Marmoleum - přírodní linoleum různých barev a tvarů

Přírodní linoleum se v poslední době stává hitem v hitparádě podlahových krytin. Proč se těší takové oblibě a proč jsou jeho vlastnosti natolik přesvědčivé, abychom si je pořídili do našeho domu či bytu? Pojďme se společně na tento typ podlahové krytiny podívat blíže.

 

Výroba a suroviny - v zajetí ekologie

Stoprocentně přírodní linoleum - Marmoleum® vzniká mísením lněného oleje, pryskyřice, vápence, dřevité moučky a přírodních pigmentů. V další fázi výroby šetrné k životnímu prostředí je směs pod vysokým tlakem lisována na jutovou textilii.

LenDřevoPryskyřiceVápenecJuta

Lněný olej - je získáván lisováním lněných zrn, je nejdůležitější surovinou při výrobě linolea. Během let se lněný olej používal mnoha způsoby, od vaření až po použití pří léčení dýchacích obtíží. Jeho léčivé vlastnosti přinášely rychlou úlevu lidem trpícím nachlazení nebo dušností.

Dřevitá moučka - je používána pro svoji unikátní schopnost vázat na sebe pigmenty. Proto mají linoleové produkty nádherné barvy, které jsou navíc barevně stálé.

Pryskyřice - je získávána z borovic metodou, která neškodí jejich růstu, poskytuje pojidlo linolea. Společně s lněným olejem dává pryskyřice linoleu kombinaci síly a flexibility.

Vápenec - se vyskytuje všude ve světě v téměř nevyčerpatelných množstvích. Velmi jemně mletý vápenec je cennou surovinou pro přírodní linolea Marmoleum® a Artoleum®.

Pigmenty - ekologicky šetrné pigmenty propůjčují barvy přírodním linoleím a přitom nikterak neškodí životnímu prostředí, protože neobsahují olovo ani kadmium.

Juta - je upředená z vláken rostliny juty z Indie a Bangladéše. Je preferovanou podkladovou látkou pro svůj přírodní původ. Dalším důvodem pro je existence velké obnovitelné zásoby.

 

Proces výroby podlahoviny Marmoleum®

Hlavní složka - lněný olej - se extrahuje ze lnu a rozpouští se s borovicovou pryskyřicí. Potom se přidá dřevitá moučka získaná ze dřeva, které vyrostlo v obnovitelných lesích, čímž se výrobku dodá plnivo a zároveň se zlepší nádherné barvy vytvořené ekologicky šetrnými barvivy. Vápenec se používá k vytvoření jemné struktury a juta pro rub podlahoviny.

 

Marmoleum® je z ekologického hlediska zcela biologicky rozložitelné

Přírodní původ surovin, předurčuje Marmoleum® k použití pro alergiky a astmatiky, specializovaná oddělení nemocnic, školy a předškolní zařízení, domovy pro seniory, lázeňské ubytovací prostory a stravovací zařízení.

Pro přiblížení vlastností přírodního linolea Vám přinášíme odpovědi na nečastěji kladené otázky.

 

V jaké barevné nabídce a vzorech lze podlahu Marmoleum® koupit?

Je opravdu z čeho vybírat, až již máte rádi syté nebo jemnější barevné odstíny. Na své si přijdou i milovníci klasických bílo-černých variací. Marmoleum® může nabídnout více než 160 barev.

Kolekce se skládá z několika řad, dle stupně prokreslení "mramorování" povrchu.

  • Nejjemnější strukturu nabízí Fresco, výraznější mramorování naleznete v řadě Real nebo Dual.
  • Nejprokreslenější barevné variace přináší řada Vivace.
  • Milovníky čistých barev nadchnou unibarvy řady Walton nebo jedinečnost řady Piano.
  • Moderní interiér doladí bytová kolekce přírodního linolea v rolích - Marmoleum® home - a plovoucí podlahy Marmoleum® click

 

Obrazce vytvářené z MarmoleaZ přírodního linolea Marmoleum® je možné vytvářet různé podlahové vzory nebo obrazce

Můžete využít Vaší fantazii a barvy vzájemně kombinovat a vytvářet barevné vzory nebo variace podle svých návrhů. Vytvořte si svoji jedinečnou podlahu. Můžete rovněž využít již navržené obrazce, které se snadno vsadí do podlahy.

 

Dochází časem k blednutí barev např. vlivem sluníčka?

Díky dřevité moučce a kvalitním přírodním pigmentům odolným vůči UV záření používaných při výrobě zůstávají barvy jasné a živé po dlouhou dobu. Dle výsledků testů barevné stálosti, která se měří na stupnici modré škály, kdy maximem je stupeň 8, dosahuje podlahovina Marmoleum® minimálně stupně 6. Barevná stálost je ve většině případů vyšší.

 

Co je důležité vědět pro pokládku materiálu Marmoleum®?

Marmoleum HomeMarmoleum® se vyrábí v pásech - 2 m šíře rolí nebo je dostupné v lamelách pro bytové použití, varianta Marmoleum® click. Pro pokládku je vždy nutný kvalitně připravený podklad, který musí být suchý, rovný, čistý, hladký, celistvý nejlépe vystěrkovaný. Musíme upozornit, že Marmoleum® jako přírodní materiál má řadu specifických vlastností, proto vždy doporučujeme na pokládku využít odbornou firmu, která vlastní certifikát.

 

Jaké jsou varianty zakončení materiálu u zdi?

Správné zakončení dodá podlahovině výsledný efekt. Důležitá je otázka sladění s konkrétním nábytkem v místnosti i s barvami zdí. Jednou z variant, která pomůže k barevné harmonii je využití tzv. vytahovaného soklu, kdy je část materiálu vytažena na stěnu, což má nejen estetický, ale také praktický důvod. Díky tomuto zakončení se materiál snadněji udržuje a čistí zejména v rozích. Rovněž můžete využít standardní dřevené lišty, které jsou na trhu nabízeny v širokém sortimentu barev.

 

Je možné instalovat podlahové topení pod materiál Marmoleum®?

I přes to, že se jedná o přírodní materiál je možná instatalace na teplovodní podlahového topení. Samozřejmě za dodržení určitých podmínek.

V případě použití elektrických topných roštů je nutné aby:

  • tyto rošty byly zality v betonu nebo ve stěrce. Výška vrstvy betonu nebo stěrky, v případě použití elektrického podlahového topení, je závislá na druhu topných roštů a tuto informaci je nutné získat od dodavatele podlahového topení.
  • maximální teplota podkladu nepřekročila 27 °C.
  • podlahová krytina byla celoplošně přilepena k podkladu a musí být dodrženy doporučené způsoby pokládky, včetně dodržení požadované vlhkosti i teploty.

 

Jak dlouho Vám podlaha, na kterou použijete Marmoleum® vydrží?

Marmoleum HomeMarmoleum ClickMarmoleum® je trvanlivý, prověřený materiál. Životnost 20 i 30 let i více není výjimkou. Jak dlouho Vám bude podlaha sloužit záleží také na přístupu a ošetřování krytiny, čímž lze životnost podlahoviny značně prodloužit. Nyní se při rekonstrukcích starých budov odstraňují podlahoviny - přírodní linolea, která zde byla instalována před více než 60 lety a i po této době nejeví žádné známky prochození.

Marmoleum® řadíme mezi homogenní podlahovinu, tzn. že jeho struktura i barevnost prostupuje celou tloušťkou materiálu. Díky tomu i jemné poškození není téměř patrné a v případě nutnosti opravitelné nebo renovovatelné.

 

Mám doma pejska, nemůže poškodit Marmoleum® svými drápky?

Je-li členem Vaší domácnosti pes, kočka nebo jiné domácí zvíře, nemusíte se obávat poškození podlahové krytiny od jejich drápků. Materiál Marmoleum® se dobře snáší s vašimi domácími miláčky a navíc jejich srst snadno a rychle uklidíte pomocí prachového mopu.

Pro firmy: Nabídněte své služby související s tímto článkem nebo kategorií. Zařadit se do seznamu firem, které jsou k danému tématu článku, můžete sami. Musíte se přihlásit nebo zaregistrovat. Přiřazení ke kategorii daného článku Vás bude stát (cena 150000 kreditů).

Komentáře

Chcete-li přidat komentář k tomuto článku, vyplňte formulář pod všemi příspěvky u tohoto článku.

 

O něčem takovém už jsem slyšela. Osobní zkušenost s marmoleem ale bohužel nemám. My teď nově máme doma plovoucí podlahu od https://www.abparket.cz/ a musím říct, že s tou jsem spokojená. Její výměna taky dala docela zabrat, takže doufám, že teď pěkně dlouho podlahu měnit nebudeme.

Julka


Přidáno:
2020-02-27 04:16:02

Nad linoleem jsme chvíli také uvažovali, ale nakonec vyhrála dlažba imitace dřeva z https://www.koupelny-dlazba.cz/dlazba-imitace-dreva . Vůbec jsem netušila, že se něco takového vyrábí. Je to takové 2v1 což nám usnadnilo výběr, jelikož jsme mezi těmito dvěma typy podlah také přemýšleli.

Erika


Přidáno:
2019-10-09 18:42:23

Přidat komentář

Dovolujeme si upozornit, že bude-li Váš komentář vyžadovat nějakou akci z naší strany, např. odpověď, doporučení nebo odeslání související informace, budeme reagovat a to prostřednictvím dalšího komentáře případně e-mailem. Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a obchodními podmínkami.

RSS Přidej si RSS zdroj RSS
Reklama: