Několik rad při výběru obkladů a dlažby

Obklady a dlažby již nejsou pouze doménou koupelen, toalet či chodeb. Díky nepřebernému množství barev, stylů a nevšednímu designu se s nimi stále častěji setkáváme i v obytných částech domu. Při kvalitní podlahové izolaci nejlépe v kombinaci s podlahovým vytápěním lze dlažbu použít téměř do všech místností domu.

 

Při výběru obkladů a dlažeb

Nespěchejte, a snažte se navštívit koupelnová studia a showroomy. Získané dojmy pak můžete doplnit poznatky z katalogů. Při výběru se řiďte svými pocity a nikoli jen současným trendem. Výběr bychom měli podřídit charakteru místností. Při použití větších formátů doporučujeme použití maximálně dvou barev a doplňkové bílé. Tři a více barev se hodí spíše pro mozaikové obklady. Při koupi obkladů vždy zkontrolujte barvu střepu, což je barevnost keramické hmoty, ze které je obklad vyroben. Lze říci, že bílý střep znamená kvalitu. Dále pamatujte na otěruvzdornost dlažby. Pro běžné využití stačí stupeň odolnosti PEI 3. Dále při koupi počítejte s 10-15% rezervou. Neméně důležité je zvolit správnou spárovací hmotu.

Pro malé prostory

Se doporučují maloformátové obkladačky a dlaždice, protože jejich větší počet v řadě způsobuje dojem většího prostoru. U menších prostorů bez oken je doporučováno použití světlejších barev, které místnost opticky zvětší a dodají pocit lehkosti. Plochu podlahy můžeme také opticky zvětšit položením dlažby na koso. Nedoporučují se obklady o rozměru 25 x 30cm, které malou místnost opticky zužují.

U větších místností

Lze kombinovat sytější odstíny a větší formáty obkladaček.

Do koupelen

A jiných místností s mokrým provozem je vhodná dlažba s hrubší strukturou a reliéfem. Dlažby bývají označeny stupněm protiskluzovosti, přičemž do koupelen postačí dlaždice se stupněm 3. Čím větší jsou obklady, tím méně je spár a tím menší je riziko že se zde vytvoří plísně apod. Při obkládání koupelny je optimální z hlediska funkčnosti obkládat pouze do výšky horní hrany dveří. Dostatečně zde vynikne keramický obklad a pruh omítky pomáhá vyrovnávat vlhkost vzduchu.

Do předsíně

Je vhodná dlažba s vyšším stupněm odolnosti proti otěru. Barevné provedení bude lepší zvolit takové, aby na podlaze nebylo vidět každé smítko. Pokud je předsíň bez denního osvětlení, doporučuje se volba světlé dlažby s melírovaným povrchem. Naopak světlá předsíň snese použití výraznějších a tmavších odstínů.

Dokonalý vzhled

Vám zajistí pouze pokládka od odborníků. Z praxe víme, že kvalitativní rozdíly v pokládce jsou opravdu velmi velké a proto věnujte výběru firmy velkou pozornost.

Pro firmy: Nabídněte své služby související s tímto článkem nebo kategorií. Zařadit se do seznamu firem, které jsou k danému tématu článku, můžete sami. Musíte se přihlásit nebo zaregistrovat. Přiřazení ke kategorii daného článku Vás bude stát (cena 150000 kreditů).

Komentáře

Chcete-li přidat komentář k tomuto článku, vyplňte formulář pod všemi příspěvky u tohoto článku.

 

Takové rady se určitě hodí, díky mockrát. Brzy se totiž chystám dělat novou dlažbu a obklady na WC. Rád bych zvolil nějaké hnědé. Myslím si, že ty by mohly skvěle jít dohromady s WC sedátkem, které už mám vybrané z https://www.emako.cz/wc-sedatka-2/

Hans


Přidáno:
2020-04-30 07:57:18

Já přidám také jeden tip na podlahu, který nám dal kamarád. Viděli jsme u něho betonovou podlahu a tak nás to zaujalo, že jsme si ji do našeho domu také pořídili. Udělali nám ji odborníci z https://www.abparket.cz/ , takže máme kvalitní podlahu se kterou jsme neměli žádnou práci, jelikož nám ji rovnou také udělali.

Karel


Přidáno:
2019-12-10 21:05:53

Myslím si, že dokonale všechny obklady a dlažky zkombinovat vyžaduje velké usilí a cit, což zrovna není moje silná stránka. Realizaci inteiérů mého bytu jsem tak nechal na http://www.pwinterier.cz/ a už se moc těším na výsledek.

KamSsa1 .


Přidáno:
2019-05-21 23:55:23

Přidat komentář

Dovolujeme si upozornit, že bude-li Váš komentář vyžadovat nějakou akci z naší strany, např. odpověď, doporučení nebo odeslání související informace, budeme reagovat a to prostřednictvím dalšího komentáře případně e-mailem. Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a obchodními podmínkami.

RSS Přidej si RSS zdroj RSS