Nízkoenergetický nebo pasivní rodinný dům?

Rázné zdražování všech energií vede ke snaze k co možná největší úspoře při provozu rodinného domu. V této souvislosti se velmi často vyskytují pojmy nízkoenergetický a pasivní dům. Jak takové domy vypadají a čím se od sebe liší?

Je obecně známé, že každý dům spotřebovává na svůj provoz určité množství energie. Jedná se zejména o topení, svícení, ohřev teplé vody, přípravu jídla, větrání, klimatizace apod. A právě na základě tzv. energetické náročnosti se od sebe tyto dva typy rodinných domů liší.

Nízkoenergetický dům

Je v podstatě jakýsi předstupeň domu pasivního. Norma dělí budovy s nízkou energetickou náročností na domy nízkoenergetické a pasivní. Hraniční hodnotou pro nízkoenergetický dům je v České republice 50 kWh/(m2a), pro pasivní 15 kWh/(m2a).

Pasivní dům

Termín pasivní dům označuje budovu, která se celoročně obejde bez použití klasického vytápěcího systému, bez snížení užitného komfortu. Topení a větrání v takovém domě probíhá kombinací různých technologií a materiálů.

Dennert Masivní rodinný dům K vytápění takového domu postačí solární kolektory, sluneční záření, které prochází okny. a teplo, které vydávají spotřebiče a obyvatele domu.

Podmínkou jsou kvalitní pláště budov s použitím řízeného větrání a odvětrání s účinným systémem rekuperace.

Dobře postavený pasivní dům se obejde se bez radiátorů a bez topení v podlaze. Vše totiž obstarává čerstvý a na potřebnou teplotu regulovaný vzduch, který proudí dovnitř i ven pomocí speciálního rekuperačního výměníku.

RD Rýmařov O výrobu elektřiny se v takových domech stará fotovoltaické zařízení, které je schopno pokrýt při průměrném trvání slunečního záření za optimálních podmínek až 40 procent roční spotřeby elektrické energie. Pasivní dům je tedy takřka nezávislý na vnějších zdrojích tepelné energie a spotřebuje o přibližně 90 procent energie méně, než současné klasické typy rodinných domů. Pasivní dům nejen že šetří peněženku svého majitele ale hlavně je šetrný k životnímu prostředí.

Co musí mít pasivní dům?

  • Větrání v pasivním domě - v takovém domě se nevětrá klasicky pomocí otevřených oken kvůli značným tepelným ztrátám ale využívá se REKUPERACE což je nuceného větrání s instalovanou jednotkou pro zpětné získávání tepla z odpadního vzduchu . Díky zabudovaným filtrům ve větrací jednotce zbavujeme také vzduch nežádoucích pylů a ostatních alergenů. Celá jednotka zajišťuje výměnu vzduchu při zavřených oknech a proto tam kde by na rušných místech zatížených dopravou za normálních okolností pronikal hluk, v domě je úplné ticho. Samozřejmě lze i v pasivním domě kdykoliv v případě potřeby otevírat okna.
  • Vytápění - teplo v pasivních domech se distribuje pomocí větrací jednotky s rekuperací tepla, která v domě již beztak existuje. Čerstvý vzduch se v chladných dnech po průchodu rekuperátorem ohřívá. Teplo pro dohřívání příchozího vzduchu může pocházet například ze systému pro ohřev teplé užitkové vody, nebo lze použít malé tepelné čerpadlo, které odebírá teplo z odpadního vzduchu poté, co projde rekuperátorem. Ti kdo chtějí dosáhnout ještě větších úspor, mohou sáhnout po instalaci solárního systému pro podporu vytápění a ohřevu TUV.
  • Okna v pasivním domě - kvalita zasklení v pasivním domě je důležitým hlediskem. Slouží totiž zároveň jako sluneční kolektory. Musí být použito zasklení s velmi nízkou tepelnou prostupností.
  • Kvalitní izolace - musí být bez tepelných mostů v konstrukci a měla by mít optimální poměr prosklení A/V. Stavební díly, které vytvářejí vnější plášť domu mají mít hodnotu tepelné prostupnosti nižší než 0,15 W (m2K)
  • Vzduchotěsnost - všechny spoje mezi stavebními díly musí být velmi precizně utěsněny. Zabrání se tak nežádoucímu proudění vzduchu a především se eliminuje proniknutí vlhkosti a kondenzace vodních par v konstrukci. Netěsnosti v plášti stavby se zjišťují při tlakovém testu, který spočívá v tom, že v budově vytvořen podtlak a při tomto zkušebním tlaku se měří únik objemu vzduchu v daném prostoru. Tlakový test se musí provádět v takovém stádiu stavby, aby bylo možné v případě neúspěchu provedení dodatečných oprav.
  • Rozvody a elektrospotřebiče - pro přívod teplé vody by měly být co možná nejkratší a uvnitř vytápěné části budovy pro ně použít dobrou izolaci. Použít izolovaný nosník koupelnové vany a instalovat armatury šetřící vodu. Zásobník na teplou vodu by měl být umístěn ve vytápěné části domu je potřeba jej pečlivě zaizolovat. Samozřejmostí jsou domácí spotřebiče v energetické třídě. A či A+ . Doporučuje se nainstalovat myčky a pračky, do kterých je možné napojit teplou vodu. Kuchyňská digestoř by měla být pouze s cirkulačním provozem s kovovými lapači tuku.

 

Jak je to s cenou pasivního domu

DENNERT Masivní U veřejnosti přetrvává myšlenka, že na výstavbu takového domu je nutno počítat se zvýšenými pořizovacími náklady. Realita je ale trošku jiná, pasivní dům je zhruba o 10 % dražší než "běžná" stavba. Lišit se bude určitě cena projektu, kdy nelze využít klasické typové projekty. Hodně záleží na architektonickém návrhu a výběru realizační firmy. Více zaplatíme především za kvalitnější tepelné izolace, kvalitní okna, vzduchotechniku.

Pokud se rozhodnete k výstavbě pasivního domu, věřte že počáteční vklad do pořizovací ceny domu se Vám mnohokrát zúročí a zaručený značný růst cen energií Vás v budoucnu bude nechávat úplně chladnými.

Charakteristika Spotřeba tepla na vytápění [kWh/(m2a)]
Domy běžné ve 70.-80. letech
zastaralá otopné soustava, zdroj tepla je velkým zdrojem emisí; větrá se pouhým otevřením oken, nezateplené, špatně izolující konstrukce, přetápí se většinou nad 200
Současná novostavba
klasické vytápění pomocí plynového kotle o vysokém výkonu, větrání otevřením okna, konstrukce na úrovni požadavků normy 80 - 140
Nízkoenergetický dům
otopná soustava o nižním výkonu, využití obnovitelných zdrojů, dobře zateplené konstrukce, řízené větrání méně než 50
Pasivní dům
pouze teplovzdušné vytápění s rekuperací tepla, vynikající parametry tepelné izolace, velmi těsné konstrukce méně než 15
Nulový dům, dům s přebytkem tepla
parametry min. na úrovni pasivního domu, velká plocha fotavoltaických panelů méně než 5

Pro firmy: Nabídněte své služby související s tímto článkem nebo kategorií. Zařadit se do seznamu firem, které jsou k danému tématu článku, můžete sami. Musíte se přihlásit nebo zaregistrovat. Přiřazení ke kategorii daného článku Vás bude stát (cena 150000 kreditů).

Komentáře

Chcete-li přidat komentář k tomuto článku, vyplňte formulář pod všemi příspěvky u tohoto článku.

 

Taky bychom rádi z našeho domu vytvořili postupem času nízkoenegetický dům. Před nedávnem jsme si z https://www.m-klima.cz/tepelna-cerpadla/ objednali na vytápění tepelné čerpadlo, takže se tomu postupně začínáme přibližovat. Ještě soláry na střechu a myslím, že se nám to podaří.

KamSsa1 .


Přidáno:
2020-05-29 20:26:53

jenže pasivní dům je pro naši rodinu nemyslitelný, protože si moje žena nikdy nezvykne, že větrání udržuje automatická rekuperační jednotka, ona by celý tento systém zbláznila, protože neustále otevírá okna z pocitu, že musí mít čerstvý vzduch a určitě bych řekl, že nízkoenergetické domy je velmi snadné vytopit třeba krbem, zapnutými spotřebičemi, počítači dětí, televizí, atd.

hucul


Přidáno:
2008-01-03 11:33:20

Přidat komentář

Dovolujeme si upozornit, že bude-li Váš komentář vyžadovat nějakou akci z naší strany, např. odpověď, doporučení nebo odeslání související informace, budeme reagovat a to prostřednictvím dalšího komentáře případně e-mailem. Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a obchodními podmínkami.

RSS Přidej si RSS zdroj RSS