Rekonstrukce vnějšího pláště chalupy krok za krokem (díl #3 - ozdoba na fasádě)

Potřebuje Váš dům nový plášť a bojíte se pustit rekonstrukce z důvodu ceny či náročnosti prací? Na vlastní kůži jsme okusili provést rekonstrukci vnějšího pláště přes 100 let starého jihočeského klasického stavení. Sledujte s námi krok za krokem.

V minulých dílech jste se dočetli, jak jsme se zbavili starých omítek a zdi omítli nově. Takže pokračujeme...

Krok 5 - Tvorba ozdobného pásu a ozdobných rámečků na štítě domu

Ozdobný pruh s polystyrenu na fasádě chalupyTato část obnovy chalupy nám zabrala také poměrně dost času. Nejprve jsme na základě fotografií vyrobili papírovou šablonu v měřítku 1:1 (ozdoby nad okny, rám letopočtu, část pásu od rámu letopočtu) dle měřítka. Podle šablony jsme pak vyřezávali z polystyrenu jednotlivé dílce skládačky. Ozdoba oken na fasáděPoté jsme naměřili umístění ozdob na štítě a jednotlivé díly jsme lepidlem připevnili na štít. Celkovým přebroušením nalepeného polystyrenu se zdrsní povrch pro lepší přilnutí lepidla (broušením lze též dosáhnout požadovaného tvaru). V prodejnách nářadí lze zakoupit různě hrubé "rajblíky".

Použili jsme standardní polystyren, který používá např. při zateplování panelových domů. Prodává se běžně v prodejnách stavebnin v různých tloušťkách. Lepidel v prášku rozmíchatelných vodou je více druhů. Při nákupu lepidla na venkovní zdi je třeba dát si pozor hlavně na odolnost proti mínusovým teplotám. Teplotní odolnost bývá uvedena na obalu (papírovém pytli).

Ozdoba z polystyrenu na fasádě Ozdoba z polystyrenu na fasádě

Tento krok trval 3 večery (17 - 20h)

 

Krok 6 - Perlinka - síťování, stěrkování

Perlinka na zdobenou fasádu K tomuto úkonu jsme používali síť 1m širokou (tzv. perlinku). Na každé roli bylo 50m. Z této role jsme odřezávali jednotlivé pruhy síťoviny dle potřeby. K řezání stačí obyčejný kuchyňský nůž. Perlinka se na zeď připevňuje lepidlem, které se rozmíchává "metlou". Pruh síťoviny jsme si vždy na jednom místě přidrželi a zednickou stěrkou pak nanášeli lepidlo na síťku a následně jsme jej do ní vtírali. Polystyren jsme síťovali, protože vnější plocha je zranitelnější a tu je třeba zpevnit. Po nalepení perlinky a zaschnutí lepidla lze štukovat. Lepší je však na nalepenou síť natáhnout ještě jednu vrstvu lepidla. Tím jsme získali lépe připravenou plochu pro štukování.

Co je to perlinka?

Perlinka je obchodní název pro síť ze skleněných vláken, která se používá pro zpevnění omítek. Omítka zpevněná perlinkou nepraská. Při nanášení lepidla se používají kovová hladítka.

Nanášení perlinky na omítku chalupy Nanášení perlinky na omítku chalupy Nanášení perlinky na omítku chalupy

Lepidlo se používá také pro lepení obkladů, parapetních plechů apod.

Tento krok trval cca 4 večery (17 - 20h) + dva celé dny.

Pro firmy: Nabídněte své služby související s tímto článkem nebo kategorií. Zařadit se do seznamu firem, které jsou k danému tématu článku, můžete sami. Musíte se přihlásit nebo zaregistrovat. Přiřazení ke kategorii daného článku Vás bude stát (cena 150000 kreditů).

 

Přidat komentář

Dovolujeme si upozornit, že bude-li Váš komentář vyžadovat nějakou akci z naší strany, např. odpověď, doporučení nebo odeslání související informace, budeme reagovat a to prostřednictvím dalšího komentáře případně e-mailem. Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a obchodními podmínkami.

RSS Přidej si RSS zdroj RSS
Reklama: