Stavíme rodinný dům do 1 MILIONU Korun - Předprojektové přípravy

Jedním ze základních kroků celé stavby je získání projektu rodinného domu včetně všech náležitostí, které k němu patří. Samotný projekt vytvoří oprávněný projektant ale k tomu, aby jej mohl vytvořit, musíme dodat určité podklady. Bude nás to stát trošku času i peněz.

Měření výskytu radonu na stavebním pozemku

Radon je vzácný plyn, který se nachází v různých koncentracích v hornině. Na geologickém podloží se zvýšeným obsahem těžkých radioaktivních prvků dochází k jeho přirozenému vyvěrání z podloží. Radon se tak může dostávat do lidských obydlí, kde výše naznačeným způsobem roste jeho koncentrace a při dlouhodobém pobytu v takovém prostředí narůstá u exponovaných osob nebezpečí vzniku plicní rakoviny. Proto se před zhotovením projektu provádí měření, aby byly odstraněny účinky způsobené vlivem působení tohoto plynu. Projektant tak podle naměřené hladiny zvolí vhodný stupeň ochrany. Pokud Vás zajímá více informací o měření výskytu radonu, čtěte zde.

V našem případě byla cena za provedení měření včetně vystavení protokolu v oblasti Dobříše 2300,-. Měření bylo z důvodu úspory za dopravu svěřeno příbramské specializované firmě. Celý úkon trval od objednání do obdržení protokolu 10dní. Při výběru jsme poptávali měření i u pražských firem kde, cena byla navýšena o dopravu cca 600-800,- Kč.

 

Vyjádření o přítomnosti nadzemních a podzemních vedení

Tento úkon je nutný pro konečnou fázi projektu. A co všechno vlastně pro takové vyjádření musíme udělat a co nás to bude stát? Odpověď je jednoduchá. Bude Vás to stát především nervy. Celý úkon spočívá v tom, že musíme obeslat veškeré poskytovatele inženýrských sítí pro danou oblast a žádat po nich, aby se vyjádřili k tomu, zda na zájmové stavební parcele jednotlivé sítě existují či nikoli.

 

Nemám na pozemku kromě elektřiny žádné další sítě, musím toto vyjádření mít pro zhotovení projektu také?

ANO, vyjádření musíte mít i v tomto případě.

Jakým způsobem lze žádost odeslat ke konkrétní organizaci?

Možnosti odeslání žádosti se od sebe navzájem odlišují, avšak v podstatě jde věc vyřídit třemi způsoby:

 • Elektronicky
 • Poštovním doručením
 • Osobně žádost odnést na adresu organizace

 

Kam se musí žádost o vyjádření posílat?

Žádost o vyjádření k existenci nadzemních a podzemních vedení na stavebním pozemku bychom měli posílat následujícím organizacím:

PLYN

 • Nutno vyhledat organizaci podle kraje, kde se nachází stavební pozemek
 • Způsob zaslání je individuelné podle organizace


TELEKOMUNIKACE - O2

ELEKTRICKÁ ENERGIE - ČEZ

 • Lze elektronicky na cez@cez.cz
 • Poštou ČEZ Zákaznické služby s.r.o., Guldenerova 2577/19, Plzeň 303 28 nebo můžete osobně donést na jakékoliv zákaznické centrum.


VODA

 • Nutno vyhledat organizaci podle kraje, kde se nachází stavební pozemek.

VEŘEJNÉ OSVĚTLENÍ

 • O vyjádření existence veřejného osvětlení musíme žádat obec.

Co všechno k tomu budeme potřebovat?

 • Dopis se žádostí (náš vzor ke stažení jako .DOC)
 • Výpis z katastrální mapy s upřesněním polohy stavební parcely
 • Doporučujeme přiložit kopii leteckého pohledu se zakreslením parcely a budoucího umístění domu

Jak dlouho bude vyjádření organizací trvat?

Organizace mají k vyjádření stanovenou lhůtu 30dní. O tom jak dlouho celý proces trval se na našich stránkách dozvíte v nejbližší době.

Z vlastní zkušenosti můžeme říci, že dopátrat se v uvedených organizacích některých příslušných osob, které budou mít vaší oblast "na starost" bylo vyčerpávající. Bohužel bez těchto dokumentů nelze v další činnosti legálním způsobem pokračovat a proto nezbývá než popřát Vám hodně štěstí a pevné nervy.

Pro firmy: Nabídněte své služby související s tímto článkem nebo kategorií. Zařadit se do seznamu firem, které jsou k danému tématu článku, můžete sami. Musíte se přihlásit nebo zaregistrovat. Přiřazení ke kategorii daného článku Vás bude stát (cena 150000 kreditů).

Komentáře

Chcete-li přidat komentář k tomuto článku, vyplňte formulář pod všemi příspěvky u tohoto článku.

 

Jojo, souhlasím s tím, že takový dům nebo byt je skvělá investice, ale asi to nebude nic zrovna 2x pro mne... To já si daleko raději něco z pohodlí domova koupím, třeba nějakou kryptoměnu nebo akcii, a mám vystaráno... Je to celé bez nějakých potíží a bez starostí :-) Přesně tak, jak bych si představovala mít i svůj důchod, proto investuji, že? Pokud někdo chcete také, čtěte třeba http://investice.cz :-)

Ivulín


Přidáno:
2021-02-15 00:30:10

Vyjádření k existenci je možné od některých správců zdarma získat přes internetovou službu e-UtilityReport.

Kohout


Přidáno:
2010-04-01 13:29:38

Vážení přátelé,jakým způsobem žádat o územní souhlas sousedy nebo vlastníky sousedních pozemků,kdy je povinnost vyvěšení investice na pozemku a kolik dní.

[VSEPROVASDUM.cz] Potřebné informace zjistíte, obráťíte-li se na nejbližší stavební úřad http://www.vseprovasdum.cz/stavebni-urady .

Honza


Přidáno:
2009-03-26 02:21:31

Dobrý den,
v textu chybí, nebo alespoň mě se nezobrazuje odkaz na text dopisu žádosti k vyjádření o existenci sítí "Dopis který bude vypadat asi takto: ???). Zrovna teď mě tohle "kolečko" čeká, takže alespoň nějaký ten "vzor" by se mi hodil. :-) Děkuji.

[VSEPROVASDUM.cz] Náš dokument se žádostí jsme vložili ke stažení. Hodně zdaru!

Pitrys


Přidáno:
2009-02-09 19:03:30

Dobrý den, plánuji stavět na parcele vedle pozemku mých rodičů, která je v územním plánu vedena jako stavební parcela, nicméně nejsou na ni zavedeny žádné inženýrské sítě. Chtěl bych si sítě (vodu a elektřinu) "dotáhnout" z pozemku rodičů. Jak mám ale požádat o vyjádření o přítomnosti těchto sítí, když tam nejsou? Neměl bych spíš požádat o povolení k "instalaci" inženýrských sítí?

[VSEPROVASDUM.cz] V každém případě potřebujete vyjádření správců inženýrských sítí i když tam žádné nejsou. Prostě vám zašlou vyjádření, že na předmětném pozemku se žádné jejich sítě nevyskytují. Od tohoto lze upustit pouze v případě, že bylo dané území předem zkolaudováno v rámci ZTV pro stavby RD – tzv. satelity – což ve vašem případě nepředpokládám. Nevím jak vypadá vaše situace – zda se parcela, na které budete stavět, nachází v sousedství veřejného pozemku, nebo zda je přístupná pouze z pozemku vašich rodičů. Předpokládám, že vámi zamýšlená novostavba RD bude mít samostatné číslo popisné. V tom případě byste musel nejdříve prodloužit stávající veřejné inženýrské sítě po veřejném pozemku k vaší parcele (většinou za finanční spoluúčasti předmětného správce inž. sítě) a až potom zbudovat přípojky k RD. Pokud toto vaše situace neumožňuje, musel byste napojit vaše přípojky na veřejném prostranství a potom vést přípojky přes pozemek rodičů na pozemek váš. Podle současně platné legislativy není možné připojit přípojky RD na již existující přípojky jiné, tedy ani na přípojky vašich rodičů. Každý samostatně stojící, nebo řadový rodinný dům musí mít přípojky vlastní. Tyto přípojky jsou pak ve vašem vlastnictví a to od připojení od domu až k připojení na veřejnou síť a to včetně napojovacích tvarovek.

Pavel


Přidáno:
2008-09-20 17:42:35

Přidat komentář

Dovolujeme si upozornit, že bude-li Váš komentář vyžadovat nějakou akci z naší strany, např. odpověď, doporučení nebo odeslání související informace, budeme reagovat a to prostřednictvím dalšího komentáře případně e-mailem. Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a obchodními podmínkami.

RSS Přidej si RSS zdroj RSS
Reklama: