Když Váš dům rozpozná Vaši tvář (doplněno o otázky a odpovědi)

Zavřete oči a představte si budoucnost. Přicházíte domů. Kamera u vstupu oskenuje Váš obličej, senzory zachytí Váš hlas. Váš dům automaticky deaktivuje vstupní dveře a přivítá Vás. A teď otevřete oči a sledujte, jak Vás budoucnost právě minula...

Kanadská společnost Bioscrypt Inc. představila svůj nový revoluční systém VisionAccess na rozpoznávání osob pomocí trojrozměrného snímání obličeje. Lidský obličej je zachycen pomocí 3D kamery v neviditelné infračervenému záření blízké oblasti. Díky tomu je možné identifikovat uživatele i v místnosti, ve které je úplná tma.

Systém je odolný vůči změnám pigmentace kůže vlivem opálení, vousům na tváři, doplňkům, jako jsou náušnice, apod. Během provedených náročných testů byla od sebe úspěšně rozeznána i jednovaječná dvojčata. Při rozpoznávání obličeje je využíváno na 40 tisíc identifikačních bodů, přičemž hlavní pozornost je zaměřena primárně na čelo, okolí očí a hřbet nosu.

Systém VisionAccess na 3D rozpoznání obličeje - jednotky EnrolCam a FaceReader Unikátní systém VisionAccess je tvořen jednotkou 3D EnrolCam, která slouží k zavádění nových referenčních šablon obličejů uživatelů, a jednotkou 3D FaceReader určenou k provádění vlastní autorizace osob. Tato jednotka je vybavena pamětí pro 4 000 šablon obličejů a může proto pracovat i jako autonomní zařízení. Pro komfortní správu systému je určen software VisionAccess Admin Manager.

Autorizaci uživatelů je možné provádět ve dvou základních režimech. Prvním z nich je identifikace 1:N, kdy uživatel pouze předstoupí před vyhodnocovací jednotku 3D FaceReader a bez toho, aniž by zadal PIN nebo přiložil kartu, jednotka prohledá svoji paměť, zda se v ní nachází šablona obličeje pro tohoto uživatele.

Druhým režimem je verifikace 1:1, kdy uživatel zadá PIN nebo přiloží bezkontaktní kartu a vyhodnocovací jednotka podle čísla PIN kódu/karty porovnává šablonu uloženou pod tímto číslem s obličejem uživatele stojícího před jednotkou. Autorizace uživatele trvá méně než 1 sekundu, zavedení nového uživatele do systému zabere 4 až 8 sekund.

Jednotku 3D FaceReader je možné přes Wiegand výstup připojit k návaznému přístupovému nebo docházkovém kontroléru. LCD displej jednotky lze využít pro zobrazení zpětných informací a doplňkových údajů.

Systém na český trh přináší společnost ADI OLYMPO.

Zeptali jsme se za Vás produktového manažera firmy ADI International, pana Kamila Štětiny, na několik otázek k celému zařízení:

Otázka: Snímač se instaluje u vstupu do budovy?
Ano, jde o identifikační zařízení pro kontrolu vstupu, takže předpokládané nasazení je u vstupu do objektu. Ovšem počítá se spíše s 'baráky' typu administrativní budovy, úřady, výzkumná centra, banky apod.

Otázka: Jakým způsobem snímač pracuje, jak snímá? Nemůže poškodit zrak?
Snímání probíhá v IR oblasti promítáním tzv. kódovaného světla (známého obrazce) na tvář. Tento obrazec je vlivem plastičnosti tváře zdeformován; deformovaný obrazec pak snímá IR kamera a převádí jej do sítě bodů, z nichž se pak sestavuje profil obličeje a vyhodnocují parametry zájmových oblastí (šířka levého oka, pravého oka, výška nosu, hloubka a šířka rtů apod.) Výkon zdroje IR světla je ale velmi malý, takže o nějakém "vypalování očí" nemůže být řeči; velký výkon by ostatně člověk na tváři citelně vnímal jako teplo, tady jde skutečně jen o promítnutí obrazce pro následné snímání pasivní kamerou.

Otázka: Co se děje při výpadku elektřiny? Jaké máte doporučení, jak se systém zálohuje?
Jako každý bezpečnostní systém by měl být i tento zálohován pro případ výpadku napájení. Vzhledem k tomu, že vyhodnocovací jednotka je řešena jako průmyslové PC, měl by být zálohovacím prvkem zdroj UPS.

Otázka: Kolik systém stojí?
Sestava zahrnuje registrační pracoviště, kde se ukládají do databáze vzorky nových osob (skladba: registrační kamera, software pro správu systému a grabovací karta do PC), a vyhodnocovacího místa, kterých může být samozřejmě i více, podle počtu chráněných dveří. Koncové ceny jsou zatím stanoveny na zhruba 150 tisíc Kč za registrační pracoviště včetně SW pro správu systému (bez PC) a cca 170 tisíc Kč za vyhodnocovací místo (snímací kamera s dotykovým LCD a vyhodnocovací jednotka).

Otázka: To asi předurčuje jeho hlavní nasazení...
Ano. Systém je primárně určen spíše pro větší bezpečnostní nasazení; přepodkládá se ve větších administrativních budovách, bankách apod. Osobně bych ho jak ideální volbu pro objekty typu rodinné domy neviděl, ale nechceme a nebudeme samozřejmě nikomu bránit v tom, aby si systém nainstaloval i do rodinného domu. Struktura a vlastnosti a především asi cena jej však předurčují spíše někam jinam...

Otázka: Je zařízení antivandalické?
Není. Zařízení je určeno pro instalaci ve vnitřních prostorách (tedy ne v exteriéru s působením povětrnostních vlivů). Nicméně případné poškození snímací kamery neumožní útočníkovi neoprváněný vstup do objektu, protože ten zajišťuje až vyhodnocovací jednotka instalovaná na zabezpečené straně dveří, spojená se snímací kamerou datovými vodiči.

Otázka: Co pracuje jako hlavní řídící jednotka?
PC v průmyslovém provedení.

Otázka: Dítě roste a mění se mu tvář, proporce, může se stát, že se jednoho krásného dne nedostane domů?
Ano, to se stát může. Opět, vzhledem k předpokládané oblasti použití, se nepočítá s tím, že by systém využívaly i děti v delším časovém horizontu. Protože se ale vyhodnocují charakteristiky obličeje, jako jsou výše zmíněné šířky očí, šířka rtů, výška brady apod., lze předpokládat, že se tyto charakteristiky budou u rostoucích dětí měnit a tím pádem by byla potřeba častější "přeregistrace".

Otázka: Kontroluje systém pouze tvar obličeje nebo se používá ještě se snímačem zornic nebo čtečkou otisků prstů?
Systém VisionAccess snímá a vyhodnocuje pouze charakteristiky obličeje. Vyhodnocování duhovky oka nebo otisků prstů vyžaduje úplně jiné technické prostředky a snímací postupy, takže tento požadavek by se musel řešit samostatným biometrickým systémem. Je možné jej samozřejmě propojit s VisionAccessem a mít tak kombinaci otisk prstu + tvar obličeje nebo duhovka oka + obličej, ale takové použití by mi přišlo už trošku paranoidní :-) Vzhledem k úrovni bezpečnosti (poměr FAR/FRR), jakou obecně nabízí např. vyhodnocování duhovky oka, je kombinace duhovky s jiným biometrickým systémem z mého pohledu zbytečná. Přesnost algoritmu pro vyhodnocení obličejů u VisionAccessu je zhruba na úrovni snímání otisku prtstů, ale oproti duhovce nabízí mnohem rychlejší odezvy, a tím pádem vyšší propustnost osob přístupovým místem.

Otázka: Plánuje se nasazení ve finančních domech (banky apod.)?
Ano, viz výše. V ČR podle mých informací ještě systém VisionAccess v takovém objektu nasazen není, ale vím o jeho instalaci v bankovním ústavu ve Švýcarsku.

Otázka: Existuje již nějaká reference nasazení tohoto zařízení do provozu na území ČR?
Zatím je instalace v ČR pouze jedna, a to v akademickém prostředí.

Máte-li nějaké další otázky, neváhejte je poslat do diskuze pod článkem nebo nám napsat do redakce.

Pro firmy: Nabídněte své služby související s tímto článkem nebo kategorií. Zařadit se do seznamu firem, které jsou k danému tématu článku, můžete sami. Musíte se přihlásit nebo zaregistrovat. Přiřazení ke kategorii daného článku Vás bude stát (cena 150000 kreditů).

Komentáře

Chcete-li přidat komentář k tomuto článku, vyplňte formulář pod všemi příspěvky u tohoto článku.

 

To je super zařízení! MY si nedávno pořídili něco podobného z této stránky. Od té doby, co máme tento zabezpečovací systém se cítím doma mnohem lépe a ve větším bezpečí.

Bohumila Králová


Přidáno:
2020-12-05 16:23:21

Též je dodavatelem i Ima s.r.o. viz http://www.ima.cz/3D-rozpoznavani-obliceje/

Ima


Přidáno:
2009-05-18 13:24:07

myslim ze staci obyc web kamera + soft(uz sem nekde videl free verzi pro linux) takze se da vejit do 30k max ...

virago284


Přidáno:
2008-07-16 21:23:12

Zajímavé rešení. Jen bohužel ta cena... Předpokládám ale, že v nejbližších letech bude cena klesat.

Mc Lampa


Přidáno:
2008-06-04 12:22:05

tak to je teda nářez, ikdyž já si to domů nedám, jsem spíš takovej sociál, ale treba za 2-3 roky budu na tom líp a zařízení bude dostupnější :-) ale je to fakt vychytávka

Lojza


Přidáno:
2007-11-15 21:44:14

Přidat komentář

Dovolujeme si upozornit, že bude-li Váš komentář vyžadovat nějakou akci z naší strany, např. odpověď, doporučení nebo odeslání související informace, budeme reagovat a to prostřednictvím dalšího komentáře případně e-mailem. Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a obchodními podmínkami.

RSS Přidej si RSS zdroj RSS
Reklama: