Jak velká si zvolit okna

K určení velikosti oken platí jednoduché pravidlo: jejich plocha by měla být rovna minimálně desetině plochy podlahy. Vždy je lepší, pokud jsou okna po obou stranách místnosti. U podkrovního pokoje to je samozřejmě možné jen v případě, když je napříč přes celý krov. Do takto situované místnosti dopadá sluneční světlo v průběhu celého dne a její oslunění je vyváženější než u pokojů, kam svítí sluníčko jen z jedné strany.

Sluneční světlo má v podkrovních místnostech mnohem větší sílu než v běžných patrech. Je to dáno sklonem střešních oken. Sluneční paprsky dopadají často kolmo nebo téměř kolmo na okenní tabuli, tudíž se jich jen malá část odrazí a naprostá většina projde do místnosti. Proto jsou také podkrovní prostory tak choulostivé na přehřívání. Instalovat si do podkroví okna bez slunečních clon je sice možné, ale výrazně si tím snižujeme komfort a znepříjemňujeme si pobyt pod střechou. Je určitě na místě mít na okně předokenní rolety nebo markýzy, případně mít z vnitřní strany zatemňující roletu.


Související články

Pro firmy: Nabídněte své služby související s tímto článkem nebo kategorií. Zařadit se do seznamu firem, které jsou k danému tématu článku, můžete sami. Musíte se přihlásit nebo zaregistrovat. Přiřazení ke kategorii daného článku Vás bude stát (cena 150000 kreditů).

Komentáře

Chcete-li přidat komentář k tomuto článku, vyplňte formulář pod všemi příspěvky u tohoto článku.

 

My jsme si vybrali klasická plastová okna. Velikost jsme nijak moc neřešili, ale chtěla jsem trojskla, aby se nám okna nerosila. Bohužel nám ale nikdo neřekl, že je potřeba je seřizovat, takže jsem po pár letech zjistila, že nám okna přestávají těsnit. Naštěstí jsme ale nemuseli koupit nová okna, ale stačilo, že manžel objednal těsnění z https://www.tesnenitexim.cz/D-profil-mezera-3-7-mm-c1_1_2.htm a okna přetěsnil, takže už s okny žádný problém není.

Ivana


Přidáno:
2020-08-22 13:11:00

My jsme si koupili dřevěná okna z https://www.jis.cz/drevena-okna/ . Nechtěla jsem žádná velká okna, protože to je náročné na mytí a v zimě jimi táhne a v létě jde zase teplo, takže jsem chtěla oken radši míň, než víc.

Alena


Přidáno:
2019-05-07 18:11:47

Přidat komentář

Dovolujeme si upozornit, že bude-li Váš komentář vyžadovat nějakou akci z naší strany, např. odpověď, doporučení nebo odeslání související informace, budeme reagovat a to prostřednictvím dalšího komentáře případně e-mailem. Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a obchodními podmínkami.

RSS Přidej si RSS zdroj RSS
Reklama: