HELUZ SUPERTHERM

Jak jsme uvedli již v předchozích dílech, pro tuto stavbu byl vybrán klasický stavební systém - pálené cihly. Ať si kdo chce co chce říká, tento materiál prostě v manželce stavebníka vzbuzuje pocit bezpečí a dlouhé životnosti...

Na hrubou stavbu našeho domu za milion potřebujeme tento stavební materiál:

 • Cihly pro obvodové zdivo - tepelně izolační broušené cihly SUPERTHERM 44 STI SB,P8
 • Vnitřní nosné a zvukově izolační zdivo
 • Zdivo příčkové
 • Keramické překlady JISTROP
 • Věncové cihly
 • Tepelně izolační malta SUPERTHERM TM34
 • Malta SB C
 • Stavebnice komínu CIKO
 • Lepidlo
 • Polystyren
 • Kovové pásky pro spojení s pozednicemi

 

Dodávka materiálu na stavbu

Vykládka palet s cihlami HELUZ Supertherm na stavběTento na první pohled nenáročný a jednoduchý úkol nám připravil opravdu nečekaná zdržení a stal se takovou malou noční můrou. Po zaplacení zálohové faktury na materiál nás kontaktovala pracovnice spediční firmy a domluvila s námi termín vykládky.

Plánovaný počet automobilů - 3 kamiony. K vyložení materiálu nám bylo nabídnuto za příplatek cca 2.000,- Kč vozidlo s hydraulickou rukou. To jsme z úsporných důvodů odmítli, protože v nejbližším okolí  jsme zajistili stroj na vyložení za poloviční cenu. Proto jsme vznesli požadavek, aby všechny vozy přijeli týž den hned po sobě a my bychom tak efektivně využili vykladače. Což se však později ukázalo jako nereálné.

Jak to bylo doopravdy s dodávkou materiálů?

Skládání palet s cihlami HELUZ Supertherm na stavběPrvní dva kamiony přijely sice v jeden den, ale domluvený čas se zdaleka neshodoval s původním plánem. Tím se nám samozřejmě prodražila samotná vykládka. Třetí kamion (měl být poslední) se dostavil asi týden po první vykládce a řidič, který špatně navolil do elektronické navigace cíl trasy, dojel ve smluvený čas na úplně jiné místo. To se rovnalo časové ztrátě půl dne. Tím ale překvapení neskončilo, když už na místo dorazil, zjistili jsme, že veze pouze část materiálu. A tak přišel čas na otázku - "Kdo přiveze zbytek, a kdo to bude platit?" - po zdlouhavém dohadování s výrobcem se nám podařilo poslední čtvrtý kamion získat zdarma.

Složené cihly HELUZ na stavbě rodinného domuJiž při skládání cihel je dobré, abyste je nechali složit co nejblíže stavbě, případně i "do stavby". Usnadníte si tak vlastní práci (nebo zedníkům s neustálým nošením cihelných bloků na místo). Při skládce si palety rozprostřete rovnoměrně tak, abyste s cihlami nemuseli obíhat celý dům a palety se speciálními cihlami (např. rohové, ukosené apod.) umístěte tam, kde je budete potřebovat nejvíce.

Plánované úspory se značně prodražily

Důsledkem všeho bylo, že se nám pozdržely práce na stavbě o cca 2 týdny.  Protože sice stavba měla původně proběhnout svépomocí, ale čas nás tlačil, domluvili jsme partu místních šikovných zedníků, kteří pak netrpělivě čekali na další stavební materiál. Plánované uspořené 3 tisíce za kamiony s hydraulickou rukou  se nekonaly, místo toho se 3x (původně měl dorazit 1x) na místo dostavil smluvený stroj na vykládku z nedaleké firmy.

Jak předejít prodlevám s dodávkami stavebních materiálů?

Po této anabázi se z nás vytratilo úvodní nadšení a začali jsme na celou věc pohlížet značně skepticky. A tak jsme se poptali u různých dodavatelů i dalších stavařů, jak takovéto dodávky řeší, protože dodat materiál na rodinný dům přeci musí být naprostá brnkačka...

 • Materiál si nasmlouvejte několik týdnů dopředu.
 • Pokud jej máte kde složit ještě před vlastní stavbou, nebo máte dodavatele v dosahu (nejlépe stavebniny) a ten Vám může několik dní materiál pozdržet, udělejte to.
 • Ptejte se dostatečně včas zedníků a všech zůčastněných, co budou pro práci potřebovat, jeslti si dodávky zajistí sami, nebo budete zajišťovat materiály vy. Pytel cementu asi koupíte kdekoliv, některé materiály se však objednávají i mnoho dní předem. Několikerá cesta pro drobnosti pak vše značně prodražuje.
 • Pokud plánujete úspory, sledujte různé akce na materiály již v průběhu roku. Akční a slevové nabídky se průběžně objevují po celý rok.
 • Nebojte se elektronických a telefonických objednávek
 • Nezapomínejte na dopravu - každý kilometr navíc může materiál značně prodražit
 • Počítejte se složením materiálu - musí být jak a kam ho složit
 • Ikdyž budete potřebovat některý materiál "až" na stavbu podkroví, čas při dnešních možnostech a technologiích staveb letí jako splašený a počítá se v dnech a týdnech, nikoliv měsících...

Navštivte www.dum-za-milion.cz.

Pro firmy: Nabídněte své služby související s tímto článkem nebo kategorií. Zařadit se do seznamu firem, které jsou k danému tématu článku, můžete sami. Musíte se přihlásit nebo zaregistrovat. Přiřazení ke kategorii daného článku Vás bude stát (cena 150000 kreditů).

Komentáře

Chcete-li přidat komentář k tomuto článku, vyplňte formulář pod všemi příspěvky u tohoto článku.

 

Dum do milionu materialove lze bespecne postavit!Do 85m2 neni problem,pokud clovek stavi treba z Porfixu a neni narocny.A dnes obemilana rekuperace se da poridit za minimum a zcela bez nakladu na provoz.Ale toto vetsina lidi,kteri vedi doslova vse nevi...Zasadni otazkou je,jakou zvolite pudorysnou plochu domku a jak jste narocni....JDE POSTAVIT DO MILIONU !!!

Ivo Plšek


Přidáno:
2013-01-26 08:05:31

Preco 44 heluz?Nie je to material pre nizkoenergeticky dom. Ako to potom bude v tom dome s vlhkostou? Bude tam rekuperacia? Odpoviete mi,ci nie. Dakujem

Jozef


Přidáno:
2010-05-01 16:29:06

Trošku bych si troufnul pozměnit název, aby byl blíže realitě. Měl by znít: "Stavíme hrubou stavbu RD do 1 miliónu korun". Postavit dům do 1 miliónu Kč je myšlenka nádherná, to se musí nechat, ale........naprosto vzdálená od reality. Pokud byste chtěli stavět dům za 1 mil. Kč, pak by bylo nutné používat v co největší míře vlastní ruce a hlavně materiály, za které neplatíte, tzn. např. kámen (nasbírám kdekoliv, hlína (nakopu na zahrádce),dřevo (ne řezivo z pily), slámu (vypěstuju), atd. Všechno samozřejmě plácat ručně. Upřímně řečeno,pokud bych tohle všechno zrealizoval,ještě bych měl vážné obavy,abych se do toho miliónu vůbec vešel. Hrubá stavba činí totiž jen asi 1/3 finančních nákladů na realizaci RD. Máte základy a materiál na hrubou stavbu a jste na 0,5 mil. Střecha, okna, vstupní dveře = cca 0,5 mil. Krytinu si svépomocí nevyrobíte. Pokud si pokryjete střechu sami, padne Vám záruka dodavatele střešní krytiny :-/ Okna si svépomocí taky nevyrobíte. Když do toho započítám třeba ještě izolaci, kterou si taky svépomocně nevyrobíte, jsem na částce 1 mil. Kč. Budu mít hrubou stavbu + něco málo do rezervy. Ale jinak Vám fandím a budu sledovat, jak se s tím poperete dál. Odhaduju, že byste se mohli dostat na částku někde kolem 2,0-2,2 mil. Uvidíte, že budete mít ohromnou radost,když se vejdete alespoň do této částky.

Libor


Přidáno:
2009-04-08 14:15:00

Nechci Vám brát vítr z plachet, ale dům (viděl jsem projekt) o těchto rozměrech a parametrech pořídit za 1 milión korun nelze. Za to nenakoupíte ani potřebný materiál.Máte základy a materiál na hrubou stavbu při nákladech 0,5 mil. Kč. Střecha Vás bude stát min 200 tis. Pochybuju,že si svépomocí vyrobíte okna (min. 100 tis. Potřebujete nakoupit tepelnou izolaci (min.100 tis.) Budete na 900 tis.,a to je hodně střízlivý odhad. Tím uzavřete hrubou stavbu, tzn. tu relativně nejlevnější část celého RD. Pak přichází na řadu řemesla......za 100 tis.? = prostě čirá utopie. Můj odhad je 2,0-2,2 mil.,a to budete skvělí, když se do této částky vejdete. Všem, které jsem odradil od další stavební činnosti, se omlouvám :-)

Libor


Přidáno:
2009-04-08 13:35:43

Dobrý den,sleduji váš seriál.Chystáme se také koncem jara začít stavět a měli bychom proto velký zájem vidět váš dům po dokončení hrubé stavby.Předem děkuji za info.

[VSEPROVASDUM.cz] V druhé polovině května pro všechny zájemce uspořádáme víkendovou prohlídku kompletní uzavřené hrubé stavby. O termínu prohlídky budeme všechny zájemce včas informovat na našich stránkách.

Mirek


Přidáno:
2009-03-07 15:01:46

Nesmíte se dívat jenom na slevy, ale hlavně na parametry dodávaného zdiva, je velký rozdíl pokud máte zdivo pouze klasické pero + drážka a nebo provedení STI a SBC. Rozdíl v odporu zdiva. Nejenom porovnávat ceny, ale také parametry.
Nejlépe se porovnají ceny na m3 materiálu, musím upozornit na nepálené materiály a pálené.

radek


Přidáno:
2009-03-02 10:44:07

co se týče nákupu cihel,vím že Wienerberger ,výrobce porotherm dělá na podzim slevy až 60% z cen už asi třetí rok co vím,tím se dá myslím ušetřit dost peněz
aleš

aleš


Přidáno:
2009-02-14 18:16:26

Dobrý den, sleduji váš serilál, po přečtenní posledního článku cituji "čas při dnešních možnostech a technologiích staveb letí jako splašený a počítá se v dnech a týdnech, nikoliv měsících..." mě napadá otázka bude možná v některých fázích stavby(ukončení hrubé stavby, po(před)kolaudací prohlídka domu přímo na staveništi(pozemku). Plány vypadají zajímavě, na webu je vše popsané, ....ale mít možnost vidět dům v reálu a na vlastní oči ....myslím, že to by byla výborné setkání a odměna pro všechny, které vaše myšlenka nadchla a seriál sledují. dílu zdar Mirek

[VSEPROVASDUM.cz] Na jaře 2009 bude dokončena hrubá stavba. Máte-li zájem o podívání se, kontaktujte nás.

Mirek Štěpán


Přidáno:
2009-01-10 22:35:16

Dobrý den, s velkým zájmem sleduji Vaši stavbu domu. Máme připravený stavební pozemek ve stejné obci, kde stavíte vy. Již v prvním díle jsem podle fotografií poznal že jde o stejnou obec kde jsme koupili parcelu my. Rádi bychom od Vás dostali kontakty na firmy které Vám dům staví. Bylo by možné na Vás získat kontakt mailem? Děkuji

Obermajer


Přidáno:
2009-01-10 08:07:09

Dobrý den, sleduji váš seriál pravidelně a těší mě nový příspěvěk. Mohli byste také uvést vaše náklady na stavební materiál v tomto díle?

[VSEPROVASDUM.cz] Připravujeme souhrnnou tabulku všech nákladů.

Luděk Richter


Přidáno:
2009-01-05 13:04:38

A kolik teda stálo nakonec ta vykládka?

[VSEPROVASDUM.cz] Vykládka všech kamionů nás dohromady přišla na 3000,- Kč.

Luděk Sladký


Přidáno:
2009-01-02 20:19:41

Přidat komentář

Dovolujeme si upozornit, že bude-li Váš komentář vyžadovat nějakou akci z naší strany, např. odpověď, doporučení nebo odeslání související informace, budeme reagovat a to prostřednictvím dalšího komentáře případně e-mailem. Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a obchodními podmínkami.

RSS Přidej si RSS zdroj RSS
Reklama: