Lehká plechová střešní krytina GOODLOCK

Střecha dodává celé stavbě korunu krásy, je završením celku, tečkou potvrzující definitivní vzhled budovy. Střešních materiálů je celá řada, jen je třeba si správně vybrat vzhledem k charakteru stavby, její účelovost, finanční únosnosti a v neposlední řadě únosnosti samotného krovu.

Rova Czech na výstavě For Arch 2007 s plechovou střešní krytinou GOODLOCK Rádi bychom Vám představili novinku na českém trhu, plechovou střešní krytinu GOODLOCK, které bylo uděleno čestné uznání Grand Prix FOR ARCH 2007.

Mnozí příznivci klasických stavebních materiálů často vůbec neuznávají tento typ zastřešení, ale po tom, co jsme se blíže seznámili s tímto provedením krytiny musíme říci, že podle našeho názoru neprávem.

Celý systém střechy GOODLOCK je zámkový, což laicky znamená, že do sebe velmi přesně zapadá, nedochází k perforaci krytiny a upevňovací ŠROUBY NEJSOU na této střeše vůbec VIDĚT. Navíc elegantní design nedává nikomu najevo, že tato střecha není z klasických pálených nebo betonových tašek.

Pokrývač a nebo zručný domácí kutil může pokládat šablony GOODLOCK (které se nemusí v ploše střechy upravovat) okamžitě z palety dle přiloženého montážního návodu, bez potřeby kladečského plánu.

Střešní krytina GOODLOCK je vyráběna tvarováním za studena z oboustranně pozinkovaného plechu s vrchní stranou poplastovanou před tvarováním, ve standardních barevných odstínech RAL a povrchové úpravě lesk, polomat, nebo mat. Stejně tak je krytina vyráběna z hliníku.

 

Plechové střešní krytiny se používají více než čtvrt století

Plechová střešní krytina GOODLOCK Tento typ materiálu pro střešní krytinu v současnosti nabírá přívlastek moderního trendu, protože plechová krytina v sobě spojuje lehkost, nízké náklady, rychlou montáž a vysokou variabilitu barevné škály, která přispívá k co nejlepšímu doladění s fasádou, ale i samotnou představou investora o vzhledu a typu stavby.

Ve skutečnosti ale nejde o žádnou novinku. Plech, jako materiálový prvek je v podstatě na každé existující střeše v podobě lemování okolo komínů, úžlabí, atd. Jenom myšlenka, že tento materiál v podobě profilované střešní krytiny se dá využít i jako samotná střešní krytina, je v porovnání s ostatními 30-ti letým nováčkem.

Z jakých vrstev se plechová krytina GOODLOCK skládá?

Vrstvy plechové krytiny GOODLOCK Vstupní materiál plechové krytiny se skládá z vrchního laku, 2-násobné vrstvy základního nátěru, 2-násobné vrstvy pasivace, 2-násobné vrstvy zinkového povlaku, ocelového plechu a na přání zákazníka antikondenzační vrstvy, která má schopnost pohltit vzniklý kondenzát na spodní straně krytiny. Dlouhodobou funkčnost, která se počítá na více než půlstoletí, zaručuje mimo jiné profesionální montáž kvalitního vstupního materiálu i aplikace výrobci doporučeného spojovacího, odvětrávacího, okapového a doplňkového sortimentu.

Malý sklon střechy (8°) není problém

Plechové střechy GOODLOCK Doporučený minimální sklon plechové profilované střešní krytiny je 8°, přičemž některé normy určují i 5°, avšak čeští výrobci jsou v tomto směru opatrnější a uvádějí raději 8-stupňový minimální sklon střechy. Jde o jeden z nejmenších sklonů střech, pokud je porovnáme podle materiálové modifikace krytiny. Nižší sklony si může realizátor stavby dovolit už jen u vegetačních střech.

Správná montáž - alfa a omega funkční střechy

Plechová střešní krytina GOODLOCK Střešní konstrukce musí splňovat požadavky českých technických norem na tepelnotechnické vlastnosti při přechodu tepla, difuzi vodní páry a odvětrání.

Tepelný a vlhkostní stav a režim střešního pláště je příznivější a střecha je bezpečnější, pokud se do skladby střešního pláště zařadí paropropustná vrstva a pojistná hydroizolační vrstva. Paropropustná vrstva zabezpečuje ochranu izolace proti pronikání vlhkosti z interiéru. Pojistná hydroizolační vrstva slouží na bezpečné odvedení vody mimo střešní rovinu. Právě tuto vrstvu tvoří vodonepropustné a zároveň paropropustné folie, jejichž účelem je propustit páru z interiéru do exteriéru.

 • V případě nezatepleného pláště je možné folii vynechat. Dobrým startem pro správnou montáž plechové střešní krytiny je kontrola krovu, kde je třeba přihlédnout na rovnoběžnost okapových stran, pravoúhlost krovu a délku spádů.
 • V případě zatepleného pláště je nutné na hotovou konstrukci krovu - přímo na krovy, na kterých mohou být připevněné okapové háky - aplikovat rovnoběžně s okapem podstřešní paropropustnou kontaktní nebo nekontaktní folii.

 

Postup montáže zámkové plechové střechy GOODLOCK

 • Na folii se do krove upevňují kontralatě. Výška kontralatí spolu s výškou latí určuje výšku vzduchové mezery mezi krytinou a folií.
 • Po upevnění kontralatí a latí se připevní štítová deska na čelní hrany latí do výšky spodní vlny profilu krytiny.
 • Následuje montáž klempířských prvků.
 • Úžlabí doporučujeme podložit hustějším laťováním. U střech s vysokým sklonem je vhodné použít úžlabí s rozrážečem vody. Na okraje úžlabí se nalepí univerzální těsnící pás.
 • Před montáží krytiny se připevňuje závětrná lišta základní, dvoudílná, anebo dolní část závětrné lišty.
 • Pro upevnění plechů slouží pozinkované samovrtné šrouby tzv. FARMÁŘE. Pro jednu šablonu jsou potřeba 4 ks. Tyto šrouby poskytuje výrobce ke krytině zdarma.
 • Po montáži krytiny se realizuje montáž hřebenáčů, sněholapů a popř. horních závětrných lišt.

Dílce si můžete upravit i sami. NESMÍTE však použít jakoukoliv technologii, která vyvíjí teplo - např. "karboflexku" a jiné rozbrušovačky a brusky. Je třeba použít ruční nůžky na plech nebo prostřihovací nůžky (které si můžete objednat zároveň s krytinou), jinak by došlo ke znehodnocení a změně vlastností materiálů a tím i pozbytí jakýchkoliv záruk poskytovaných výrobcem.

Střešní krytina je vyrobena ze šablon o rozměrech 1.116 x 931 cm, které jsou uloženy v množství cca 200 ks na europaletě a tudíž připraveny k okamžitému odběru. K dispozici je obvykle dostatečné množství šablon skladem ve všech vyráběných barevných odstínech. Stačí se jen rozhodnout jakou barvu krytiny a můžete si střechu sami odvézt, nebo využít nabídky dopravy zdarma po celé ČR při odběru více jak 120 ks šablon.

 

Proč právě plechovou střechu?

Plechová střecho GOODLOCK Mezi největší výhody plechové střešní krytiny patří její nízká hmotnost a možnost velmi rychlé aplikace na střechu.

 • Nízká hmotnost 5kg/m2, která je přibližně 10-krát nižší než u tzv. těžkých krytin, předurčuje plechové střešní krytiny na rekonstrukce starších objektů, kde kvůli pokročilému věku stavby, a tím i celého krovu si nemůže investor dovolit použít těžké krytiny. A představte si střechu chalupy nebo rodinného domu na horách, kde každou zimu na střechu napadají metry sněhu...

 • S nízkou hmotností plechových krytin souvisí i další výhoda - úspora dřeva v krovu, které nemusí nést těžké krytiny.

 • Doba montáže plechové střešní krytiny je i 4x rychlejší než u neplechových krytin. Plechové střešní krytiny se také vyznačují nulovou nasákavostí a jejich přednosti spočívají i ve velikosti formátu krytiny.

Nevýhodou plechových krytin jsou předsudky

Plech jako progresivní moderní materiál budí nedůvěru. Nejčastější obavou je zvýšená hlučnost plechové střešní krytiny oproti jiným v případě deštivého počasí. Plech jako takový evokuje v lidech představu klepajících dešťových kapek, které ruší obyvatele domu při večerní pohodě.

Je tu však jeden podstatný fakt, který, ať už je pravda o zvýšené hlučnosti jakákoliv, mění tuto otázku na nepodstatnou. Každé obývané podkroví je totiž zateplené a tepelná izolace má mimo termických i zvukoizolační vlastnosti, které samotné brání prostupu případného zvýšeného hluku. V případě, že je podkroví nezateplené, je pravděpodobně neobývané. V tomto případě se stává otázka zvýšené hlučnosti bezpředmětnou. Taktéž samotné profilování plechové krytiny eliminuje případnou zvýšenou hlučnost, protože prostor na její rezonanci minimalizuje.

Variabilita a doplňky

Plechová střecha GOODLOCK Střešní krytina GOODLOCK nabízí také variabilitu při volbě barevných odstínů střechy, kompletní doplňkový, spojovací, okapový a klempířský sortiment.

Záruka

Výrobce poskytuje 10-letou garanci na povrchovou úpravu a 30 let na neprorezavění. Skutečná životnost, která je o několik roků ba dokonce o desetiletí delší, dokazují nám to střechy v severských zemí Evropy. Tam totiž začali stavebníci využívat vlastnosti plechové střešní krytiny už před více než 30-ti lety a ty do současnosti neztratili ze svého vzhledu ani funkčnosti

Pro firmy: Nabídněte své služby související s tímto článkem nebo kategorií. Zařadit se do seznamu firem, které jsou k danému tématu článku, můžete sami. Musíte se přihlásit nebo zaregistrovat. Přiřazení ke kategorii daného článku Vás bude stát (cena 150000 kreditů).

Komentáře

Chcete-li přidat komentář k tomuto článku, vyplňte formulář pod všemi příspěvky u tohoto článku.

 

My máme taky plechovou střechu. Byla položená během chvíle a na pohled vypadá stejně dobře jako tašky. Doplnili jsme ji nerezovým komínem https://www.komin-levne.cz/Nerez-kominy-dvouplastove-c26_0_1.htm , protože nerezové komíny mi připadají nejkvalitnější.

Olda


Přidáno:
2019-08-20 07:37:58

Správná montáž - alfa a omega funkční střechy :
v interieru se dava paronepropustna vrstva, paropropustna musi byt pojistna izolace...

chytrak


Přidáno:
2009-01-03 18:52:38

Přidat komentář

Dovolujeme si upozornit, že bude-li Váš komentář vyžadovat nějakou akci z naší strany, např. odpověď, doporučení nebo odeslání související informace, budeme reagovat a to prostřednictvím dalšího komentáře případně e-mailem. Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a obchodními podmínkami.

RSS Přidej si RSS zdroj RSS
Reklama: