Rekonstrukce vnějšího pláště chalupy krok za krokem (díl #2 - malta na omítku)

Potřebuje Váš dům nový plášť a bojíte se pustit rekonstrukce z důvodu ceny či náročnosti prací? Na vlastní kůži jsme okusili provést rekonstrukci vnějšího pláště přes 100 let starého jihočeského klasického stavení. Sledujte s námi krok za krokem - nahození zdí chalupy.

Krok 3 - Nástřik zdiva řídkou maltou

V pořadí třetí činností v naší rekonstrukci bylo nahazování řídkou maltou. Tento nástřik se provádí proto, abychom poté mohli vytvořit silnější omítku - jádro. Kdybychom totiž nástřik řídkou maltou neprovedli, omítka by se pak sesouvala a nepřilnula by k povrchu.

Nástřik zdí řídkou maltou Nástřik zdí řídkou maltou Nástřik zdí řídkou maltou

V jakém poměru a z jakých materiálů vyrobit maltu? Jak a čím se nahazuje?
Složení malty – voda, písek, cement, vápno.
Co se poměru týká, záleží také na použití druhu písku. My jsme použili tzv. ostrý písek do betonu a tak jsme museli dávat více vápna. Náš poměr je 15 lopat písku / 5 lopat cementu / 4 lopaty vápna
Nahazuje se zednickou lžící

Práce: cca 3 dny.

 

Krok 4 - Nahazování jádra omítky

Na stěny nahozené řídkou maltou jsme nanášeli hlavní vrstvu omítky, tzv. jádro. Tato část rekonstrukce zabrala poměrně dost času. Rovné plochy se dařilo omítnout poměrně rychle, ale největší zdržení nastalo kolem oken, dveří apod. Také na práce na štítu byla poměrně zdlouhavá.

Jak a čím se definuje a pak udržuje rovina? Jak se udělají ostré rohy? Čím se tato vrstva zahlazuje?
Nejprve se dvě latě zahodí do malty – musí být ve váze, pak se mezi latěmi nahodí stěna, a dlouhým prknem se jede svisle po těchto latích a tím se udržuje rovina. Dále se pokračuje stejným způsobem, rovina se pak udržuje a kontroluje dlouhým prknem které se přes latě položí.

Rohy se dělají pomocí tzv. špalet. Vždy se postupně zednickou svorkou přidělá nejdříve jedna strana rohu, nahodí se a pak akce opakuje z druhé strany, tzn. prkno se opět připevní zednickou svorkou (na již ohozenou část) a dohodí se maltou z druhé strany.

Nahazuje se zednickou lžící, po zavadnutí se hladí tzv. rajblíkem (kovová mřížka).

Nahazování zdí maltou Nahazování zdí maltou Nahazování zdí maltou

Nahazování zdí maltou Nahazování zdí maltou Nahazování zdí maltou

Práce: 6 večerů (17-20h) a 1 celý den

Použité nářadí na omítku:

  • Vrtačka s metlou na míchání
  • Míchačka klasická
  • Zednická lžíce
  • Filcák
  • Rajblík
  • Lopata
  • Zednické kladivo
  • Zednické svorky
  • Prkna
  • Latě
Pro firmy: Nabídněte své služby související s tímto článkem nebo kategorií. Zařadit se do seznamu firem, které jsou k danému tématu článku, můžete sami. Musíte se přihlásit nebo zaregistrovat. Přiřazení ke kategorii daného článku Vás bude stát (cena 150000 kreditů).

 

Přidat komentář

Dovolujeme si upozornit, že bude-li Váš komentář vyžadovat nějakou akci z naší strany, např. odpověď, doporučení nebo odeslání související informace, budeme reagovat a to prostřednictvím dalšího komentáře případně e-mailem. Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a obchodními podmínkami.

RSS Přidej si RSS zdroj RSS
Reklama: