Indukční varná deska - bezpečné a efektivní vaření

Nepostradatelným pomocníkem v každé kuchyni je zcela jistě varná deska. Ale jak si v nepřeberné nabídce vybrat tu pravou? Vsaďte na bezpečnost a efektivitu a sáhněte po desce indukční. Ta již dávno není cenově nedostupná a důvody k jejímu pořízení jsou pádné.

Rychlá a úsporná

Indukční varná deska je energeticky efektivní díky své schopnosti využít 90 % vynaložené energie, zatímco u plynového sporáku dochází k 50% ztrátě a u sklokeramické desky je ztráta 40 %. Tento poměr je dán tím, že indukční deska zahřívá pouze dno nádoby a nedochází k úniku tepla do okolí. Díky tomu je ohřev také mnohem rychlejší. Zatímco na plynu by se 2 litry vody vařily 9 minut a na běžné sklokeramické desce 8 minut, indukce je zvládne uvařit za 5 minut. Například funkce Jet Start zabezpečí rychlé dosažení bodu varu tím, že při maximálním výkonu zahřeje plotnu za 8 minut na 630 °C.

Princip indukčního vaření

Whirpool - indukční varná deska

Princip indukčního vaření spočívá v tom, že mezi feromagnetickým dnem nádoby položené na povrchu a měděnou cívkou umístěnou pod plotnou vzniká elektromagnetické pole. Nepřetržitě zahřívá dno nádoby podle stupně nastaveného výkonu. Po vypnutí pak dochází k velmi rychlému chladnutí. Test s 1 litrem vody uvařené na 60 °C ukázal, že zatímco sklokeramická deska chladne 25 minut a plynová 14, indukci stačí pouhých 6 minut. V průběhu vaření tak odpadá nebezpečí popálení a majitel se nemusí bát ani případného požáru, který by mohl hrozit při manipulaci s otevřeným ohněm.

Výhodou indukční varné desky je také její schopnost reagovat velmi rychle. Pokud výkon snížíte či zvýšíte, změnu pocítíte okamžitě. S indukcí je možné regulovat teplotu s přesností téměř na 1 °C.

Indukční varná deskaK základnímu vybavení indukčních desek patří dotykové ovládání a bezpečnostní prvky, které jsou nepostradatelné nejen pro rodiny s malými dětmi. Signalizace zbytkového tepla svítí, pokud je spotřebič stále ještě nahřátý na více než 60 °C a kuchaři by mohlo hrozit popálení. Stejně tak oceníte dětskou pojistku, která znemožní použití funkcí. Pro pohodlné vaření slouží časovač, díky kterému je možné nastavit délku vaření, což oceníte třeba při vaření vajec, těstovin či knedlíků.

Design - rozhoduje zákazník

Design indukčních desek je podobný deskám sklokeramickým, jedná se o designové tvary a je na majiteli, zda dá přednost varné desce se zkosenými hranami či s kovovým rámem. Společnost Whirlpool letos představila novinku - indukční desku ACM 703 - s tzv. Lateral Frame, tedy desku s postranními lištami za doporučenou cenu 19 990 Kč. Stejně jako desky sklokeramické jsou i desky indukční velmi snadno čistitelné a jejich údžba je bezproblémová.

Efektivní a úsporné vařeníVelikost desky závisí na počtu osob v domácnosti a nabídka je obdobná jako u ostatních desek. Volit můžete mezi čtyř-, tří- a dvouplotýnkovou podobou. Dvouplotýnková deska ACM 712 o rozměrech 275 x 490 mm je v prodeji za doporučenou cenu 12 990 Kč. V nabídce jsou také hybridní podoby desek, které v sobě zahrnují jak indukci, tak sklokeramickou desku. Například u novinky AKT 842 za doporučenou cenu 22 390 Kč můžete využívat dvě plotny indukční a dvě sklokeramické.

Nevýhoda indukčních desek - nutnost použití speciálního nádobí

Za jistou nevýhodu indukčního vaření je považována nutnost používat speciální nádobí k tomu určené. Obecně řečeno, potřebujeme nádoby s obsahem železa na dně, tedy feromagnetické. Pro běžné vaření si vystačíte se třemi základními hrnci pohybujícími se v řádech stovek korun a praktickou pánví. Nemusí se tedy jednat o zásadní nákup nového vybavení, které by mělo ohrozit vaši peněženku. Další často zmiňovanou nevýhodou je pořizovací cena výrobku. Vzhledem k tomu, že indukce si již v našich kuchyních našla své místo, se nemusíte bát, že by vás pořízení indukční varné desky zruinovalo. Induční desky Whirlpool jsou v prodeji za doporučenou cenu od 12 990 Kč do 24 990 Kč.

 

Pro firmy: Nabídněte své služby související s tímto článkem nebo kategorií. Zařadit se do seznamu firem, které jsou k danému tématu článku, můžete sami. Musíte se přihlásit nebo zaregistrovat. Přiřazení ke kategorii daného článku Vás bude stát (cena 150000 kreditů).

Komentáře

Chcete-li přidat komentář k tomuto článku, vyplňte formulář pod všemi příspěvky u tohoto článku.

 

Jojo, indukční deska je vázně super vynález. Já si ji do kuchyně pořídila teprve nedávno a nemůžu si ji vynachválit. Trochu mám ale strach z toho, aby se s ní něco nestalo, tak ještě přemýšlím, že bych si na ni koupila takovou tu ochrannou desku jako mají třeba tady: http://emako.cz/ochranne-sklenene-panely-na-sporak/

Hanka


Přidáno:
2019-10-29 01:01:53

My máme v domě zavedený plyn, kterým topíme, tak ho využíváme i na vaření. Plynový sporák mi vyhovuje, takže nemám důvod ho měnit. Plyn máme docela levný. Vloni jsme přešli k https://www.epet.cz/plyn/ a nemůžeme si stěžovat.

Lenka


Přidáno:
2019-07-02 07:10:22

Cca před 3/4 rokem jsme pořídili indukční desku Brandt. Dali jsme na doporučení kámoše (jinak bysme o ní asi neuvažovali) a s odstupem času musím říct, že nikdy jinak.

Michal


Přidáno:
2010-06-09 17:14:35

Mám podezření, že mi indukční plotýnka nefunguje jak má.Zdá se mi příliš pomalá.Jaká je přibližná doba do varu 1l vody na plotýnce při výkonu 1,4 kW?.Napište mi prosim na email, pokud znate odpoved,ci to muzete doma zkusit na své:)

Jana


Přidáno:
2010-02-19 15:13:01

indukcni deska je super, rychle vareni, doporucuju

Marek


Přidáno:
2009-10-16 09:33:59

Přidat komentář

Dovolujeme si upozornit, že bude-li Váš komentář vyžadovat nějakou akci z naší strany, např. odpověď, doporučení nebo odeslání související informace, budeme reagovat a to prostřednictvím dalšího komentáře případně e-mailem. Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a obchodními podmínkami.

RSS Přidej si RSS zdroj RSS