
Jak ošetřit nové dřevo
Mnozí z nás si na jaro plánují stavbu dřevěného venkovního posezení. Než však započneme samotnou stavbu, měli bychom dřevo, které hodláme použít patřičně ošetřit proti nejrůznějším škůdcům, a zajistit tak jeho dlouhou životnost.
Dřevokazný hmyz
Způsobuje velké ztráty na našich dřevěných stavbách . Mezi nejčastější návštěvníky dřevěných konstrukcí patří tesařík krovový a červotoč proužkový. Dřevo poškozené tímto hmyzem ztrácí pevnost a dále se mění jeho hmotnost, izolační vlastnosti i vzhled. Dřevokazný hmyz žije ve skrytu uvnitř dřeva a narušuje jeho strukturu, čímž mění jeho kvalitativní vlastnosti. Nejlepší ochranou před tímto hmyzem je aplikace nátěru některým z moderních přípravků s regulátorem růstu hmyzu.
Dřevokazné houby
Jsou dalším nepříjemným škůdcem. Ty poškozují buněčné stěny dřeva a tím mění jeho mechanické a fyzikální vlastnosti. Nejobávanější dřevokaznou houbou je dřevomorka domácí. Napadá zejména krovy domů a menší stavby. Způsobuje hnědou hnilobu dřeva. Ke svému životu potřebuje vysokou vlhkost dřeva (nejméně 20%) a teplotu (20-300C). Proto napadá nejdříve části dřevěné konstrukce, které jsou ve styku se zemí a vodou. Účinně bojovat s dřevokaznou houbou, která napadla konstrukci se většinou nedaří. Proto nejlepší obranou je preventivně je dřevo chránit před vlhkem.
Jak nové dřevo ošetříme?
- Veškeré dřevo, které chceme na stavbu použít důkladně prohlédneme a zkontrolujeme, zda se nějaký škůdce už nezabydlel.
- Ze dřeva důkladně odstraníme zbytky kůry a lýka, piliny a jiné nečistoty.
- Na takto očištěné dřevo aplikujeme potřebné množství přípravku, který likviduje všechna vývojová stádia hmyzu, např. Lignofix E Profi. (přípravků existuje celá řada)
- Při aplikaci je nutné dodržet předepsanou koncentraci a teplotu podkladu.
- Provedeme jeden až dva nátěry dle pokynů výrobce.
- Nátěr necháme důkladně vyschnout.
Jak ošetříme škůdci napadenou konstrukci?
- Poškozenou část opatrně odstraníme, alespoň 0,5m od jeho zdravé části.
- Napadené části dřeva vkládáme do igelitových pytlů, které neprodyšně uzavřeme.
- Provedeme injektáž přípravku do viditelných chodbiček škůdce.
- Poté aplikujeme ochranný nátěr jako u nového dřeva
Pokud v okolí napadení dřevěné konstrukce zjistíme též podhoubí dřevokazných hub, na zdivu otlučeme omítku, vyškrábeme spáry, opálíme ohněm a ošetříme speciálním přípravkem.
Provedením těchto úkonů bychom měli mít zajištěnu dlouhou životnost našich dřevěných staveb.
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE K ČLÁNKŮM