Jak vybrat palandu (patrovou postel) nejenom pro děti

Spousta z lidí se potýká v domácnosti s místem. Dětské pokoje fungují pro děti jako prostor, kde mohou odpočívat, pracovat i trucovat. Ale hlavně mít svůj prostor také pro hraní i spaní. Když jsou sourozenci 2 a pokoj nehýří metry čtverečními, hledáme taková řešení, abychom jim umožnili kloubit dohromady v jejich prostoru všechny aktivity. Palanda - patrová postel, může být jedním z úsporných řešení. Jak ale vybrat takovou, která neprovětrá peněženku a zároveň je kvalitní?

Vybíráme patrové postele

Na trhu je nepřeberné množství nábytku, ložnic a postelí. Výběr patrových postelí je však poněkud omezen. Není divu - novostavby rodinných domů obvykle počítají pro každého člena rodiny se samostatnou místností. Přesto jsme sháněli palandu levnou a kvalitní.

Palandy IKEA 2008Každého asi napadne projít různé akční letáky firem známých, největších nákupních center a obchodů s nábytkem typu KIKA, IKEA, SCONTO apod. Nabídka v těchto letácích se velmi často střídá a někdy je dobré si pár týdnů počkat, protože se na trhu může objevit novinka nebo firmy doprodávají za zvýhodněné ceny starší modely. To platí nejenom o velkých obchodních řetězcích. Pokud máte v blízkosti nějaký obchod s nábytkem, bazar apod., můžete si jej projít, alespoň zjistíte, v jakém stavu opracovanosti, z jakých materiálů a v jakých rozměrech a typech se palandy prodávají.

Palanda pro děti nebo dospělé?

Pokud jsou děti mladší 2 let, můžete s klidem sáhnout po nějakých patrových postelích menších rozměrů. 4-5 let je hranice, kdy už byste se mohli rozhodnout pro klasický rozměr takové postele. I pro děti mladší se však může využít "dospělácká patrová postel", musíte vždy však brát zřetel na bezpečnost Vašich dětí. Při výběru takové postele dbejte na to, aby byla dostatečná výška bočnic  hlavně v patře a dítě se přes ni ve spánku nemělo šanci překulit.

Palandy SCONTO 2008Většina patrových postelí se prodává jako samostatná konstrukce bez matrací. Výška matrace standardně dosahuje 22 cm a tím se značně snižuje výška samostatné bočnice. Pokud jsou děti malé, není nutné utrácet tisíce za pružinové vysoké matrace. Postačí jim levnější tužší polyuretanové matrace s výškou do 15cm.

Schůdky nahoru jsou obvykle standardními tyčemi nebo prkýnky. Pro lepší pohodlí je vhodnější mít schůdky širší a dřevo tzv. naplacato. Asi mnoho z vás z dětství zná postel z dřevotřísky s kruhovými vstupy, ze kterých strašlivě bolely chodidla.  Rozteč schůdků je přispůsobena hlavně dětem od 5ti let věku a výš. U mladších se nepředpokládá užívání těchto postelí a u většiny je to i napsáno v návodu. Výlez na patro musí být dostatečně přizpůsoben. Dítě se musí mít kde držet - nejenom špruslí, ale jde zejména o horní část žebříku. Toto místo je nejnebezpečnější, protože je nejvýše a jakýkoliv chybný úchop madla může znamenat pád.

Výhodou palandy standardních rozměrů (cca 2m délky) je i snadnější výběr nové matrace ve standardních rozměrech. Až děti povyrostou, koupíte opět ve standardním rozměru kvalitní matraci.

Máte-li opravdu malé děti, dbejte na to, aby mezi bočnicemi a jinými příčkami nemohlo dítě prostrčit hlavičku. Ve spánku či chvilce nepozornosti by mohlo dojít k vážnému zranění dítěte.

Rozebírací palanda?

Palandy DOMESTAV 2008Palandy DOMESTAV 2008Pokud plánujete, že palanda je dočasné řešení a pak bude mít každý svůj pokojíček, můžete zvolit alternativu v podobě postelí navrstvených na sebe. Nabídka takových typů je široká. Vesměs se jedná o postele z masivního dřeva (převážně smrk, borovice). Postele mají podobnou konstrukci - staví se na sebe a  mezi se dávají nástavce. Jejich cena bývá průměrně vyšší, avšak s výhledem do budoucnosti právě touto koupí můžete ušetřit za nákup samostatných postelí. Tímto typem palandy se však budeme zabývat v některém z dalších článků (stejně tak vyvýšenými postelemi, pod nimiž vznikají pracovní kouty).

Materiál a konstrukce palandy

Na trhu se kromě klasických paland z masivního dřeva (borovice, smrk aj.) objevily i různé kovové, ocelové konstrukce. Ať je materiál jaký chce, patrová postel, na které budou děti "řádit" musí být bytelná. Od podhlahy k patru postele je to slušná výška a síly působící na postel při jejím užívání nejsou zanedbatelné. Postel musí vydržet jak lezení nahoru a tím i tah do strany, tak výkyvy a  různé pohyby postele při vrtění se před usnutím. Jde tedy o kvalitní konstrukci, vhodné materiály i spoje. Je o to, aby se postel ihned nerozviklala a kování by se mohlo časem dotahovat.

Ve většině velkých obchodů mají i různé typy postelí sestaveny. Nám se nejednalo o výběr materiálu (mohl být libovolný), ale palandy jako takové. Šlo v první řadě o postel cenově dostupnou s kvalitní konstrukcí. Zdánlivě neřešitelný úkol.

Kovové postele, které jsme objevili, měly vesměs podobnou konstrukci. Tenkostěnné trubky a tyče posvařované v několika místech s povrchovou úpravou většinou šedé či stříbrné barvy. Kovové byly i žebříčky na lezení. Sice na první pohled moderní a elegantní řešení. I přesto, že byly postele poměrně pevně smontovány, při každém pohybu žebříčku nebo náznaku lezení, nepříjemně vržou (tohoto nešvaru jsme si všimli ve více obchodech, možná je to nekompletním sešroubováním, avšak dostatečně nás to odradilo - čtenáři mohou mít zkušenosti jiné, budeme rádi, když se o ně podělíte).

Mnoho dřevěných konstrukcí je tak, že montujete šrouby (vruty) skrze jeden díl do druhého, tedy železo do dřeva. Tento spoj má snad jedinou výhodu - je levný a rychlý. Bohužel je ve většině případů (hlavně u dřevotřískových postelí) jednorázový. Při vícerém použití na patrovou postel, na níž dochází k neustálém pohybu tyto šrouby dotáhnete párkrát a dost.  Dřevotřískové dílce rozšroubujete a složíte při tomto spoji max. 1-2x. Pak už prostě postel bude vždycky vrzat a vruty nebudete mít jak dotahovat.

Pokud má dřevěná postel jako spoj čep, není vrut zatěžován v plné míře, protože neslouží jako nosný spoj. Funkci tak přebírá čepované provedení, avšak takové postele vesměs v obchodech, kde se prodávají postele pro vlastní smontování, nenajdete. Tyto typy postelí se obvykle dodávají složené (čepy bývají lepené), nebo Vám ji na místě sestaví dodavatel (obvykle je tato postel také dílem místního truhláře).

Metrický šroub a váleček - pevný a kvalitní spojKdyž je patrová postel dřevěná, měl by být spoj kov do kovu - např. metrický šroub + váleček. Bude tak možné postel časem i dotahovat, případně ji rozebírat a znovu sestavovat.

Nezapomínejme na úložné prostory

Některé typy paland se prodávají včetně objemných šuflat pod postel. Prostor na úklid hraček a jiných dětských pokladů lze samozřejmě využít i pro uložení peřin. Záleží na každém, pokud šuflata využije a k palandě požaduje. Dají se koupit i samostatně.

Cena palandy nemusí být vždy rozhodujícím faktorem

Kvalitní postel může být dostupná. Nemusí vůbec jít o dražší typy postelí. Obvykle to však je  vykoupeno kompromisem za design, povrch, značku či materiály. Ceny konstrukcí paland se běžně pohybují od 6 do 20 tis. Kč. Mezi různými modely standardně vyráběných paland jsme objevili jeden, který splňoval všechny naše požadavky:

  • vysoké bočnice v patře postele
  • kvalitní kování a bytelná konstrukce
  • pevné příčky roštu (a dostatečný počet) pod matraci
  • kvalitní a pevné lože pro uložení roštu
  • dostatečné opracování povrchu
  • cena konstrukce palandy (a matrací)

 

Jakou tedy vybrat palandu?

V podstatě je to na každém z Vás. Jak se říká, proti gustu, žádný dišputát. My jsme pro redakční test měli konkrétní požadavky, kterých jsme se drželi. Chcete vědět, jakou palandu jsme nakonec vybrali? Čtěte příště...

Posílejte nám do redakce své tipy na palandy a patrové postele. Podělte se s námi i dalšími čtenáři o zkušenosti s užíváním těchto postelí. Zašlete nám své fotografie. Vybrané fotografie a zkušenosti zveřejníme.

Pro firmy: Nabídněte své služby související s tímto článkem nebo kategorií. Zařadit se do seznamu firem, které jsou k danému tématu článku, můžete sami. Musíte se přihlásit nebo zaregistrovat. Přiřazení ke kategorii daného článku Vás bude stát (cena 150000 kreditů).

 

Přidat komentář

Dovolujeme si upozornit, že bude-li Váš komentář vyžadovat nějakou akci z naší strany, např. odpověď, doporučení nebo odeslání související informace, budeme reagovat a to prostřednictvím dalšího komentáře případně e-mailem. Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a obchodními podmínkami.

RSS Přidej si RSS zdroj RSS
Reklama: