Jak při stavbě eliminovat úniky tepla? - odpovídal odborník

Tepelný most patří k nočním můrám každého stavebníka. Jedná se o místo v konstrukci zdiva, nejčastěji v oblasti parapetu, nad oknem nebo nad horním rámem dveří, kde je výrazně vyšší tepelný únik než v okolním zdivu. Vnitřní zdivo se zde výrazněji ochlazuje a při větších teplotních rozdílech se rosí. Majitele domu s tímto typem problému tak budou trápit nejen vysoké účty za energie na vytápění, ale časem mohou přibýt i nepříjemnosti se vznikem plísní.

Jak na tepelné mosty?

Kvalitně postavený dům je základem spokojeného bydlení. Jak ale stavět a co si pohlídat, abyste měli jistotu, že vaše stavba bude opravdu v pořádku? A jak je možné zkontrolovat, že konstrukce netrpí tepelnými mosty? Zeptali jsme se odborníka ze společnosti Wienerberger, pana Ing. Petra Veleby.

Zajímá Vás toto téma? Posílejte své dotazy do diskuze níže. V pátek 19. června 2009 od 11 do 13 hodin odpovídal na vaše otázky on-line Ing. Petr Veleba ze společnosti Wienerberger. Na došlé dotazy samozřejmě budeme odpovídat i nadále.

Používejte pouze jeden typ materiálu

Aby vzniklo opravdu kvalitní bydlení, v němž budou spokojeny i další generace, je nutné splnit několik požadavků. Prvním předpokladem je výběr kvalitního stavebního materiálu. "Stavebníci by se měli vyvarovat používání rozdílných typů výrobků do zdiva", upozorňuje ing. Petr Veleba ze společnosti Wienerberger. "Nedoporučuji například zdivo z velkoformátových bloků doplňovat či různě dorovnávat cihlami z bouraček. Každý materiál má totiž jiný tepelný odpor, a proto i jinou schopnost teplo propouštět ven."

Pohlídejte si práci zedníků

Důležité je také správné provedení ložné spáry, tedy spojení nad sebou ležících řad cihel. V případě použití klasických velkoformátových cihel by zde vrstva malty neměla překročit tloušťku 15 milimetrů, při větší tloušťce je právě ložná spára kritickým místem stavby. "Pokud si stavebníci vyberou například ze sortimentu POROTHERM cihly na spojení pero a drážka, je zdění velmi snadné", popisuje ing. Petr Veleba. "Zde se maltuje právě jen ložná spára, výstavba je rychlá a přesná."

Preferujte zdivo s minimální ložnou spárou

Stavebníkům, kteří chtějí riziko vzniku tepelného mostu naprosto minimalizovat, Veleba radí zdít z broušených cihel POROTHERM CB. Malta se v tomto případě na cihly nanáší speciálním válcem a tloušťka spáry mezi řadami cihel je pouhý jeden milimetr. "Místo malty mohou stavebníci u těchto cihel stavebníci využít i speciální PUR-pěnu", vysvětluje Veleba. "Hrubou stavbu lze touto metodou zvládnout do týdne, navíc je možné zdít i v zimě, a to až do -5°C."

Pro zabudování oken a dveří volte speciální cihly

Protože nebezpečí vzniku tepelných mostů hrozí právě k okolí okenních otvorů, doporučuje Veleba používat speciální koncové a poloviční cihly. Právě ty umí díky speciálnímu systému otvorů, které se při využití do ostění vyklepnou a vyplní izolantem, tomuto nepříjemnému problému účinně předejít. V ostění se tyto poloviční a celé koncové bloky vyzdívají střídavě po vrstvách nad sebe tak, aby kapsy vzniklé po jejich zazdění a následném vyklepnutí patřičných přepážek vytvořily svislou drážku. V parapetu se koncové cihly kladou do lože z tepelně izolační malty pro zdění vedle sebe řeznými plochami na sraz tak, aby kapsy byly shora, směrem k rámu okna, a plynule na sebe navazovaly.

Koncové cihly celé POROTHERM K CB a koncové poloviční cihly POROTHERM ½ K CB

Koncové cihly Porotherm - řešení pro zabudování oken Koncové cihly Porotherm - řešení pro zabudování oken Koncové cihly Porotherm - řešení pro zabudování oken

Koncové cihly celé POROTHERM K CB a koncové poloviční cihly POROTHERM ½ K CB jsou vybaveny dvěma přepážkami.

  • Po jejich zabudování
  • se "vyklepne" přepážka, která je v místě budoucího rámu okna nebo dveří.
  • Vzniklá drážka se zaizoluje pruhem extrudovaného polystyrenu
  • a teprve poté se osadí okno. Díky tomuto řešení se výrazně zvyšuje energetická kvalita domu a zároveň eliminuje přestup tepla v místech napojení stěny na výplně otvorů.


Objednejte si kontrolu termovizí

Další možností, pokud chtějí stavebníci zkontrolovat stav již hotového objektu, je prohlídka termovizí. Provádí se obvykle v chladnějších měsících roku, aby bylo možné lépe zobrazit místa, kudy uniká teplo ven. "Místa s tepelným mostem se na snímcích objevují zbarvená od žluté až po sytě červenou. Správně postavená stavba „svítí“ modře", popisuje termovizní snímky ing. Petr Veleba.

Termovizní snímek

Měření termovizíKontrola systémového řešení zakončení stropní konstrukce vložením izolace za věncovkou POROTHERM, kontrola přerušení tepelného mostu u překladů POROTHERM RONO – v 1.NP a POROTHERM 23,8 – v podkroví pomocí vloženého izolantu.

Máte-li zájem o termovizní snímky a měření vlastní stavby, kontaktujte nás emailem: termovize@vseprovasdum.cz. Nezapomeňte uvést plánovanou adresu měření, typ domu, případně připojte nějakou fotku objektu, úplné kontaktní údaje a cíl měření (nač se při měření chcete zaměřit). Poznámka: měření provádáme převážně v zimních měsících.

Více informací naleznete na www.porotherm.cz.

Vaše dotazy

Chcete-li přidat svůj dotaz k danému tématu, vyplňte formulář pod ostatními příspěvky.

Na vaše dotazy k danému tématu odpovídal v pátek 19. června 2009 mezi 11 a 13 hodinou Ing. Petr Veleba, specialista ze společnosti Wienerberger. Na dotazy došlé později budeme i nadále odpovídat a pana Velebu s odbornými dotazy i nadále kontaktovat. Děkujeme panu Velebovi za odpovědi z pohledu odborníka!

Ing. Petr Veleba, specialista ze společnosti Wienerberger, cihlářský průmyslIng. Petr Veleba
Po zakončení studia na ČVUT 1998 pracoval jako projektant. Od r. 2002 pracuje ve firmě Wienerberger cihlářský průmysl a.s., nyní jako produktový technik.

 

V dnešní době je spousta možností, jak zateplit dům. Já jsem se snažil eliminovat únik tepla z domu tak, že jsem při jeho stavbě volil kvalitní plastová okna. Vybral jsem si plastová okna z https://www.jis.cz/ a jsem s nima spokojený.

Kamil


Přidáno:
2019-05-28 18:43:50

Dobry den,muzete mi prosim poradit,jestli pri stavbe stropu nad suterenem a prizemim,pouzit betonove ,nebo cihelne stropy?Prosim o nezavisle doporuceni...Predem dekuji za Vase namety.
Přidáno:
2010-11-26 13:51:25

Dobrý den, mám dotaz mám cihly heluz sti 44, dělám předlady a zajímalo by mě jak velký přesah musím mít na obou stranách když okno je metrové, jestli mi stačí 12,5 na každý straně nebo 25?
Přidáno:
2010-08-25 22:43:28

Po dlouhém rozhodování a pročítání diskuzí jdu do cihly. Směřuji k Porothermu. 36,5TI se mi zdá hodně drahá. Jednou tolik navýšená cena oproti ostatním typům asi nebude odpovídat o 50% lepším parametrům, nebo se mýlím? Můžete srovnat a zhodnotit 44Si, 44CB, 44CB DF abych měl snazší volbu? Děkuji

Carlos


Přidáno:
2009-06-27 16:44:19

Mám postaven RD z cihelného systému Heluz 490 STi s vnitřní části mám již hotovo.Jsem před problémem fasády.Nechtěl sem zateplovat,ale fasádníci radí použít na hrubé cihly 3 cm.tzv.difuzní polystyren,lepidlo,síťku a šlechtěnou omítku.Potřebuji poradit,zda tento systém je možný a jaký typ šlechtěné omítky je na tento podkladní system vhodný(silikon,silikát,akrylát).Pozn.nechtěl bych z domu udělat ledničku a mám obavy mezi polystyrenem a zdí s tvoření plísní a pod.,Děkuji za urychlenou odpověď.mob.731 629 722

Pavel Š.


Přidáno:
2009-06-24 07:17:17

dobrý den,
chceme stavět rodinný domek 800 m n m.
Je lepší zateplit, nebo zdít kvalitním a silnějím zdivem.
Jaká tloušťka a druh zdiva je dostatečný a efektivní.
Děkuji za odpověď.

Sedláček


Přidáno:
2009-06-21 22:31:41

A proč se krucinál dělají pořád jednotlivé cihly, které pak musíme lepit a zedničit atd? Proč mi kruci nepřivezete hotový cihlový stěny, jako můžu dostat hotovou stěnu u dřevostaveb? :-) Vlastnosti tepelných prostupů pak bude garantovat výrobce a nemusíme řešit kraviny se zedníkama...

Dzony Inglis


Přidáno:
2009-06-19 21:25:34

Je nutné používat i doplňkové cihly, které máte v nabídce? Zdá se mi to příliš složité. Děkuji

[VSEPROVASDUM.cz] Ing. Petr Veleba [Wienerberger]: Systém POROTHERM skutečně obsahuje k základním cihlám i tzv. doplňkové cihly. Jejich účel má dva hlavní důvody:
1) použitím doplňků urychlíte stavbu - nemusíte cihly řezat, vše snadno skládáte jako "dětskou skládačku"
2) navíc tím vyřešíte i důležité (navazující) detaily: např. detail napojení rámu okna na ostění a parapet otvoru. - viz. dřívější dotaz a úvod k debatě.

Radim


Přidáno:
2009-06-19 13:18:18

Někudy mi asi pod střechu zatéká. Dá se tímto měřením zjistit, kde to je? Protože cítíme divný zápach vždy po dešti v podkroví, ale sádrokartonové podhledy jsou suché, tak předpokládám, že se voda dostává do izolace a pak to zase vysychá a smrdí. Ale přeci nebudeme rozebírat celou střechu nebo sádroš...

[VSEPROVASDUM.cz] Toto měření nemusí dát konkrétní výsledek. Záleží na zvolených izolacích, nebo pokud alespoň částečně může být vlhkost zjistitelná, pak výsledek dostat můžete. Eventuelně by se i v létě dala situace s deštěm "nasimulovat" kropením hadicí střechy a kamerou průběžně zjišťovat místa s tepelným mostem, aby se dalo zatékání zjistit. Pokud je ovšem proud vody pro zatékání nepatrný a izolace zvládne ve svrchní vrstvě toto pohltit, může být měření naprosto bez výsledku. Pak se jedná o investici v řádu několika tisíc, která může být bez výsledku (ale také Vám může danou lokalitu objevit a ušetřit tak spoustu času s odkrýváním střechy, izolací, odstraňováním podhledů apod.) Pokud si přejete i takové měření provést, kontaktuje nás na termovize@vseprovasdum.cz

Vlhko


Přidáno:
2009-06-19 12:58:34

Soused si staví dům z cihel a vysypává si první vrstvu cihel perlitem. Chápu, že tam vznikají asi nějaké tepelné mosty, ale moc se mi toto provedení nezdá. Zmoklo mu to a potom zase všechno vysával průmyslovým vysavačem. Co si o tomto řešení myslíte Vy?

[VSEPROVASDUM.cz] Ing. Petr Veleba [Wienerberger]: Zcela sdílím Vaše obavy o tomto řešení. Z technického hlediska velmi nešťastný nápad dosypávat perlit na stavbě! Problematická proveditelnost a nasákavost perlitu může vést až k roztržení první vrstvy cihel mrazem! Bohužel v minulosti se toto řešení objevilo jako oficiální doporučení některých výrobců, kteří tím zřejmě chtěli nahradit cihly plněné perlitem již ve výrobě, které nebyli schopni vyrábět a neměli ani řešení pro izolaci soklu.
Mezi plněnou cihlou ve výrobě a na stavbě je však zásadní rozdíl. Ve výrobě je do cihel perlit vtlačen a navíc je spojen pojivem, které jej ochrání před vlhkostí. Perlit se Vám potom nevysypává ze zdi ven (např. když děláte elektrickou zásuvku). Plněné cihly perlitem (plněné již ve výrobě) existují. Pod označením POROTHERM Ti jsou k dispozici pro stěny tloušťky 365 mm. Toto jsou cihly, které Vám mohu doporučit pro celý dům, nejen pro první vrstvu.

Vláďa


Přidáno:
2009-06-19 12:56:10

Dobrý den. Je pravda, že u masivní konstrukce zděného domu díky akumulaci tepla protopím více než u montovaného sendvičového domu?

[VSEPROVASDUM.cz] Ing. Petr Veleba [Wienerberger]: Nejdříve potřebujete tepelnou energii při zabydlování domu než se konstrukce ustálí a "začne s Vámi dýchat“. Potom již jen udržujete vnitřní teplotu v bytě, k čemuž Vám právě teplo, ale i vlhko akumulované ve zdivu pomáhá. Klima je poté velmi příjemné a stabilní, což je právě důvod, proč jsou cihelné stavby historicky tak dobře ceněny. Pokud nebude akumulace dostatečná, mohou nastat značné výkyvy od velikého ochlazení při topné pauze nebo přehřívání v létě. Naproti tomu v těchto situacích, které lehká montovaná konstrukce již sama nezvládá, budete nakonec potřebovat tepelné energie více.

Mirek


Přidáno:
2009-06-19 12:34:44

Stavíme rodinný dům z Porothermu 40 P+D. Je vůbec možné abychom "dosáhli" na dotace Zelená úsporám? Ty tepelné odpory nevychází.

[VSEPROVASDUM.cz] Ing. Petr Veleba [Wienerberger]: Máte pravdu. Již jsem zmiňoval v odpovědi dříve. Podívejte se, kdy dům vychází na odkazu: www.wienerberger.cz
Pro podlažní dům to bylo u U=0,14 a u bungalovu U=0,09 (U..součinitel prostupu tepla), což obnáší zateplení zdiva pro bungalov cca 31cm. (Ta U máme ze studií zpracovaných na ČVUT). Stojí úspora 10 000 až 15 000,- Kč na topení za všechna ta opatření?

Tomáš


Přidáno:
2009-06-19 12:33:10

Stavíme si rodinný dům svépomocí z cihel Porotherm 44 PD. Je nutné při takto silných zdech ještě zateplovat?

[VSEPROVASDUM.cz] Ing. Petr Veleba [Wienerberger]: Cihly POROTHERM 44 P+D není nutné zateplovat. Splňují všechny požadavky norem a jednovrstvá konstrukce je jak z pohledu provedení tak i z pohledu údržby a celkové životnosti těžko překonatelná ;-) Uvažovat o zateplení (o investici), znamená zvážit návratnost této investice na zateplení a ta závisí nejenom na pořizovací ceně, ceně energií, nákladech na údržbu, to vše navíc spojené s životností konstrukce atd… Ponechám stranou výhody a nevýhody obou řešení, ale málokdo si při tomto zvažování uvědomí, že tepelné ztráty stěnami tvoří přibližně 25% celkových ztrát. I kdybyste tedy zlepšili tepelnětechnické vlastnosti stěny např. o 50%, stále řešíte pouze 12,5% z celkových ztrát domu. Zatímco např. větráním a okny (obecně otvory) ztrácíte více jak 60%.
Přejete-li si zjistit úspory, které Vám zlepšení parametrů stěn může přinést, vyzkoušejte www.POROmetr.cz a zjistíte úsporu mezi cihlami, u kterých je uveden i parametr U (součinitel prostupu tepla).

Schánilová


Přidáno:
2009-06-19 12:31:45

Máme starou chalupu. Základy má zdá se dobré, spodní patro zdiva je lepeno kámen, cihly, co bylo po ruce, ale je suchá, voda nevzlíná. Chceme shodit stropy, udělat nový věnec, stropy a nahoru začít zdít ještě o cca 1-1,5 zvýšené podkroví. Jsou nějaké důvody k volbě systému mezi YTONGEM a POROTHERMEM. Předpokládám, že asi jedním z důvodů bude statika, protože pálená cihla něco váží... Mohou nastat nebo setkáváte se s nějakými potížemi takto navazovaných staveb? Jak potom mohou vypadat tepelné ztráty? Izolovat nějak ty patra od sebe?

[VSEPROVASDUM.cz] Ing. Petr Veleba [Wienerberger]: O zatížení se poraďte s projektantem. Hmotnost u dvoupodlažních staveb takovou roli nehraje (navíc se opravdu moc neliší). Doporučil bych Vám zdít na maltu s nižší pevností, snese dobře různé pohyby a dotvarování při dosedání stavby. A pro cihelné zdivo na maltu je plusem nižší "křehkost".

P. Mlynář


Přidáno:
2009-06-19 12:29:37

Díky za odpověď. Z grafu z auditu vyšlo, že zdivem uniká 48 % tepla, okny 35 %, stropem a podlahou to bylo u každého kolem 8 %. V bytech se topí elektrickými přímotopy. Návrhy řešení byly v auditu 3. Jako nejlepší auditor doporučil výměnu topení za etážové plynové a zatepelní stropů v posledním podlaží domů. Tento návrh se nám nezdá, protože neřeší ani prostup tepla zdivem ani tep. mosty...

[VSEPROVASDUM.cz] Ing. Petr Veleba [Wienerberger]: Potom nazbývá než kontaktovat auditora a požádat jej o vysvětlení, proč tak volil. Možná vyšel z projektu stavby a relita (provedení) je jiná (což nemusel postřehnout - neúmyslně). Více poradit neumím.

Lucka


Přidáno:
2009-06-19 12:26:04

Při stavbě rodinného domku z klasických pálených cihel 44cm uvažujeme o použití stropních trámů a dřevěného stropu. Může tato kombinace cihla-dřevo nějak v budoucnu ovlivnit vytváření tepelných mostů popř. tvorbu plísní apod.?

[VSEPROVASDUM.cz] Ing. Petr Veleba [Wienerberger]: Cihla a dřevo se velmi dobře snášejí. Nebezpečím u dřevěných stropů bývá napadení stropních trámů ve zhlaví, které lze ale řešit. Pokud nemáte zásadní důvod proč dřevěný strop. Zkuste poptat i keramický. Alespoň pro porovnání.

Jan Pejzlar


Přidáno:
2009-06-19 12:24:46

Uvažuji o výstavbě rodinného domu. Zaujala mne možnost získat dotaci "Zelená úsporám". Zjistili jsme však, že dotace je pouze pro tzv. pasivní domy. Rád bych se Vás proto zeptal:
Je možné z cihel postavit pasivní dům?
A slyšel jsem, že v pasivním domě nemohu větrat otevřenými okny. Je to pravda?

[VSEPROVASDUM.cz] Ing. Petr Veleba [Wienerberger]: Pasivní dům z cihel postavit lze, ale vychází jen v kombinaci se zateplením. Podívejte se na náš web www.wienerberger.cz (nefunguje-li Vám proklik, uprostřed úvodní stránky je odkaz vyberte si dům podle energetické náročnosti) se podívejte, co všechno pasivní dům obnáší.
Mě osobně se ukázalo, že ekonomicky nemá pasivní dům smysl (ani s dotací programu Zelená úsporám). Je tam podstatné navýšení ceny celého domu s tomu neodpovídající úsporou na teple. Dokonce nejsem přesvědčen, že se jedná o nějaký zdravý způsob bydlení.
K větrání v pasivním domě: dům vychází pasivní jen s řízeným větráním. To se týká zimy. V létě můžete větrat normálně. Spíše je starost s údržbou, hlučností a čištěním vzduchotechniky a rekuperace.

Popelka


Přidáno:
2009-06-19 12:18:36

Chtěla jsem do stavby dřevěná okna. Nakonec jsme se rozhodli pro plastová okna s předokenními roletami. Bohužel jsem s tím nepočítala dřív, protože až když byla stavba hotová, tak mi doporučili na tento typ rolet nějaký speciální překlad a snad i jiné cihly - to co je v článku. Když bych stavěla znovu, jaké je doporučení na typy oken s roletami, překlady, izolací apod. a čeho se příště vyvarovat? Teď mám problém, protože rolety budou jako ošklivé krabice nad okny na fasádě :-( A jak rolety před okny nebo v těch pouzdrech nad okny v překladu dokáží změnit tepelné úniky a mosty?

[VSEPROVASDUM.cz] Ing. Petr Veleba [Wienerberger]: Nosné překlady s dutinou pro schránku rolet (které zmiňujete) se osazují již při hrubé stavbě a jmenují se POROTHERM RONO. Ty již jen doprodáváme, máme novější řešení, které bude řešit jak osazení rolet, ale také bude možné instalovat předokenní žaluzie. Budou se jmenovat POROTHERM VARIO. Najdete jej do 14-dnů na našich stránkách.
Každému staviteli osazení překladu VARIO (dříve RONO) jsem vždy vřele doporučoval. Když se připravíte při hrubé stavbě, nebudou mít problémy, které popisujete se schránkou pod překlad. Navíc pokud se rozhodnete, že rolety osadíte později (třeba až za 15 let), uděláte to bez problémů. (Takto to mám u sebe na domě - osazeny překlady, rolety postupně doplňuji podle potřeby a finančních možností). K tepelným ztrátám: největší ztráty jsou v zimě. Je ale také brzy tma, takže roletu stahuji již cca v 5-6 hod. Je to jako bych přidal minimálně další ozolační sklo). Zkuste v zimě po sprchování vytáhnout roletu. S roletou je okno podstatně teplejší a nezamlží se!

Rolety a okna


Přidáno:
2009-06-19 11:52:29

Jaké jsou doporučené omítky nebo povrchy pro pálené cihly? Řekněme, že mám ze 44 broušených připravovanou stavbu, kde chci vše velice pečlivě. Jaké další doporučované vrstvy tedy přijdou na cihly?

[VSEPROVASDUM.cz] Ing. Petr Veleba [Wienerberger]:
Z vnitřní strany (dělá se před vnější omítkou) můžete použít např. POROTHERM UNIVERSAL, nebo jako alternativu pro strojní zpracování a to jak pro vnitřní, tak vnější omítku máme POROTHERM SO. Podrobné postupy najdete u produktů na stránkách www.porotherm.cz, nebo si k nám napište a pošleme Vám je.

1) Z vnější strany cementový postřik ("špric") nejméně 3 dny před omítáním.
2) Potom natáhnout (a dohodit) jádrovou část z POROTHERM TO v tloušťce 3 cm. Dodržet přestávku (cca 15 dní = 5 dnů na 1 cm tloušťky).
3) Potom nanést konečnou povrchovou úpravu z tenkovrstvé probarvené omítky (silikátové) dle Vašeho vkusu.

Pták Jarabák :-)


Přidáno:
2009-06-19 11:48:48

Jaký zvolit postup při zadávání hrubé stavby nebo stavby na klíč? Je obvyklé, že se do smlouvy může zakomponovat např. termovizní měření finální stavby, aby se odhalily nedostatky a následně tak požadovat např. opravu od dodavatele? Jak se toto řeší standardně? Já si myslím, že bych si svoji plánovanou novostavbu a tím i své investice do budoucna na úbytku tepla měla chránit a měření termovizí je možná jediným možným prokazatelným důkazem o lajdáckosti zedníků a dodavatelů. Jaký je Váš názor?

[VSEPROVASDUM.cz] Ing. Petr Veleba [Wienerberger]: Při termovizním měření bývá již pozdě, doporučuji mít perfektní dozor s pravomocemi. Při zdění si můžete pozvat na zhodnocení i našeho technika. Tu službu poskytujeme po domluvě zdarma (podmínkou je POROTHERM).
Kdy se domlouvat s techniky a jak?
Po domluvě, kdy je na stavbě vidět odvedená alespoň nějaká práce, aby bylo co hodnotit. Domlouval bych se (alespoň telefonicky), ihned jakmile bych měl pochybnosti. Technici znají kompletně technologii, což i dozor nemusí postihnout. Tam je rychlá rada (třeba i telefonem) dvakrát užitečná. Zároveň to je výzva stavebním firmám. Ten technik je přece může proškolit dříve, než se pustí do díla a něco pokazí. U zdiva z broušených cihel dokonce pomáháme stavbu zakládat.

Marcelka


Přidáno:
2009-06-19 11:41:48

Jak se z Vašeho pohledu dá zateplit stary zděný dům, který má ze dvou stran domu terasy, které jsou zavěšeny na traverzách + beton a při měření úniku tepla jsou toto místa, kde je největší únik tepla z objektu. Existuje stropní panel, který by zajišťoval jak tepelnou, tak i hlukovou izolaci? Děkuji

[VSEPROVASDUM.cz] Ing. Petr Veleba [Wienerberger]: Tepelnou ztrátu je možné "kvantifikovat" = kolik Vám tímto detailem tepla unikne, potažmo co Vás to stojí na topení. Proti tomu bych porovnal náklady na potřebná opatření (zda je možno dodatečně doizolovat - většinou limituje výška prahu dveří na terasu), nebo by bylo potřeba měnit konstrukci. Pak bych se rozhodl. A k panelu: takový přehled nemám. U Wienerbergera panely nevyrábíme.

NOVA


Přidáno:
2009-06-19 11:08:49

Na podzim začneme stavět malý domek z tvárnic Porotherm. Rozhodujeme se mezi 44 cm bez zateplení nebo 38,5 cm se zateplením. Kterou z variant byste nám doporučil? Díky

[VSEPROVASDUM.cz] Ing. Petr Veleba [Wienerberger]: Z pohledu prostupu tepla (tepelných ztrát) jsou to skladby v jádru totožné. Z hlediska životnosti a vnitřního klimatu bych Vám doporučil držet se 44 cm.

Pavel Hrouda


Přidáno:
2009-06-19 10:39:27

Bydlím v bytovém domě postaveném před deseti lety z cihlových bloků tl. 40 v kombinaci s plnými maloformátovými cihlami. Teď proběhl energetický audit, dům je v kategorii D, protože je postaven nekvalitně, je v něm navíc i plno tepelných mostů, v místnostech se sráží voda, i při důkladném topení a dobrém větrání se neustále dělá plíseň kolem oken a v rozích. Co byste radil? Zateplit vatou?

[VSEPROVASDUM.cz] Ing. Petr Veleba [Wienerberger]: Přímou součástí energetického auditu jsou (musí být) doporučení, která navrhují různá zlepšení konstrukce i po stránce stavební a zároveň ekonomicky doporučení hodnotí (náklady, přínos, návratnost). Mé doporučení tedy zní: podívejte se do auditu, co nejlépe vyšlo a kolik Vás to bude stát.

Lucka


Přidáno:
2009-06-19 10:34:39

Dobrý den,
jaký parametr musím sledovat u cihel z hlediska neprozvučnosti stěn? Nerad bych postavil dům z "papíru", kde bude přes zdi vše slyšet. Děkuji Vám za odpověď.

[VSEPROVASDUM.cz] Ing. Petr Veleba [Wienerberger]: Sledujte hodnotu vážené laboratorní neprůzvučnosti. Označuje se Rw. Čím vyšší, tím stěna více hluk tlumí. U obvodové stěny záleží na hluku z okolí (zejména dopravy) – z něj se odvozuje požadavek pro konkrétní stavbu, v interieru jsou požadavky dány normou ČSN 730532.
Velmi zjednodušeně: stěna mezi dvěma byty musí dosáhnout 52 dB (POROTHERM 25 AKU P+D), mezi řadovkami 57dB (POROTHERM 24P+D + 5 cm minerální vaty + POROTHERM 24P+D), na vnitřek vřele doporučuji příčky z POROTHERM 11,5 AKU - budete spokojen, uvidíte (neuslyšíte).

Josef Melan


Přidáno:
2009-06-19 10:07:53

Chtěl bych provést kontrolu uzavřené hrubé stavby systémem termovize. Je nutné čekat na zimní období? Kolik bude měření kontrola stát?

[VSEPROVASDUM.cz] Ano, obvykle se tato měření provádějí, když to klimatické podmínky dovolí, je nutné mít určitý rozdíl vnitřní a venkovní teploty, povětrnostní vlivy apod. Převážná část měření je v nejchladnějších zimních měsících. Obvyklá cena je kolem 5 tis. Kč plus více náklady na dopravu apod. Máte-li zájem o měření, napište nám na termovize@vseprovasdum.cz.

Petr, Fanda a další


Přidáno:
2009-06-19 09:47:27

Máte nějaké porovnání snímků, kde je použita nebroušená cihla a kde jsou už nové broušené cihly? Nebo možná spíše rozdíl mezi klasickou maltou a lepidlem? Jsou tam vidět spáry? Nebo jsou ty úniky tepla nějak zásadní? Je tam rozdíl mezi klasickou maltou, dodávanou maltou nebo dryfixem?

[VSEPROVASDUM.cz] Ing. Petr Veleba [Wienerberger]: Snímků máme více. U broušeného zdiva ložné spáry nezaznamenáte. Obdobně u zdiva na tepelně izolační maltu s perlitem (POROTHERM TM) na klasickém bloku P+D. U POROTHERM Si již řady cihel můžete odlišit. Použijete-li klasickou maltu, bývá v termovizi vidět. Tepelně se stěny vzhledem k druhu použité malty liší, prostup tepla u klasické malty je vyšší (běžně i 10% a více). Lze to dopočítat u konkrétního zdiva.
Poznámka VSEPROVASDUM.cz: termoviznímu měření staveb, domů a bytů se budeme konkrétněji věnovat také v některém z dalších článků, kde Vám i tyto fotografie představíme

Janička


Přidáno:
2009-06-19 09:42:17

Proč se u těch oken musí používat tyto cihly s vyklepnutou drážkou a vsazeným polystyrenem? Jak se tam mění ten převod tepla zevnitř ven touto náhradou materiálu?

[VSEPROVASDUM.cz] Ing. Petr Veleba [Wienerberger]: Pokusím se Vám to přiblížit příkladem ze života: Vezměte si něco z ledničky. Během chvilky se na tom sráží vodní pára ze vzduchu (např. orosená lahev). Bude-li lahev teplá, žádné orosení na povrch není. To samé je na ostění. Polystyren v podstatě "prodlouží“ rám okna do zdiva. Protože je méně vodivý než cihla, nutí pronikající chlad tuto kapsu obejít. Špalety (ostění) v místnosti potom zůstávají teplejší na povrchu. Nerosí-li se, nehrozí, že se Vám tam usadí plísně.

Márty


Přidáno:
2009-06-19 09:39:29

Jsem příznivcem dřevostaveb a chceme letos stavět, nevím ovšem, jaký systém zvolit. Mě se líbí klasické srubové stavby, manželka je raději pro sendvičové stavby, protože to vypadá jako normální dům s omítkou. Kamarád postavil z YTONGU, ale většina mi doporučuje pálené cihly. Můžete to nějak objektivně rozhodnout? Nebo mi dát určitá vodítka pro rozhodování z hlediska tepelných ztrát, dlouhodobosti stavby apod? Neustále se o tom vedou sáhodlouhé spory...

[VSEPROVASDUM.cz] Při dnešní kvalitě materiálů a při dodržení technologických postupů výroby a hlavně aplikace na stavbách se dle našeho názoru jedná spíše o pocitovou záležitost typu "jestli bych v tom vůbec mohl bydlet" a nebo o legislativní záležitost, protože ne na každém místě Vám stavební úřad dovolí srubovou stavbu apod.
Ing. Petr Veleba [Wienerberger]: Rozhodnutí Vám dát nemohu, to je opravdu na Vás. Pro pálenou cihlu většinou hovoří souhrn požadavků. Má vysokou životnost, dobrý tepelný odpor, umí výborně hospodařit s vlhkostí v interiéru, dobře akumuluje teplo, dobře izoluje vůči hluku, je nehořlavá. Asi najdete materiály, které v některém parametru cihlu předčí, ale v komplexu nikoliv. Cihla za to ani nemůže, že je tak dobrá. Proto i cihelné zděné nemovitosti jsou vysoko ceněny. (U realit uslyšíte: Chcete byt, nebo byt v cihle?)

fanoušek


Přidáno:
2009-06-19 08:17:11

Mám dům, který však dlouhodobě neobývám, protože většinu roku jsem na cestách. Stalo se také, že jsem tam tři roky vůbec nebyl. Příbuzné mám všechny v zahraničí. Stavba je z r. cca 1970. Trpí nějak dům, když není větraný, vytápěný apod.? Omítky z břizolitu, zdi cca půl metru, tvárnice. Plísně jsem zatím moc nezaznamenal, ale prostě je tam zatuchlo... Jaké byste měli doporučení po dobu mých cest? Je to poměrně na samotě a z pár přátel se tam opravdu přes rok nikdo nedostane...

[VSEPROVASDUM.cz] Ing. Petr Veleba [Wienerberger]: Předpokládám že dům nějak temperujete (aby nepopraskaly rozvody vody, topení atd.). Zkuste se informovat u výrobců po řízeném větrání (vyvětrat mechanicky např. ventilátorkem s programovatelným časovým spínačem).

mr. proper


Přidáno:
2009-06-19 08:16:43

Slyšela jsem, že se vyrábějí také domy z polystyrenu. Tam se také nějaké tepelné úniky musí řešit? Kde je u polystyrenu nějaký tepelný most?

[VSEPROVASDUM.cz] Ing. Petr Veleba [Wienerberger]: Polystyren není pro dům nosným prvkem. Nosná část domu (většinou betonová) bývá nějak napojena – k oknům, dveřím, krovu, na základ atd. Tato místa budou potřeba ohlídat.

POLY


Přidáno:
2009-06-19 08:03:05

V roce 2007 vešla v platnost vyhláška 148/2007 Sb. o Průkazu energetické náročnosti budov (PENB a nebo zkráceně Energetický průkaz). A tam se nějak musí každý tepelnými mosty v té studii pro vydání průzkazu také nějak zabývat. Co to přesně obnáší? Jak se to měří? Jak se to řeší u novostaveb nebo rekonstruovaných objektů?

[VSEPROVASDUM.cz] Ing. Petr Veleba [Wienerberger]: Při zpracování průkazu hodnotitel potvrzuje, že "Stavební konstrukce a jejich styky mají ve všech místech nejméně takový tepelný odpor, že jejich vnitřní povrchová teplota nezpůsobí kondenzaci vodní páry.“ Řeší se to posouzením nebezpečného detailu. V našem případě hodnocení typových detailů u POROTHERMu máme ke stažení na www.porotherm.cz v katalogu Tepelné ochrany budov. Tam jsou detaily posouzeny.

Stunpejz


Přidáno:
2009-06-19 07:55:15

Pod střechou nám dlouhodobě (několik let) u starší cihlové stavby zatékalo z děravého okapu. Samozřejmě to byl prostor, kde jsme měli obývákovou stěnu a nic jsme netušili. Ted tam jsou nejenom fleky, ale také spousta plísní, které se nám opakovaně nedaří odstranit pořádně ani chemií a neustále se po dnech či týdnech vrací. Dům je cca 50 let starý z tehdejších cihel. Poradíte mi?

[VSEPROVASDUM.cz] Ing. Petr Veleba [Wienerberger]: Předpokládám, že jste nějak zajistil, aby Vám do konstrukce již nezatékalo. Nasáklé zdivo je potřeba důkladně vysušit (mokré špatně izoluje a je velmi tepelně vodivé). Dobré je oklepat napadenou omítku, což pomůže jak sušení, tak se zbavíte zárodků. Do nové omítky přidat prostředek proti plísni. A na závěr můžete zdivo doteplit (kvůli teplotě na povrchu omítek) - poraďte se ale na místě s odborníkem, aby to naopak neuškodilo.

Markéta D.


Přidáno:
2009-06-19 07:48:44

Před několika lety jsme stavěli z cca 30cm pálených cihel. Navrch máme 10cm polystyrenu. Prý je to lepší z hlediska tepelných ztrát, než když bychom použili 44 cihly. Je to pravda?

[VSEPROVASDUM.cz] Ing. Petr Veleba [Wienerberger]: Z hlediska tepelných ztrát Vám výjde téměř stejný výsledek. Záleží na tzv. součiniteli prostupu tepla (značí se U), který bude nejspíše srovnatelný. Rozdíl může být u řešených detailů, jakým způsobem jsou napojeny okna ke konstrukci atd. Obě varianty je potřeba domyslet a správně provést. Zateplení tenkého zdiva má obrovská úskalí právě kolem otvorů (oken a dveří).

Tomáš


Přidáno:
2009-06-19 07:35:11

A jak do domu ukotvovat např. pergolu nebo garážový přístřešek, aby v místech spojů byly tepelné ztráty co nejmenší?

[VSEPROVASDUM.cz] Ing. Petr Veleba [Wienerberger]: U bodových tepelných mostů bývají ztráty celkem zanedbatelné. Doporučuji pouze spíše než kotvit "skrz" použít raději kotvu co bude končit ve stěně. Pro menší zatížení hmoždinky, pro konstrukční věci chemické kotvy.

Vilda


Přidáno:
2009-06-19 07:32:46

Jak je to se zateplováním u základů? Resp. od země jsou nejchladnější místa. Jaká by měla být konstrukce obvodového zdiva u základů a vnitřní podlahové vrstvy?

[VSEPROVASDUM.cz] Ing. Petr Veleba [Wienerberger]: Základ je potřeba v oblasti soklu zateplit tak, aby dosahoval požadavků kladených na obvodové zdivo (U=0,38). Doporučujeme první řadu založit v tloušťky 30cm, která se i se základem izoluje 8 cm extrudovaného polystyrenu. Druhá řada je potom již v tloušťce 44 cm s přesazením 10 cm vně, 4 cm dovnitř. Vnější přesah tvoří hranu soklu tak, že voda stékající po fasádě odkápne, vnitřní přesah vytvoří podél celého obvodu kapsu 4 cm, ve které se dobře vedou veškeré instalace. Podívejte se na www.porotherm.cz do detailů. Do podlahy potom min. 8 cm izolace.

Vilda


Přidáno:
2009-06-18 21:31:45

A jak mám odstraňovat tepelné mosty, když bych chtěl balkónek? Cokoliv navrtám nebo zakotvím jako železo do stavby, tak mi to asi bude převádět teplo směrem ven. Jak se to řeší? Děkuji

[VSEPROVASDUM.cz] Ing. Petr Veleba [Wienerberger]: Většina balkónů je větší či menší tepelný most. Kotva do věnce je tepelný most, ale celkový dopad do tepelných ztrát nemusí být tak zásadní. Důležité je, aby Vám takový most nezpůsoboval poruchy v interiéru, což se dá dnes v programech posoudit ještě před provedením. Do programu zadáte konstrukci a metodou konečných prvků zjistíte průběh teplot detailu. Potom můžete navrhnout co s tím (tloušťku izolace a kam až je nutné izolovat). Většinou stačí 0,5 m od líce zdiva. Horní izolaci je dobré spojit např. s výměnou dlažby na balkonu.

Luke


Přidáno:
2009-06-18 16:39:54

Tvrdíte, že není dobré kombinovat materiály. Vím, že děláte také stropní systémy, ale mě přijde výhodnější použít betonové stropy jiného výrobce. Jak se potom taková stavba chová právě z hlediska tepelných mostů?

[VSEPROVASDUM.cz] Ing. Petr Veleba [Wienerberger]: U skládaného stropu (MIAKO) procházejí zdivem pouze nosníky s nadbetonávkou a tahovou a smykovou výztuží. Část, kde jsou vložky je na celou výšku přerušena vloženým izolantem. To většina panelů neumí a probíhá potom vodivý beton s armaturou v celé ploše řezu. Důležité je, aby teplota zdiva v přilehlé místnosti v koutě díky panelu neklesla pod rosný bod. Většinou pak nezbývá než balkon dokola izolovat.

Martin


Přidáno:
2009-06-14 12:00:29

Vložit dotaz

Dovolujeme si upozornit, že bude-li Váš komentář vyžadovat nějakou akci z naší strany, např. odpověď, doporučení nebo odeslání související informace, budeme reagovat a to prostřednictvím dalšího komentáře případně e-mailem. Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a obchodními podmínkami.

RSS Přidej si RSS zdroj RSS
Reklama: