Dobrý hliníkový žebřík - základ všech prací u Vašeho domu

Máte-li dům nebo jste ve fázi stavby či rekonstrukce, dříve či později budete vlastní žebřík potřebovat. Jaký žebřík ale vybrat? Na trhu je opravdu spousta různých žebříků, štaflí a schůdků. Nechť je pro Vás tento článek malou nápovědou...

Žebřík a jeho funkce

Rozkládací žebřík - štafleRozmanitost současné nabídky dává tušit, že univerzální žebřík pro všechny potřeby nenajdeme. Současný trend je takový, že k domu a na zahradu patří žebříky dva a v podstatě oba hliníkové:

 • jeden menší a snadno manipulovatelný většinou s pracovní výškou do 2 metrů a hmotností do 10 kg - v podstatě malé pracovní rozkládací schůdky s horní plošinou na věšení záclon, čištění oken, výměny žárovek apod.
 • druhý žebřík na údržbu domu a zahrady (stromů) s výškou klidně přesahující deset metrů, ale s hmotností třeba i třicet kilo a více a i ve složeném stavu bude mít délku 5-7 metrů (případně menší tak, abyste se pohodlně dostali k vyčištění okapů apod.).

 

Kde budeme žebřík skladovat?

Při výběru bychom měli počítat i se zásadní otázkou - kam s ním? Pro začátek doporučujeme zakoupení trojdílného kombinovaného žebříku, který má nejvíce funkcí a patří taky mezi nejprodávanější. Vzniknou nám tak tři různé možnosti využití:

 • žebřík
 • výsuvný žebřík
 • štafle (s výsuvem)

V nabídce trhu však najdeme také žebříky výsuvné, lanové, kloubové, teleskopické, kombinace s lešením, což jsou všechno řešení, která mohou doplnit následně to, co náš první žebřík nezvládne.

 

Počet příček žebříku

...je asi nejvíce sledovaným kritériem. Evropská norma povoluje vzdálenost jednotlivých příček v rozsahu 25-30 cm. Levnější tzv. hobby žebříky mají vzdálenost příček 25 cm a kvalitnější tzv. profi žebříky v rozmezí 28-30 cm.  Proto  jeden žebřík 3x9 příček může mít délku kolem 6 metrů a tentýž typ v jiném provedení nebo od jiného výrobce téměř 8 metrů (záleží také na ukotvení dílů do sebe a jaké jsou přesahy). Jinou výšku však budou mít 3dílné rozkládací štafle!

 

Délka žebříku

Složený hliníkový žebříkVěnujte pozornost potřebné délce! Jen málokterý kupující přesně ví,  do jaké výšky potřebuje žebřík. Navíc si často ani neuvědomíte, že pokud potřebujete pracovat ve výšce 5 metrů, stačí zakoupit žebřík v délce 4 - 4,5 metrů, protože dosáhnete cca 1 metr nad konec žebříku viz. obrázek. Každý výrobce označuje délky u žebříků jinak, proto věnujte výběru délky zvýšenou pozornost.

 • Maximální délka vysunutého žebříku - údaj, který v praxi asi nikdy nevyužijeme, pokud zakoupený žebřík neupevníme pevně na zeď.
 • Opěrná výška -  laicky řečeno - opřu žebřík a změřím výšku od země. Délka svislé kolmice z místa do kterého žebřík dosáhne, opřeme-li jej pod úhlem cca 75-80 stupňů. To může být další vysvětlení, proč se liší rozměry udávané u typů se shodným počtem příček. Navíc i tento údaj je zavádějící tím, že některé žebříky mají delší konce žebříku tj. částí, které přesahují poslední příčku. Je-li tedy žebřík na každém konci o 10 cm delší, mohu uvést o 20 cm větší délku žebříku, ale je zřejmé, že výšku příčky na které stojím, to ovlivní pouze o 10 cm.

 

Šířka žebříku, rozměry příček

Šířka hobby žebříku je od 35 do 42 cm. Hrany příček se mohou pohybovat mezi 22-30 mm. Čím širší je příčka, tím pohodlněji se bude na žebříku stát.

 

Hmotnost hliníkového žebříku

Určuje nám správný poměr mezi cenou a jakostí žebříku, což je údaj, který paradoxně najdete na těchto výrobcích jen zřídka a jen málokdy je uveden na různých reklamních prospektech.

Musíme samozřejmě vyjít z předpokladu, že dnes již nenajdete na trhu ručně svařované žebříky, které byly pevnostně předimenzované. Technologie výroby žebříku je dnes velmi podobná a většina výrobců nakupuje hotové hliníkové profily u několika málo evropských výrobců hliníku. Jak ovlivňuje hmotnost případné užitné hodnoty žebříku, především tuhost konstrukce je zřejmé.

 

Jak hmotnost hliníkového žebříku ovlivní jeho cenu?

Hliníkový žebřík - štafle - vysunutýHliníkový žebřík - západka pro vysunutíV rámci dosažení nejnižší ceny lze udělat následující: snížit na nejnižší přípustnou hranici vzdálenosti mezi příčkami, zvolit nejužší možný profil příčky a nejužší povolenou šířku žebříku, použít nejnižší možnou tloušťku stěny použitého profilu. Vrátíme-li se k našemu příkladu tj. žebříku 3x9, potom lze na trhu nalézt žebříky tohoto typu, které mají hmotnost 18-20 kg, ale také pouze 12,5 kg. Co to znamená z hlediska ceny? Cena 1 kg hliníkového profilu se pohybuje a evropských trzích kolem cca 4,5 Euro, což v přepočtu na českou korunu znamená cca 120,- Kč. Jinými slovy je-li žebřík lehčí o 7 kg, je materiálová náročnost, velmi zjednodušeně, nižší o nějakých 800,- Kč. Protože veškeré kalkulace prodejních cen se provádí procentní sazbou může tento rozdíl činit i 2000,- Kč v konečné ceně.

Zaplatil-li jste tedy cca 5.000,- Kč za žebřík 3x9 u kterého udává výrobce opěrnou výšku alespoň 5,5 metru a hmotnost v rozmezí 17-18 kg, koupil jste si kvalitní výrobek za odpovídající cenu. Pořídil-li jste si žebřík 3x9 s hmotností v rozmezí 13-14 kg a udávanou opěrnou výškou 500-530 cm a zaplatil za něj od 2.500,- do 3.500,- Kč, zaplatil jste také odpovídající cenu, ale za levný výrobek a to musíte brát v úvahu při nárocích na jeho vlastnosti.

 

Další parametry pro hodnocení hliníkových žebříků

Existují další parametry, podle kterých se dále odvíjí cena žebříků:

 • HOBBY x PROFI
 • Je-li vyroben z tažených nebo svařovaných profilů atd. 
 • Jestli se tvar jeho základny rozšiřuje (při postavení a zejména vysunutí má mnohem lepší stabilitu)

 

Příslušenství k žebříku - možnost dalšího dokoupení

Hliníkový žebřík - západkaPři nákupu věnujte pozornost i skutečnosti, zda je možné si k základnímu žebříku dokoupit další příslušenství jako např.:

 • nášlapná plošinka.
 • ocelové stabilizační hroty, které lze zabodnout do trávníku.
 • nožnost připevnění koleček.
 • Pomůcka která nám pomůže vyřešit problém jak postavit žebřík na schodiště (pokud zrovna nemáte skládací žebřík pro tento účel).
 • jednoduchá odkládací plošinka - velmi užitečná věc

 

Co říká norma?

Pro úplnost a Váš přehled uvádíme stručný přehled požadavků na žebříky, které určuje evropská norma.

 • minimální povolená tloušťka použitého materiálu 1,2 mm
 • minimální povolený průřez příčky 20x20 mm
 • odstup příček minimálně 250 mm, maximálně 300 mm (tento rozměr musí být na celém žebříku jednotný)
 • minimální světlá šířka žebříku je 280 mm, vnější šířka 340 mm • výška nášlapu minimálně 1/2 odstupu příček, maximálně odstup příček + 150 mm
 • nosnost na jednu příčku 150 kg

 

Nabídka žebříků je velmi široká, ale pokud se budete držet výše uvedených pravidel, nešlápnete při výběru vedle.

Pro firmy: Nabídněte své služby související s tímto článkem nebo kategorií. Zařadit se do seznamu firem, které jsou k danému tématu článku, můžete sami. Musíte se přihlásit nebo zaregistrovat. Přiřazení ke kategorii daného článku Vás bude stát (cena 150000 kreditů).

Komentáře

Chcete-li přidat komentář k tomuto článku, vyplňte formulář pod všemi příspěvky u tohoto článku.

 

lehátko [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url]
https://www.seznam.cz/

Mara

Web

Přidáno:
2018-12-18 09:27:57

Ve firmě používáme žebříky od firmy Zarges. Mají plno typů a hlavně dlouho vydrží. zkoušeli jsme i jiné značky, ale vždycky se vrátíme k Zargesu.

Standa88

Web

Přidáno:
2018-11-22 12:58:33

Jako firma, která děláme fasády, se bez žebříků a lešení neobejdeme. Dlouhá léta kupujeme vše od značky Zarges a jsme s ní nadmíru spokojeni. Vše má dlouhou životnost a za dobrou cenu. Je to prostě ověřená německá značka. Ví moc dobře, co dělají a ví jak na to.

Pospišil.s

Web

Přidáno:
2018-10-08 14:38:25

Pouze doplňuji zdroj odkud autor článku čerpal informace: www.zebriky.cz

Blanka Máslová

Web

Přidáno:
2012-05-29 14:57:08

Přidat komentář

Dovolujeme si upozornit, že bude-li Váš komentář vyžadovat nějakou akci z naší strany, např. odpověď, doporučení nebo odeslání související informace, budeme reagovat a to prostřednictvím dalšího komentáře případně e-mailem. Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a obchodními podmínkami.

RSS Přidej si RSS zdroj RSS