Fajnové kluziště pro celoroční bruslení na vlastní zahradě

Soukromé kluziště na vlastním pozemku zní zřejmě jako přepychová vymoženost, zvláště pokud mluvíme o bruslení v horkých letních měsících. Nemusí tomu tak ovšem být vždycky. Na českém trhu se objevila velmi zajímavá novinka – umělé polymerové kluziště pro celoroční! provoz.

Bruslení na polymerovém kluzišti Jedná se o syntetickou bruslící plochu, která má obdobné vlastnosti jako led, avšak je zcela odolná vůči teplotním výkyvům a povětrnostním vlivům. Nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu ani chladící zařízení. Instalace je velmi snadná a rychlá. Jelikož je kluziště sestaveno z jednotlivých panelů, lze se zcela přizpůsobit prostoru a vytvořit tak plochu jakéhokoli tvaru a velikosti. A co víc - k bruslení na polymeru není třeba speciálních bruslí.

Uvážíme-li to všechno, je zřejmé, že celkové náklady jsou v porovnání s výstavbou klasické ledové plochy výrazně nižší, a proto taková investice do ledové plochy nebo chcete-li investice do plochy na bruslení, už není jen výsadou velkých firem a sportovních oddílů. Svůj sen si mohou splnit jak vášniví bruslaři, kteří prahnou po domácím bruslení, tak i všichni, kteří prostě jen nechtějí celé léto čekat, až přijde zima a zamrzne městský rybník.

Co to je polymerové kluziště?

Polymer je látka sestávající z molekul jednoho nebo více druhů atomů, která měla být původně využita v NASA. Jedná se o vysokomolekulární materiál nabízející obdobné vlastnosti jako ledová plocha. Tato umělá hmota není samozřejmě stoprocentní náhradou, ale dle vyjádření zkušených odborníků (krasobruslařů a hokejistů) je kvalita bruslení srovnatelná s bruslením na měkkém ledě. Vlastní skluz představuje cca 80 % skluzu na ledě.

Jaké použít na bruslení na polymerovém kluzišti brusle?

Na bruslení si nazujte své vlastní brusle, se kterými chodíte bruslit na led. Ovšem pozor, brusle pro bruslení na polymeru je třeba nabrousit více na hranu než na tzv. "žlábek". Vzhledem k tomu, že skluz na polymeru je pomalejší, stává se tato skutečnost výhodou pro začínající bruslaře či děti, které se na tomto povrchu lépe a rychleji učí bruslit a tím získávají větší jistotu a sebevědomí než na klasickém přírodním ledě.

Jak se polymerové kluziště udržuje?

Polymerové kluziště Samozřejmě jako každé jiné sportovní zařízení je nutno kluziště udržovat v čistotě. Základní péče však není nijak náročná, plochu stačí pouze zamést nebo k čištění použít vysavač. V opačném případě by se zhoršovala kvalita skluzu. Pro dokonalé využití a prodloužení životnosti polymeru se doporučuje používat speciální emulzi zvyšující rychlost pohybu po ploše. Jedná se o netoxickou, nesmyvatelnou látku, která se nanáší každé dva až tři týdny podle typu kluziště (venkovní či kryté)a poté stačí kluziště jen zamést. Po nanesení emulze lze bruslit celý den - závisí to také na počtu lidí na kluzišti, čím více lidí, tím častěji je třeba plochu zamést.

POZOR! Na polymer se nesmí se stoupat v obuvi, pouze v bruslích. Při dotyku polymeru s nečistou obuví se plocha špiní a kvalita bruslení se tím zhoršuje.

Jak se polymerové kluziště montuje?

Kluziště je sestavováno z pevných panelů, které díky důmyslnému spojovacímu systému tvoří souvislou plochu. Jednotlivé spoje jsou takřka mikroskopické a nijak se i při značné zátěži nerozšiřují. Jelikož je instalace velmi jednoduchá, zvládne ji jeden člověk bez obtíží během pár hodin.

Polymerové kluziště Způsob, jakým do sebe panely zapadají, může být rovněž různý. Zatím nejúspěšnější patentovanou technologií je skládání panelů na principu puzzle. Tento spoj je ze všech nejpevnější, což zajišťuje i univerzální využití takto sestaveného kluziště.

Další z možností je nikoli vertikální, ale horizontální zasunutí desek do sebe. Každá deska má jednu drážku. Aby byl zajištěn hladký povrch, musí drážka přesně zapadnout do žlábku druhé desky. Tento typ je doporučován spíše do uzavřených prostor, kde jsou eliminovány vlivy počasí.

Vývojově nejstarším typem jsou panely bez drážek a jiných uchycení, tyto vyžadují pevné ukotvení (např. o hrany zdí), jsou určeny výhradně pro interiéry, nicméně jejich pořízení je nejméně nákladné.

Složení kluziště je jednoduché a při ploše 100 m2 trvá ve dvou lidech přibližně dvě hodiny.

 

Kde všude je vhodná montáž polymerového kluziště?

Desky lze položit na zahradě, ale i uvnitř domu. Podklad na zahradě nutný není, pokud je trávník a povrch upravený, nicméně se to doporučuje. Je možné objednat tlustší variantu polymeru, která je natolik těžká, že se dosáhne rovného povrchu i bez podloží.

Polymerové kluziště na zahradě Můžete si tak zorganizovat párty "na ledě" přímo ve Vašem obývacím pokoji či uspořádat zahradní oslavu na bruslích. Desky je možné složit na parketách i dlažbě, s kobercem by také neměl být problém, ale vzhledem k tomu, že jsou desky hodně těžké (jedna deska váží kolem 10 kg), nedoporučuje se jejich položení na koberce s vysokým vlasem

Velký úspěch mají také cvičné plochy pro mladé nadějné hokejisty, kteří ocení především to, že i doma v dětském pokoji mohou trénovat. A může to mít pro ně daleko větší přínos, než kdyby nacvičovali základní pohyby na koberci či plovoucí podlaze a bez bruslí.

Technické parametry polymerového kluziště:

Jednotlivé panely mohou být různých velikostí a výšek. Délka jedné desky se pohybuje okolo 2 metrů, šířka pak kolem 1 m. Výška může být různá v závislosti na nerovnosti povrchu a účelu, jakému má polymer sloužit.

U všech druhů panelů však platí, že sestavit lze kluziště libovolné velikosti. Velikosti a tvary panelů jsou plně přizpůsobeny potřebám a možnostem majitelů rodinných domů, bytových domů, sportovních zařízení i penzionů či zahrady.

Kolik polymerové kluziště stojí?

Prodejní ceny jsou různé, závisí na velikosti kluziště, na příslušenství, atd

Pokud bychom mluvili o vyčíslení nákladů, pak takové malé kluziště o ploše cca 20 m2 se dá pořídit zhruba od 50.000 Kč.

Desky lze ale i pronajmout, dovozce zajišťuje i přípravu akcí na míru (oslavy, krasobruslařské exhibice, vánoční večírky - cokoli dle přání zákazníka)

Jak je to se životností polymerových desek a jejich spojů?

Spoje by se neměly nějak výrazně opotřebovávat, polymer je materiál s vysokou tvrdostí, životnost desek je až 10 let. Při velmi častém rozkládání a skládání by měly desky vydržet bez poruchy 5 let. Výhodou je určitě i to, že se dají použít z obou stran.

V čem spočívají výhody polymerového kluziště oproti klasickému ledu?

  • Polymerové kluziště na zahradě Nízká investiční náročnost – výdaje jsou nižší o náklady na chladící zařízení, elektrickou energii, náročnou údržbu a výstavbu kryté haly
  • Kluziště je odolné vůči každému počasí, nevadí mu ani silný mráz, ani vysoké teploty, déšť dokonce způsobí, že mokrá plocha bude rychlejší
  • Velmi snadná a rychlá instalace (ve dvou lze malé kluziště sestavit do dvou hodin), provádí se na různých podkladech (i na trávě)
  • Vysoká životnost (až pětiletá záruka), polymerové panely jsou použitelné z obou stran
  • Kluziště nemusí být zastřešené, případné nečistoty krátkodobě neškodí polymerové ploše, mají vliv pouze na ostří bruslí
  • Snadná údržba – plochu stačí pouze zamést či vysát
  • Na kluziště lze malovat čáry
  • Při pádu ve velké rychlosti nehrozí popáleniny kůže
  • Rychlost pohybu po ploše je téměř srovnatelná s klasickým ledem, horší skluz má bruslař pouze první dvě minuty, než se zahřejí nože bruslí.
  • Multifunkční využití polymeru - plochu lze pokrýt jiným povrchem (PVC, koberec) a využít i k dalším činnostem, např. tancování
Pro firmy: Nabídněte své služby související s tímto článkem nebo kategorií. Zařadit se do seznamu firem, které jsou k danému tématu článku, můžete sami. Musíte se přihlásit nebo zaregistrovat. Přiřazení ke kategorii daného článku Vás bude stát (cena 150000 kreditů).

 

Přidat komentář

Dovolujeme si upozornit, že bude-li Váš komentář vyžadovat nějakou akci z naší strany, např. odpověď, doporučení nebo odeslání související informace, budeme reagovat a to prostřednictvím dalšího komentáře případně e-mailem. Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a obchodními podmínkami.

RSS Přidej si RSS zdroj RSS