Rekonstrukce panelového bytu 3+1L (díl #2 - vyklizení, bourací práce, návoz stavebního materiálu)

V prvním díle seriálu věnovanému totální rekonstrukci panelového bytu 3+1 jste se mohli seznámit s původním stavem bytu. V dnešním druhém díle se budeme věnovat přípravě prostor bytu pro další práce.

Projekt na rekonstruci, stavební povolení

Vlastní rekonstrukci samozřejmě předcházelo vypracování projektové dokumentace. Dispozice bytu jsme znali a věděli, jak co chceme uspořádat. Vše jsme řešili s projektantem, který vypracoval plány podle našich představ. S projektovou dokumentací jsme museli na stavební úřad pro stavební povolení.

Vystěhování starého nábytku, staré kuchyně a vestavných skříní

Na následujících fotografiích je zachycen původní stav bytu. Ještě včetně nábytku, který bude také nahrazen novým. O sedací soupravu projevili zájem známí, že si ji odvezou na chalupu a s ní i pár dalších stolečků.

Původní stav panelového bytu 3+1L s vybavením Původní stav panelového bytu 3+1L s vybavením Původní stav panelového bytu 3+1L s vybavením

Původní stav panelového bytu 3+1L s vybavením Původní stav panelového bytu 3+1L s vybavením

Linku jsme rozebrali, nebo rozmlátili, jak to jen šlo. Některé skříňky se nám budou hodit na chalupě do domácí dílny, stejně tak část pracovní desky i vcelku zachovalá vodovodní baterie. Dveře a police z vestavných skříní tam také najdou svůj prostor, takže odpadu nám zbylo opravdu velice málo. Kovové věci a elektrické vedení do šrotu, dřevěné do krbu...

Vystěhovaný panelový byt 3+1L Vystěhovaný panelový byt 3+1L Vystěhovaný panelový byt 3+1L

Vystěhovaný panelový byt 3+1L Vystěhovaný panelový byt 3+1L Vystěhovaný panelový byt 3+1L

Vybourání jádra a panelových příček

V prvé řadě jsme se pustili do vybourání umakartového jádra a všech panelových příček. Tuto nepříjemnou část rekonstrukce jsme museli provádět co možná nejopatrněji s ohledem na ostatní nájemníky v domě. I přesto jsme se nevyhnuli stížnostem několika málo nájemníků domu. Po shlédnutí přiložených fotografií si můžete domyslet, jaká u nás panovala nálada.

Bourání příček v panelovém bytě 3+1L Bourání příček v panelovém bytě 3+1L Bourání příček v panelovém bytě 3+1L

Na stěny, které měly být zachovány, jsme si zakreslili vybourání otvorů pro zašupovací dveře, označili příčky pro úplné odstranění atd. A pustili jsme se do díla.

Bourání příček v panelovém bytě 3+1L Bourání příček v panelovém bytě 3+1L Bourání příček v panelovém bytě 3+1L

Rozhodně se Vám pro takovou práci bude hodit vrtací kladivo a pořádná palice. Protože jste v paneláku, což je železobetonová konstrukce, nezapomínejte na minimálně pilku na železo, mnohem lepší je karboflexa nebo pákové kleště na přeřezání nebo uštípání zpevňujících drátů karisítí.

Odvoz suti ze stavby - žádný problém

Vybourané příčky, suť k odvozuVybouraný materiál a suť jsme vynášeli do přistaveného kontejneru o objemu 3m3. Naplnili jsme jej velmi rychle a proto jsme museli objednat ještě jeden, který jsme vzápětí také zaplnili až po okraj. Celkem se tedy odvezlo 6m3 vybouraného materiálu. Po celou dobu jsme se snažili dbát o co nejmenší znečištění společných prostor domu.

Rada: Buďte ohleduplní ke společným prostorám v domě. Po navezení materiálu po sobě tyto společné prostory vždy ukliďte. Vyhnete se tak zbytečným konfliktům se spoluobyvateli domu. Rozhodně dodržujte noční hodiny klidu, pokud máte mezi sousedy starší spoluobčany nebo malé děti, zkuste zharmonizovat vaše pauzy na oběd či mezipráce s jejich denní hodinou odpočinku. Uvidíte, že i tato snaha přispěje k vašemu dalšímu soužití se sousedy.

Velkým pomocníkem se Vám může stát shoz suti. Cena pronájmu se odvíjí od počtu a typu dílců, případně i dopravy a montáže - začíná na cca 1.000,- Kč/den, ale zvažte, jestli máte výtah, kolik schodů budete běhat, kolik kýblů nebo koleček suti vyvezete apod. Rozhodně Vám shoz suti ušetří spoustu času a to včetně úklidu společných prostor, schodišť apod.

Kam se sutí?

Řešení této otázky trápí spoustu stavebníků. Rozhodně suť není určena do kontejnerů a popelnic směsného odpadu. Někdo může vyvézt suť na stavbu kamaráda, např. na dorovnávání terénu apod., existují však specializované firmy na odvoz suti. K dispozici Vám nabídnou na smluvenou dobu kontejner, vybouranou suť naložíte a firma následně vše odveze. Samozřejmě za poplatky. Obvyklá cena se pohybuje od 1.500 do 3.000,- Kč za 3m3 netříděné suti (+ doprava).

Jak dlouho taková práce trvá?

Všechny demoliční a bourací práce včetně vynošení a odvozu sutin prováděli 4 lidé 2 dny (a naši přímí sousedi i pod námi byli v pohodě... - díky ;-))

Stavební materiál na rekonstrukci bytu

Další den následoval návoz stavebního materiálu pro zednické práce. Postupně jsme na místo navezli jsme tento stavební materiál:

  • Ytong 12,5 cm na příčky pro posuvné dveře
  • Ytong 10 cm na příčky koupelny a kuchyně
  • Ytong 7,5 cm na příčky pokoje Ytong 5cm na dělící příčku WC <> šachta a na koupelnovou příčku sprchového koutu
  • Perlinka, lepidlo, jemná malta

Stavební materiál na rekonstrukci panelového bytu Stavební materiál na rekonstrukci panelového bytu Stavební materiál navezli 2 lidi (osobním vozem s přípojným vozíkem) během jednoho dne. Veškerý stavební materiál pro hrubé zdění jsme pořídili na stejném místě - ve stavebninách v blízkosti bytu.

Příští díl našeho seriálu budeme věnovat zdění příček a vyzdění nového bytového jádra.

Pro firmy: Nabídněte své služby související s tímto článkem nebo kategorií. Zařadit se do seznamu firem, které jsou k danému tématu článku, můžete sami. Musíte se přihlásit nebo zaregistrovat. Přiřazení ke kategorii daného článku Vás bude stát (cena 150000 kreditů).

Komentáře

Chcete-li přidat komentář k tomuto článku, vyplňte formulář pod všemi příspěvky u tohoto článku.

 

Docela podobnou rekonstrukci taky máme za sebou. Původně náš byt vypadal opravdu hrozně. Teď se v něm konečně dá spokojeně žít. Super bylo i to, že s designem interiéru nám velmi ochotně pomohli bytoví architekti z http://www.pwinterier.cz/ :-)

Lubor


Přidáno:
2020-02-28 10:53:21

My jsme náš byt také rekonstruovali a při té příležitosti jsme se zbavili starých věcí a vše jsme si koupili nové a moderní. Nový šatník nebyla výjimka. Staré oblečení, které vypadalo ještě pěkně jsem poslala do second handu https://www.onlinesekac.cz/ , jelikož mi bylo líto ho jen tak vyhodit, když vypadá pěkně.

Fanča


Přidáno:
2019-09-11 14:05:47

Nechci stourat, ale uz je 25.5.2009 a zadne pokracovani. Je to skoda, cekal jsem od ledna kazdy mesic a nic. Investor pravdepodobne nevydrzel s nervama :-) ... z puvodnich 2 mesicu asi zustaly 2 roky.

KoZis


Přidáno:
2009-05-26 14:44:09

Dobry den, prosim o pokracovani. Taky planujeme kompletni rekonstrukci paneloveho bytu a tak by nas moc zajimalo, jak to vsechno dopadne a co delat... Diky moc a tesim se

Janek


Přidáno:
2009-05-02 20:29:05

Zdravim, na takovyto podrobny clanek o oprave paneloveho bytu na netu jiz dlouho cekam (je jich par na nemeckych webech, ale ma nemcina neni zrovna nejlepsi).
Kdy bude treti dil? V srpnu se totiz chystame na to same v bledemodrem (resp. spojeni dvou bytu skrz nosnou pricku a totalni rekonstrukci obou bytu). Diky moc.

Lapiduch


Přidáno:
2009-02-28 20:58:50

no tož takové sousedy bych chtěl taky :-) pro autory: díky moc za popis a rady - v létě budu též rekonstruovat tak se moc rád některým věcem naučím - víceméně mne totiž čeká totéž co vás....jenom drobná pozn.: není lepší ty příčky z panelů řezat spec kotoučema - to vymlácení kladivem je dost brutální a asi to bylo tím hlavním prvkem nadávek od sousedů...

jirikus


Přidáno:
2009-02-09 21:20:20

Ja bych Vás zabil :-) jsem bez práce na podpore, a konecne si uzivam spanku dopoledne . a kdyby mi takto nekdo demoloval podemnou ci nademnou byt bych Vas roztrhl jak hada

[VSEPROVASDUM.cz] Pokud potřebujete práci, tento příspěvek tu necháme. Pokud by Vás práce obtěžovala při dopoledním spánku, příspěvek smažeme. Rodhodně v této diskuzi je tento příspěvek, který ničím zásadním nepřispívá, vyjímečný. MÁTE-LI NĚKDO PRO ODPOČÍVAJÍCÍHO PANA OPASKA PRÁCI, KLIDNĚ SE MU OZVĚTE (pokud email funguje...)

Jan Opasek


Přidáno:
2009-02-04 10:46:59

Přidat komentář

Dovolujeme si upozornit, že bude-li Váš komentář vyžadovat nějakou akci z naší strany, např. odpověď, doporučení nebo odeslání související informace, budeme reagovat a to prostřednictvím dalšího komentáře případně e-mailem. Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a obchodními podmínkami.

RSS Přidej si RSS zdroj RSS
Reklama: