
Rekonstrukce vnějšího pláště chalupy (díl #1 - odstranění omítky)
Potřebuje Váš dům nový plášť a bojíte se pustit rekonstrukce z důvodu ceny či náročnosti prací? Na vlastní kůži jsme okusili provést rekonstrukci vnějšího pláště přes 100 let starého jihočeského klasického stavení. Sledujte s námi krok za krokem postup obnovy malebné chalupy na návsi.
Stav chalupy před rekonstrukcí
Jde o klasické jihočeské venkovské stavení z roku 1903, které neslouží jako víkendová záležitost, ale je určeno k trvalému obývání.
Uspořádání domu a navazující stodoly je do tvaru písmene "L". Neocenitelné soukromí zajišťuje dvůr obestavěný zdí. Téměř celý objekt je postaven z přírodního kamene. V průběhu let chalupa procházela různými drobným přestavbami a opravami, které byly mnohde prováděny pálenou cihlou. Rekonstrukce se týká štítu chalupy a dvou stěn ve dvoře - chalupa i stodola. Jako poslední na řadu přijde právě zeď kolem dvoru. Jelikož postup práce je naprosto stejný jako u samotného domu, nebudeme se pracem na této zdi nijak podrobně věnovat.
Čemu se ale věnovat budeme, je obnova předního štítu a to včetně zachování ozdob kolem půdních oken a příčné linky s letopočtem.
Kdo rekonstrukci chalupy prováděl?
Přímo v místě jsme sehnali velmi šikovného mistra zednického. Věřte, že takových dnes moc neseženete. Před započetím prací nám vypracoval nabídku rozpočtu pro tuto rekonstrukci - viz. níže. Veškeré odborné práce prováděl právě on a po ruce mu byl vždy jeden přidavač - prostě někdo, kdo mu míchal směsi, přidával, připravoval latě, skoby apod.
Ekonomická rozvaha - rozpočet na rekonstrukci stavení
Rozpočet byl naším prvním krokem v celé této stavební akci. Odvíjel se od plochy stěn a štítu celé chalupy. V našem případě byla plocha:
- Chalupa + stodola = 150 m2
- Boční zeď = 65 m2
Byly nám nabídnuty dvě možnosti provedení přičemž ceny byly stanoveny následovně:
1. Provedení bez penetrace - konečný nátěr se provádí fasádní barvou. Tato varianta nám vycházela cca o třetinu levněji než možnost s penetrací.
- Práce 27.000,- Kč
- Materiál 24.400,- Kč
- Předpokládaná doba trvání akce 21 dní
2. Provedení s penetrací - konečný nátěr se provádí tzv. omítkovinou, přičemž ještě předtím se musí stěny napenetrovat. Nevýhodou tohoto způsobu je nutnost provést celý nátěr najednou, neboť zde hrozí nerovnoměrné zaschnutí a vytvoření šmouhy po celé stěně.
- Práce 22.000,- Kč
- Materiál 36.000,- Kč
- Předpokládaná doba trvání akce 18 dní
Náš zadavatel se po zvážení všech pro a proti (včetně výhod penetrace) rozhodl pro variantu první
Jaký materiál byl pro rekonstrukci pláště chalupy potřeba?
- Písek - ostrý (betonářský) a písek do malty. Pokud se chcete více dozvědět o druzích písku, čtěte zde.
- Cement
- Vápenný hydrát
- Perlinka
- Lepidlo
- Venkovní štuk
- Polystyrenové desky
- Fasádní barva
Nářadí potřebné pro rekonstrukci vnějšího opláštění chalupy:
- Míchačka
- Vysokotlaký mycí přístroj tzv. WAP
- Klasické zednické nástroje (lžíce, hladítka, kladívko apod.)
- Elektrické vrtací kladivo s funkcí sbíječky
- 2x štafle
- Kolečko
- Nůžky
- Zednické svorky
Krok 1 - Stará omítka komplet dolů
Jako první jsme museli celý dům zbavit staré omítky. A to až na kámen (cihlu). K této práci jsme použili zednické kladivo, sekyrku a především vrtací kladivo jako sbíječku. Suť jsme nakládali na přívěsný vozík za auto a po dohodě s obcí vyváželi k pár set metrů vzdálenému kravínu. Celkem se vyvezlo 8 vozíků (cca 7 tun suti).
Práce: 1 člověk cca 4 večery (17-20h).
Krok 2 - Čištění domu
Dalším krokem bylo mytí domu. Zdivo se musí očistit vodou, aby bylo zbaveno všech zbytkú staré malty. K tomu jsme použili vysokotlaký přístroj WAP. Těm kdo nemají tento přístroj k dispozici, doporučujeme použít normální hadici zakončenou koncovkou s tryskou. Wap je ovšem účinnější a stojí za úvahu jeho zapůjčení či zakoupení.
Práce: 1 člověk cca 3h.
Pokračování příště...
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE K ČLÁNKŮM