Romantický retro nábytek: klasické postupy a moderní materiály

Romantický obrat do minulosti a s ním spojené idealizování si starých časů je hlavním důvodem rostoucí popularity nábytku v retro stylu. A ačkoliv lze rozlišit hned několik typů retro stylu, stále častěji se pod tímto termínem rozumí styl 19. století, především aktuálně oblíbený biedermeier. Líbí se tento styl i vám, ale nevíte, jak interiér správně zařídit, aby nepůsobil kýčovitě?

Biedermeier, typický styl pro měšťanskou kulturu první poloviny 19. století, je charakteristický jednoduchou elegancí a využitím přírodních materiálů, jejichž vlastnosti plně respektuje. To vše je doplněné o dekorativní prvky plné fantazie, které tak jsou lákavým protipólem moderní strohosti.

Retro stylPři výběru nábytku v retro stylu je však potřeba dbát zvýšené opatrnosti, nehodí se totiž do každého interiéru. „Primárně by měl odpovídat životnímu stylu majitele, nábytek tohoto typu je totiž výrazný svou estetickou a morální hodnotou. Ta je na druhé straně vykoupena jeho nižší praktičností. Rodiny s malými dětmi by si proto koupi takového nábytku měly předem důkladně promyslet," říká Milan Vrbík, interiérový designér z brněnské společnosti FINEZZA design.

Retro stylDůležité je rovněž držet se při zařizování takového interiéru pouze jednoho stylu a nemíchat spolu různá historická období. Ve chvíli, kdy zatoužíte po romantickém retro stylu, se jako nejvhodnější tradičně jeví dvě možnosti uspořádání pokoje.

  • První z nich je vybavit takovým nábytkem kompletně celou místnost a zachovat tak její celistvý historický výraz. V tomto případě je však lepší konzultovat váš záměr s interiérovým designérem, který poradí s výběrem vhodného nábytku a jeho uspořádáním.
  •  Druhá možnost počítá s využitím jen několika málo výrazných solitérů, které kontrastují s jinak moderně zařízeným interiérem. „Vybavit svůj interiér původním starožitným nábytkem je úkol téměř nadlidský.

RRetro styl"Stále více firem se proto zaměřuje na rekonstrukce či kompletní novou výrobu podle originálních postupů. Takový nábytek pak může být paradoxně kvalitnější než jeho předloha. Ukázkovým příkladem jsou výrobky italské firmy Selva, která své produkty vyváží do více než padesáti zemí světa," upozorňuje Vrbík.

Právě kombinace tradičních výrobních procesů a kvalitních moderních materiálů zaručuje retro nábytku odolnost a dlouhověkost. Zároveň umožňuje jeho snazší skloubení s moderními elektrospotřebiči. Z finančního hlediska je koupě retro nábytku v neposlední řadě i výhodnou investicí. Získává totiž pravidelně na ceně s tím, jak se jednotlivá období dostávají do módy.

Více informací o společnosti naleznete na www.finezzadesign.cz.

Pro firmy: Nabídněte své služby související s tímto článkem nebo kategorií. Zařadit se do seznamu firem, které jsou k danému tématu článku, můžete sami. Musíte se přihlásit nebo zaregistrovat. Přiřazení ke kategorii daného článku Vás bude stát (cena 150000 kreditů).

Komentáře

Chcete-li přidat komentář k tomuto článku, vyplňte formulář pod všemi příspěvky u tohoto článku.

 

Já jsem na tento romantický nábytek úplně ujetá, takže když to vidím na fotkách v článku, tak mne to hned láká k tomu, abych si zase něco z internetu objednala :-) Navíc při každém nákupu používám slevové kupony z internetových stránek http://kuponozdroj.cz/ , takže ušetřím třeba 15 až 20 %, což rozhodně není k zahození :-)

Danča


Přidáno:
2020-12-12 17:58:06

Musím se přiznat, že třeba přímo retro nábytek se mi až tak nelíbí, ale retro doplňky do bytu mám hodně ráda. Pár takových se mi nedávno podařilo přes internet sehnat. Bylo super, že ve finále vlastně ani nevyšly tak draho, protože jsem při nákupu uplatnila slevový kupón, který jsem našla na https://slevovykupon.net/c/dum-a-zahrada/

pája


Přidáno:
2020-05-19 02:34:33

Taky jsme si nedávno vybírali nový nábytek do našeho bytu a musím říct, že to nebylo zrovna lehké. Manželka měla totiž jinou představu než já, a tak bylo potřeba pár kompromisů. Nakonec jsme si však bydlení zařídili dle mého názoru vkusně.

DALIBOR888


Přidáno:
2019-06-29 16:50:46

Já mám taky daleko radši retro nábytek, který má historii a kouzlo, ne jako ty moderní věci, které jsou naprosto bez nápadu. Veškerý nábytek do bytu jsem kupovala z https://nabytek.biginzerce.cz/ , kde jsem našla přesně to, co jsem hledala.

Sára


Přidáno:
2019-06-04 07:12:26

Mně se retro taky libí, proto jsme tak chtěli zařídit byt. Se zařízením bytu nám pomáhal http://www.pwinterier.cz/ . Vše jsme nechali na nich, jen jsme jim řekli, že bychom chtěli mít byt v retro stylu. Trefili se nám do vkusu a byt máme tak, jak jsme si představovali.

Elena


Přidáno:
2019-02-22 12:40:26

Přidat komentář

Dovolujeme si upozornit, že bude-li Váš komentář vyžadovat nějakou akci z naší strany, např. odpověď, doporučení nebo odeslání související informace, budeme reagovat a to prostřednictvím dalšího komentáře případně e-mailem. Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a obchodními podmínkami.

RSS Přidej si RSS zdroj RSS
Reklama: