Jak ušetřit peněžence - díl I. - TEPLO

Nevypínejte topení

Jakmile vychladnou zdi, na opětovné vyhřátí místnosti na původní teplotu spotřebujete mnohem více energie, než když by topení běželo dál. (záleží i na typu stavby – toto obvykle neplatí pro dřevostavby, jejichž stěny teplo neakumují, ale jso vpodstě izolantem). Vhodnější je v době nepřítomnosti nebo v noci teplotu mírně snížit (o 5 až 8 stupňů).

Zkraťte záclony

Radiátor pod oknem skrytý za nádherně nařasenými záclonami – z pohledu leckeré ženy výborně zařízený pokoj – z pohledu energetického vás přijde velmi draho. V létě si takovéto záclony klidně dopřávejte, na zimu nechte radiátory odhalené. Záclony zkraťte nebo stáněte ke straně, jinak spotřebujete až o 17% energie na topení více. Dvonásobně toto pravidlo platí u závěsů. TIP: laďte si bytové doplňky podle ročního období – i záclony si na zimu pořiďte kratší.

Kontrolujte vlhkost

Při 30% vlhkosti potřebujeme aspon 23 stupňů v místnosti, abychom se cítili dobře. Při 60% vlhkosti jen 21 stupňů. Ač se to nezdá, vlhkost podstatně ovlivňuje naše pocity. Nehledě na zdravotní hledisko – ideální hodnota je mezi 40-60%. Tip: radiátory lze v zimě ozdobit keramickými nádobami s vodou pro zvýšení vlhkosti. I prádlo z pračky nemusíte ždímat na nejvyšší otáčky – stojanový sušák v ložnici s vlkým prádlem Vám zpříjemní spaní.

Odvzdušňujte tělesa

Bublání kapaliny v radiátorech - banalita. Při „zurčení potůčku“ v radiátorech se dobře usíná, že? Pak může přijít nepříjemné probuzení – neodvzdušněné radiátory Vám ročně zvednou účet za topení až o 15%.

Zkontrolujte kvalitu oken

Výměna oken je oblíbenou a nutnou zejména u staších staveb. Ne vždy je však poměr cena/výkon, resp. cena/ušetřená energie tak výhodný, aby se okna „zaplatila“ úsporou energie již během příštích 3 let. A pro chorobné větrače s okny neustále dokořán je to snad i vyhození peněz do luftu. Rozhodně musíte okna brát jako investici do budoucna a podle toho se o nich i rozhodovat.

Fólie na okna

Protože okna představují třetinu až polovinu tepelných ztrát domu, věnujte jim velkou pozornost. Informujte se u dodavatele i na možnost nanesení tepelně izolační fólie, případně další povrchy skel. V plánovaných stavbách směrujte okna co nejvíce k jižní straně.

Francouzská okna?

Pro někoho jsou nádherná. Někdo je bere jako nepraktické výstaviště pro sousedy. Mají velkou plochu, jíž může proudit sluneční energie směrem dovnitř, ale teplo jimi směle proudí i ven. Čím větší plocha, tím větší mohou být ztráty. Francouzské okno musí být vhodně umístěno. Poraďte se s architektem. Při nevhodném umístění nebo nekvalitním okně mohou být tepelné ztráty obrovské.

Větrejte krátce a účinně

Nevětrejte v zimě příliš dlouho. Na vyvětrání stačí pár desítek vteřin nebo minut. Vyvětrání musí být účinné a rychlé. Otevřete okno (nebo dveře) na jedné a na opačné straně bytu, případně více oken (nezapomeňte je zajistit). Vyvětrejte průvanem. Vytáhne Vám sice ohřátý vzduch, ale díky naakumulovanému teplu ve stěnách a dalším zařízením v bytě a vyhřátým radiátorům, se během několika minut opět Váš byt dostane do tepelné pohody s čerstvým vzduchem. Když budete větrat příliš dlouho, prochladnou stěny a spotřebujete mnohem více energie na opětovné vyhřátí bytu.

Zavírejte zádveří (předsíň)

Velmi vhodná (před)místnůstka domu. Nejenom, že může plnit praktickou část – věšák či skříň na odložení svrchních oděvů, bot, ale její význam pocítíte hlavně v zimě. V podstatě si nevyluftujete teplo z bytu. Vřele doporučujeme do všech novostaveb – nezapomínejte na ni, hodně současných projektů je po vzoru letních sídel jižních zemí, ale Zima se v našich končinách přeci jenom nějaký ten měsíc každoročně zdržuje.

Zmatené termostaty

Automatická regulace kotle (topné soustavy). Vynikající věc. Ale nesmíte je šidit. Termostat se obvykle vypíná až poté, když se v určitém okolí čidel zvýší teplota na požadovanou hodnotu. A tak když necháváte otevřeno do předsíně a mezi místnostmi neustále proudí vzduch, tak topíte v obýváku pro pohodlí svých lodiček v botníku.


Související články

Pro firmy: Nabídněte své služby související s tímto článkem nebo kategorií. Zařadit se do seznamu firem, které jsou k danému tématu článku, můžete sami. Musíte se přihlásit nebo zaregistrovat. Přiřazení ke kategorii daného článku Vás bude stát (cena 150000 kreditů).

Komentáře

Chcete-li přidat komentář k tomuto článku, vyplňte formulář pod všemi příspěvky u tohoto článku.

 

Tak to teda nevím. My máme doma přes 60 % vlhkost a kdybychom tady měli jen 21 stupňů, tak bych se asi radši na zimu odstěhoval :-D . Topíme na 22 - 23 stupňů a je nám příjemně. Topíme v krbových kamnech, takže si topení regulujeme každý den. Z kamen vede komín, který jsem objednal z https://www.poctivy-komin.cz/ a před každou zimou ho kontroluje kominík, abych měl jistotu, že je nachystaný na zimu.

Mirek


Přidáno:
2020-12-15 19:27:51

To s tím zkrácením záclon je super nápad. Sama jsem už nad něčím takovým také přemýšlela. Abych pravdu řekla, tak kratší záclony podle mého názoru stejně vypadají lépe. Vidím to tak, že k nám domů asi nějaké koupím. Hodně se mi líbí třeba ty, co mají tady: https://www.emako.cz/kratke-zaclony/

Andrea


Přidáno:
2020-03-28 04:02:09

Dobré zkušenosti se zamezením úniku tepla mám například se závěsy z opravdu kvalitních materiálů. Jedny takové máme z článku https://www.mk-rolety.cz/proc-budete-100-milovat-blackout-zavesy/ , které nejen, že docela dobře udrží teplo v místnosti, ale hlavně ji perfektně zatemní ;-)

Honza


Přidáno:
2019-05-19 21:57:42

Je moc fajn když si zkrátíte záclony+závěsy, ale u klasických garnýž jsou stále V POKOJI A PŘED RADIÁTOREM!!! Bacha na Fyziku!! Chce to asi ty závěsy a záclony prohodit nebo jinak zavěsit! Závěs k oknu a záclony víc do pokoje! No šak ste hlavy, když vymyslíte zkrácení záclon jistě vymyslíte i jak ty zkrácenky pověsit!

[VSEPROVASDUM.cz] děkujeme za lekce fyziky. Zářič tepla - radiátor - vyzařuje teplo do prostoru, tedy i od stěny. Teplý vzduch stoupá. Když budete mít závěsy nebo záclony před radiátorem, teplo se do prostoru nedostane. Děkujeme za rozvíjení myšlenek. To, jak závěsy šoupnout za radiátor už určitě vymyslíte sami ;-)

Marka


Přidáno:
2007-10-19 18:52:07

Přidat komentář

Dovolujeme si upozornit, že bude-li Váš komentář vyžadovat nějakou akci z naší strany, např. odpověď, doporučení nebo odeslání související informace, budeme reagovat a to prostřednictvím dalšího komentáře případně e-mailem. Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a obchodními podmínkami.

RSS Přidej si RSS zdroj RSS
Reklama: