Příspěvek na historická elektrozařízení z domácnosti PHE

Při koupi elektrospotřebiče do domácnosti si většina z vás určitě všimla položky PHE uváděné viditelně u cenovky spotřebiče. A co to vlastně PHE je a do jaké míry ovlivní výslednou cenu spotřebiče ?

Označení PHE znamená - Výše příspěvku na historická elektrozařízení (PHE) z domácnosti (nebo také recyklační poplatek)

Příspěvek na historická elektrozařízení

je nákladem výrobců elektrozařízení na zpětný odběr, zpracování a odstranění historických elektrozařízení pocházejících z domácností (tj. uvedených na trh do dne 13. 8. 2005), které mohou být po dobu 8 až 10 let od účinnosti zákona při prodeji nových elektrozařízení uváděny odděleně.

Jak velký je příspěvek jednotlivé typy spotřebičů?

Malé spotřebiče: žehličky, topinkovače, fritovací hrnce, elektrické nože, váhy, malé ventilátory, mlýnky, kávovary, fény, holící strojky, kulmy, elektrické zubní kartáčky, masážní strojky, pily, sekačky, vrtačky, brusky, šicí stroje, odstředivky, topení a ohřev vody do 10 kg, ruční akumulátorové vysavače apod,

PHE: 6,- s DPH

Střední spotřebiče: vysavač, varná deska, mikrovlnná trouba, odsavač, topení a ohřev 35,00 20,00 vody od 10 do 30 kg apod.

PHE: 20,- s DPH

Velké spotřebiče: pračky, sušičky, myčky, sporáky, topidla, radiátory, velké ventilátory, klimatizace, topení a ohřev vody nad 30 kg apod.

PHE: 90,-s DPH

Chlazení: chladničky, mrazničky a jejich kombinace, apod.

PHE: 300,- s DPH

Nářadí a nástroje: vrtačky, pily, brusky, el. sekačky a další

PHE: 7,- s DPH

Televize do úhlopříčky 21":

PHE: 60,- s DPH

Televize s úhlopříčkou nad 21":

PHE: 200,-s DPH

Úplný seznam naleznete na www.phe.cz. Zpětný odběr zařízení provádějí společnosti Elektrowin, REMA, Asekol.

Ovšem pozor! Pokud se Vám např. z pračky hodil motor, který vymontujete a hodláte se této své staré neúplné pračky zbavit, máte smůlu. Standardy těchto společností obvykle uvádějí, že pokud původní přístroj nemá některou komonentu (seznam je uveden u každého typu elektropřístroje), nejedná se o zpětný odběr elektrozařízení, ale toto zařízení je ODPAD a ten samozřejmě tyto společnosti nepřebírají.

 

Pro firmy: Nabídněte své služby související s tímto článkem nebo kategorií. Zařadit se do seznamu firem, které jsou k danému tématu článku, můžete sami. Musíte se přihlásit nebo zaregistrovat. Přiřazení ke kategorii daného článku Vás bude stát (cena 150000 kreditů).

 

Přidat komentář

Dovolujeme si upozornit, že bude-li Váš komentář vyžadovat nějakou akci z naší strany, např. odpověď, doporučení nebo odeslání související informace, budeme reagovat a to prostřednictvím dalšího komentáře případně e-mailem. Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a obchodními podmínkami.

RSS Přidej si RSS zdroj RSS