Není trávník jako trávník

Trávník kolem domu je pro mnohé z nás jakýmsi druhým obývacím pokojem a proto bychom mu měli zejména na jaře věnovat větší pozornost. Ať už chceme napravit zimní škody na starším trávníku či budeme provádět nové zatravnění, vždy bude základem úspěchu správná volba osiva.

Trávník kolem starého domu zastíněný stromy nemusí být to pravé např. pro rodinu která na zahradě sportuje. Podle charakteru vytvářeného porostu se dělí trávy na dvě základní skupiny:

Trávy trsnaté - rostou na jednom místě. Jejich trs se zvětšuje, ale v případě že nevykvete, tak se dále nešíří.

Trávy výběžkaté - se díky svým výběžkům naopak rozrůstají do stran, čímž zaplňují mezery v trávníku vzniklé například poškozením.

Dále trávníky dělíme podle způsobu pěstování na extenzivně a intenzivně pěstované.

Extenzivně pěstovaný trávník - téměř nehnojíme, sečeme 1-3x ročně se hodí do přírodních partií zahrad a ovocných sadů.

Intenzivní trávníky - se naopak sekají často, je nutné je zavlažovat, hnojit a chránit proti plevelům a škůdcům. Patří sem především trávníky reprezentační a sportovní.

V nabídce obchodů se zahradní tématikou lze nakoupit desítky travních směsí. Při nákupu osiva bychom si měli nejprve říci, k jakému účelu nám bude trávník sloužit a kolik času mu eventuelně můžeme věnovat. Pro výběr může dobře posloužit následující tabulka.

Krajinný trávník

Používá se v zahradě, na travnaté cesty tam kde vyžadujeme přírodní charakter, propojení zahrady s okolní krajinou. Vyznačuje se nenáročností a odolností proti suchu a vlhku. Pěstební nároky jsou nízké. Zatížení nízké.

Užitkový trávník

Používá se pro běžný kvalitní trávník v rodinné zahradě kde je potřeba schopnost rychlé regenerace. Pěstební nároky - střední, zatížení střední.

Okrasný trávník

Používá se pro reprezentační zeleň tam kde vyžadujeme vynikající vzhled, sytost barvy a vysokou hustotu listů. Podmínkou je však pravidelná precizní údržba. Nároky na pěstování jsou vysoké. Snese jen minimální zatížení.

Zatěžovaný trávník

Najde uplatnění pro rekreační sportovní plochy v zahradě či místa pro občasné parkování. Prostě tam kde chceme docílit kvalitního vzhledu, vysokou hustotu listů, nízké sečení a sytost barvy. Pěstební nároky jsou vysoké. Je vyšlechtěn pro vysoké zatížení.

Sportovní trávník

Najdeme u intenzivně zatěžované ploch, kde musí být zaručena velká odolnost proti sešlapávání, kvalitní vzhled, vysoká hustota a rychlá regenerace. Pěstební nároky jsou vysoké. Zatížení může být vysoké.

A nakonec rada pro nákupy osiva. Když nevíte, jaké travní osivo nakoupit, nenakupujte je v drogeriích, samoobsluhách a čerpacích stanicích, ale jen u distributorů a seriózních zahradnických firem, kde Vám určitě poradí s výběrem toho správného typu podle Vašich představ.

Související články

Pro firmy: Nabídněte své služby související s tímto článkem nebo kategorií. Zařadit se do seznamu firem, které jsou k danému tématu článku, můžete sami. Musíte se přihlásit nebo zaregistrovat. Přiřazení ke kategorii daného článku Vás bude stát (cena 150000 kreditů).

Komentáře

Chcete-li přidat komentář k tomuto článku, vyplňte formulář pod všemi příspěvky u tohoto článku.

 

My máme kolem domu krásný trávník. Používáme různá hnojiva https://www.chemicor.cz/hnojiva/ , která jsou určená pro trávník. Každý den trávu zaléváme a pravidelně sekáme a výsledek opravdu stojí za to.

František


Přidáno:
2019-08-22 06:38:26

Přidat komentář

Dovolujeme si upozornit, že bude-li Váš komentář vyžadovat nějakou akci z naší strany, např. odpověď, doporučení nebo odeslání související informace, budeme reagovat a to prostřednictvím dalšího komentáře případně e-mailem. Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a obchodními podmínkami.

RSS Přidej si RSS zdroj RSS