Jaký materiál na okna?

Vybrat okna pro nový i rekonstruovaný dům se může zdát snadné. Vybírat je opravdu z čeho, výrobců a firem působících v oboru je mnoho. Ale právě proto je důležité výběru oken věnovat maximální pozornost a vše pořádně promyslet.

Plast nebo dřevo?

Tak zní asi nejzákladnější otázka. Jednoznačně nejlevnější jsou v současné době plastová okna. Ty mají totiž ze všech materiálů které se k výrobě okenních rámů používají největší objemové změny. Hrozí tedy u nich trvalé deformace (u obzvláště těžkých křídel) a okna časem přestávají těsnit. Navíc díky znečištěnému ovzduší plastová okna rychleji stárnou. Protože nelze jejich povrch natírat ani jinak ošetřit, je jedinou jejich možnou údržbou jejich výměna. Ale i mezi plastovými okny existují podstatné kvalitativní rozdíly.

Pokud se tedy rozhodnete pro okna plastová, měli byste si pořizovat minimálně pětikomorové rámy, které mají středový těsnící profil. Určitě se však vyhnětě nejlevnějším nabídkám, které nejrychleji zdegradují.

Nedostižné je dřevo. Ačkoli se tento tradiční materiál používá stovky let, dokáže držet krok s dobou a pružně reaguje na měnící se požadavky uživatelů. Dnes se již nepoužívají masivní konstrukce, okenní profily se lepí z dřevěných lamel. Nejběžnějším typem je tzv. eurookno, které zcela vyhovuje všem akustickým, tepelně izolačním i konstrukčním požadavkům. O kvalitě okna nerozhoduje pouze jeho konstrukce, ale také lepidla a nátěry, Pružné elastické nátěry mají dlouhou životnost, díky které není nutné okno pět až sedm let natírat. Pozor, každý výrobce má jinak stanovené doby i materiály pro ošetření a vřele doporučujeme tato doporučení respektovat.


Související články

Pro firmy: Nabídněte své služby související s tímto článkem nebo kategorií. Zařadit se do seznamu firem, které jsou k danému tématu článku, můžete sami. Musíte se přihlásit nebo zaregistrovat. Přiřazení ke kategorii daného článku Vás bude stát (cena 150000 kreditů).

Komentáře

Chcete-li přidat komentář k tomuto článku, vyplňte formulář pod všemi příspěvky u tohoto článku.

 

My máme plastová okna z Jis https://www.jis.cz/ a jsme spokojení. Chtěli jsme pěkná, ale hlavně bezúdržbová okna. V dnešní době si myslím, že o dřevěná okna už není takový zájem. Každý má dost práci i bez toho, aby musel každý rok na jaře natírat okna, aby k něčemu vypadala a vydržela.

Gustav


Přidáno:
2021-01-15 07:36:29

Přidat komentář

Dovolujeme si upozornit, že bude-li Váš komentář vyžadovat nějakou akci z naší strany, např. odpověď, doporučení nebo odeslání související informace, budeme reagovat a to prostřednictvím dalšího komentáře případně e-mailem. Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a obchodními podmínkami.

RSS Přidej si RSS zdroj RSS
Reklama: