American Heating - stoletá americká kamna, která stále výborně topí a dobře vypadají

Možná jste při vyklízení sklepa nebo půdy starého domu našli zrezivělou hromadu železného šrotu. A třeba jste v té hromadě při bližším ohledání rozpoznali kamna. Pokud jste je jen tak vyhodili, asi se teď chytíte z nos. Mohlo totiž jít o americká kamna, která se v současné době dostávají znovu do módy a jejich hodnota může dosáhnout až několik desítek tisíc korun. Tento systém patří mezi nejvýkonnější topné systémy a po vhodné renovaci mohou kamna sloužit na chalupách, v restauracích či penzionech dalších několik desítek let. Jsou to některé z důvodů, proč se po amerických kamnech v posledních letech zvedá poptávka. Ale i nefunkční se určitě stanou ozdobou každého stylového interiéru.

Z historie

American Heating - František Ivanšík - Americká kamna Americká kamna byla vyráběna někdy od druhé poloviny 19. století a ve své době znamenala převrat v oblasti vytápění.. K nám se dostala roku 1892, kdy byla představena na Světové výstavě v Praze. Brzy poté byly masově dováženy. U nás se vyráběly v licenci od roku 1940. Zlaté české ručičky je navíc konstrukčně vylepšily.

Co na těch kamnech vlastně je?

Americká kamna jsou vyráběna ze železné litiny. Okamžitě upoutají svým vzhledem. Jsou barokně baculatá a bohatě zdobená. Typickým znakem jsou slídová okénka, která umožňují kontrolu topeniště bez nutnosti otevírání dvířek. Plápolající oheň jen dolaďuje příjemnou atmostféru v místnosti.

American Heating - Libor Trakal V amerických kamnech se topí koksem nebo antracitem, což zaručuje vysokou výhřevnost a dokonalé spálení paliva. Jde o násypná kamna, kterými lze topit bez přerušení celou sezónu (tzv. stáložárá). A přitom stačí přiložit jen jednou denně. Jejich revoluční konstrukce zabraňuje rozžhavení stěn díky tomu, že palivo nepřiléhá k vnějším stěnám. Americká kamna mívají několikadílný rošt s otočným dnem. Systém regulace tepla komínovou, protitahovou a vzduchovou záklopkou umožňuje jednoduchou a velmi citlivou regulaci tepla. Regulace vzduchovou záklopkou, která když se vytáhne, způsobí pokles teploty a naopak. Navíc, duté dno kamen, které se ohřívá zadním tahem, topí u podlahy.

Americká kamna jsou konstruována tak, aby umožňovala vytápění celého bytu z jediné místnosti, dokáží vytápět poměrně veliké prostory - od 100 do 850 m3. Jejich velikost se pohybuje od 80 cm až k obrům měřícím 190 cm.

Renovace vůbec není snadná

I když se dnes americká kamna již nevyrábějí, existuje i u nás několik firem, které se zabývají jejich repasováním. Tato práce vyžaduje vysokou odbornost i zručnost. Kamna, která se dostanou od majitelů k restaurátorovi, připomínají spíše hromádku šrotu - jsou zrezivělá bez součástek, některé z dílů lze jen těžko rozpoznat.

American Heating - Americká kamna - VacekPři rekonstrukci se kamna musí nejdříve rozebrat, pak se jednotlivé díly vyčistí pískováním. Velmi jemný písek, zbaví litinu rzi a všech nečistot. Poté se korpus složí, chybějící součástky se znovu odlijí, začistí a napasují do kamen tak, aby nový díl opět plnil svoji funkci. Když jsou všechny poškozené nebo chybějící díly odlity a očištěny, nabarví se speciální vysokoteplotní barvou. Potom se může opatrně začít s postupným skládáním kamen tak, aby jednotlivé díly byly přesně složeny. Po složení tělesa kamen se napasují dvířka, která se vyplní slídovými okénky. Kamna se potom osadí nově poniklovanými ozdobami a jsou připravena k plnému využití.

Pak se americká kamna stávají nejen krásným, ale hlavně užitečným prvkem domácnosti. Krása amerických kamen ještě více vyniká ve stylově zařízených interiérech domácností, chalup, restaurací, kaváren a penzionů. K dokonalosti přispívá zdobené příslušenství, jako uhlák, podložka pod kamna, předložky a ohrádky před kamna, stoleček a samozřejmě sady nářadí. Společně se stylovým nábytkem se americká kamna stávají nepřehlédnutelným doplňkem.


Související články

Pro firmy: Nabídněte své služby související s tímto článkem nebo kategorií. Zařadit se do seznamu firem, které jsou k danému tématu článku, můžete sami. Musíte se přihlásit nebo zaregistrovat. Přiřazení ke kategorii daného článku Vás bude stát (cena 150000 kreditů).

Komentáře

Chcete-li přidat komentář k tomuto článku, vyplňte formulář pod všemi příspěvky u tohoto článku.

 

Na kamnech se asi nemá co rozbít, nebo se pletu? Já bych je domů nechtěl kvůli jejich vzhledu. Máme moderní interiér, takže jsme tomu uzpůsobili i výběr kamen. Objednali jsme si designová kamna z https://www.krbova-kamna-eshop.cz/Designova-krbova-kamna-c2_6_2.htm , která nám dům také vytopí a navíc vypadají perfektně.

Zdeněk


Přidáno:
2020-09-28 21:34:27

Podobná kamna jsem si před nedávnem koupil na biginzerci a jsem z nich strašně nadšený. Dal jsem je okamžitě nechat zrestaurovat a doufám, že se vše stihne ještě před tím, než udeří pořádná zima. Rád bych jimi totiž bězně topil.

biginzerce


Přidáno:
2019-10-16 21:03:31

Vlastním "American Heating No.14", kamna jsou každou zimu používána jako hlavní zdroj tepla a bez problémů vytopí byt o 133 m3, stropy vysoké přes 4 m. Jsou prostě k nezaplacení. Dlouhým používáním se však zničil tzv."hrnec" - zuby se začaly lámat. Prosím, nevíte někdo kde by se dal sehnat nový "hrnec" do tohoto typu kamen? Díky za odpověď.

Milan


Přidáno:
2013-03-08 23:03:28

I já 1 kamínka mám a marně scháním nová slídová okénka.Nemůže mě někdo poradit??

markéta


Přidáno:
2011-11-27 16:11:01

Prodám American heating No.13 po repasi vnějšku - nový nikl a slíd.okénka . Originál faktura a dokumentace z r.1936 - koupeno v naší rodině.

PAVEL


Přidáno:
2011-03-18 11:52:51

nádherná kamínka, třeba si je jednou také pořídím :-)

Jarda


Přidáno:
2011-02-13 14:08:41

PRODAM KRASNÁ AMERICKA KAMNA Heating...OPRAVDU STOJÍ ZA TO,V PERFEKTNÍM STAVU....

sikula


Přidáno:
2011-01-30 23:25:43

Kdo mi poradí? Také mám po svém otci v garáži zmiňovaná americká kamna, jejich číslo jsem nenašel, nebo spíše nevím kde jej hledat. Dokázal by je někdo ocenit a odhadnout rozsah rekonstrukce. Bydlím v Praze. Děkuji vám

[VSEPROVASDUM.cz] František Ivanšík - FI servis +420281981367

Pavel Kucharský


Přidáno:
2009-01-23 01:38:24

Já mám nádherné American Heating 14 - koupila jsem je před lety za 1500 a nádherně mi vytopily byt - skutečně nemusí vůbec vyhasnout, dá se na nich hřát voda, a spolkly tak dva uhláky koksu na den. Teď je mám bohužel odstavené, ale protože zvažuji stěhování, rozhodně je plánuji v novém bytě postavit. I kdyby se v nich mělo topit jen příležitostně dřevem, jsou nádherná a vytváří úžasnou atmosféru.

Sibyla


Přidáno:
2008-09-13 12:43:01

I já patřím k majitelům kamen HEATING no 12. Bohužel v žalostném stavu. Gratuluji všem, kteří tento skvost lidské práce vlastní.

jirka


Přidáno:
2008-04-14 23:03:52

Právě se u těchto amerických kamnech hřeju a je to něco úchvatného,vřele doporučuji všem...

Naďa


Přidáno:
2007-12-05 19:10:17

Viděl jsem taková krásná zrestaurovaná kamna v bazaru v hradci králové na velkém náměstí...cena je tuším neco kolem 75000kč...ale myslím že za to stojí

Martin


Přidáno:
2007-09-08 19:56:24

Přidat komentář

Dovolujeme si upozornit, že bude-li Váš komentář vyžadovat nějakou akci z naší strany, např. odpověď, doporučení nebo odeslání související informace, budeme reagovat a to prostřednictvím dalšího komentáře případně e-mailem. Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a obchodními podmínkami.

RSS Přidej si RSS zdroj RSS
Reklama: